অমিত শ্বাহৰ পদাংকত জয়ন্ত মল্ল …..

315
  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


২০১৪ চনৰ প্ৰদৰ্শনৰ এক আচৰিত পুনৰাবৃত্তিত বৰ্তমানৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ নেতৃত্বত শাসকীয় ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে ২০১৯ চনৰ ভাৰতীয় সাধাৰণ নিৰ্বাচনত সম্পূৰ্ণ সংখ্যাগৰিষ্ঠতাৰে দ্বিতীয়টো কাৰ্যকাল নিৰ্ণায়কভাৱে জয়লাভ কৰে। এইবাৰ মোডীৰ নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰ ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত যিমানেই সংঘটিত হ’ল, সিমানেই গ্ৰাম্য ভাৰতৰ ৰাজপথতো সংঘটিত হ’ল।

নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰত প্ৰযুক্তিৰ ব্যৱহাৰ আয়ত্ত কৰাটো ক্ষমতাৰ নিশ্চিত পথ নহয়। ইণ্টাৰনেট এণ্ড ম’বাইল এছ’চিয়েশ্যন অৱ ইণ্ডিয়াৰ তথ্য অনুসৰি ভাৰতত প্ৰায় ডেৰ বিলিয়ন ভাৰতীয়ই ইণ্টাৰনেটৰ সুবিধা লাভ কৰিছে, যিটো জনসংখ্যাৰ প্ৰায় ৪০ শতাংশ। ভাৰতৰ গ্ৰাম্য অঞ্চলত ইণ্টাৰনেটৰ প্ৰৱেশ প্ৰায় ১৫ শতাংশ, য’ত প্ৰায় ৭০ শতাংশ ভাৰতীয় লোক বাস কৰে । যাৰ ফলস্বৰূপে প্ৰচাৰৰ দিশটো অতি ভাইটেল ।

নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ সফলতাৰ বাবে শক্তিশালী দলীয় কৰ্মী আৰু স্বেচ্ছাসেৱক অপৰিহাৰ্য। তৃণমূল পৰ্যায়ৰ ৰাজনৈতিক দলৰ কাৰ্যকৰ্তাসকলে — যিসকলে ভোটাৰৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষ সংস্পৰ্শত আছে — তেওঁলোকে স্থলভাগত সমৰ্থন সংগ্ৰহ কৰাৰ সময়তে ডিজিটেল-চেভি আনুগত্যবাদীসকলে ছ’চিয়েল মিডিয়া প্লেটফৰ্মত “নিজৰ পক্ষৰ” বাবে এজেণ্ডা নিৰ্ধাৰণ কৰিবলৈ যুঁজ দিয়ে।

বেছিভাগ ৰাজনৈতিক দলৰেই প্ৰযুক্তিৰ কাৰ্য্যকলাপ পৰিচালনাৰ বাবে বিশেষ দল থাকে। কিন্তু মোডীৰ বিজেপিৰ লগত তেওঁলোকৰ কোনো তুলনা নহয়। সংগঠিত স্থল শক্তিৰ বৃহৎ পুলৰ ওপৰত নিৰ্মাণ কৰি দলটোৱে তথ্য প্ৰচাৰৰ বাবে স্তৰভিত্তিক গাঁথনি সৃষ্টি কৰিছিল। সুত্ৰৰ পৰা পোৱা খৱৰ অনুসৰি বিজেপিৰ তথ্য প্ৰযুক্তি বিভাগত অসমত ছটা মণ্ডল আছে আৰু প্ৰতিটোতে ১১ জনীয়া ছ’চিয়েল মিডিয়া দল আছে। প্ৰতিখন জিলাতে ১৩ জন সদস্য আছে; প্ৰতিটো মণ্ডলত পাঁচটা; প্ৰতিটো ৱাৰ্ডত দুজনকৈ; আৰু বুথ পৰ্যায়ত পাঁচজন ব্যক্তি যিয়ে ভোটাৰৰ সৈতে সংস্পৰ্শৰ শেষ বিন্দু।
অসমত এই গোটেই বিষয়টোৰ নেতৃত্ব দি আছে মন্ত্ৰী জয়ন্ত মল্লবৰুৱাই ।
জয়ন্ত মল্ল বৰুৱা প্ৰযুক্তি ব্যৱহাৰ কৰিব জনা এজন ৰাজনেতা । সংঘৰ ফলপ্ৰসূ ব্যৱহাৰ তেওঁ জানে । আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথাটো হ’ল তেওঁৰ বিৰুদ্ধে যুঁজিবলৈ বিৰোধীৰ কোনো নতুন কৌশল নাই অন্যহাতে তেওঁ কংগ্ৰেছ বা আন যিকোনো দলৰ সকলো পুৰণি কৌশল আয়ত্ত কৰিছে । ২০১৬ চনৰ বিধানসভাত দলীয় টিকট নোপোৱাৰ পিছতেই সেই নিৰ্বাচনৰ ৰণ কৌশলৰ আৰ্হিত তেওঁ বিজেপিৰ প্ৰচাৰ কক্ষৰ দায়িত্ব লৈছিল । ২০১৬ ৰ সফলতাৰ পিছত ২০১৯ ৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত তেওঁ অমিত শ্বাহৰ নিৰ্দেশত লৈছিল নিৰ্বাচনৰ অন্যতম কাম কৰিছিল বুথ মেনেজমেন্টৰ । জল জীৱন মিছনৰ দ্বাৰা যুবক যুবতীক কৰ্ম সংস্থাপন দি তেওঁ অসমৰ প্ৰতিটো কোণত সৃষ্টি কৰিছে ডেডিকেটেদ কাৰ্য্যকৰ্তা ।

নৰেন্দ্ৰ মোদী – অমিত শ্বাহৰ সৈনিক হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই অসমত নিজৰ দলৰ নেতৃত্ব দিছে । প্ৰতিজন জনতাৰ বিকাশ , সুশাসন হৈছে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা শ্লোগান যিটো শ্লোগান মোদীৰ সব কা সাঠ সবকা বিকাশৰ অসমীয়া ৰূপান্তৰ । তেখেতৰ আটাইতকৈ বিশ্বাসযোগ্য লেফটেনেণ্ট জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই নিজকে বিৰোধী দলৰ নেতাৰ লগতে সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ হাৰ্ডলাইনাৰৰ বিৰুদ্ধেও যুঁজি থকা দেখা পায়। জয়ন্ত মল্লবৰুৱাৰ টিমত আছে ৠষি ৰাজ হাজৰিকা , বুবুল তালুকদাৰৰ দৰে অৰি বিশ্বাসী এদল যুবক । নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ পৰা আৰম্ভ কৰি অমিত শ্বাহৰ প্ৰতিখন সভা নিয়াৰিকৈ অনুষ্ঠিত কৰিবলৈ এই সকল লোকে দিনে নিশাই কাম কৰি আছে । মুম্বাইৰ পৰা অহা এটা প্ৰফেচনেল দলে নেতৃত্ব দিছে মিডিয়াক । যাৰ লগত কাম কৰে বিজেপিৰ বিভিন্ন দায়িত্ব বহন কৰা নেতাসকলে । পবিত্ৰ মাৰ্ঘেৰিটা আৰু জয়ন্ত মল্লবৰুৱাই অতি নিষ্ঠাৰে নিৰ্বাচনটোক এক বিশেষ পৰ্যাযত উপনীত কৰিছে । যাক লৈ বিৰোধী দলসমুহ শলঠেকত পৰিছে ।

জয়ন্ত মল্লবৰুৱাৰ উন্মাদনা কোনো পদ্ধতি কৌশল নেকি? দলৰ জ্যেষ্ঠ নেতাসকলে ইয়াক এক সু-নিৰ্মিত ভোটগ্ৰহণ কৌশল হিচাপে লয়। হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই উন্নয়ন, নিৰাপত্তা আৰু সুশাসনৰ ভিত্তিত ভোট বিচাৰিব অন্যহাতে জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই হিন্দু গৌৰৱ, অন্যায় আৰু প্ৰতিশোধৰ দৰে উপনাম আমন্ত্ৰণ কৰি কঠোৰ হিন্দুত্ববাদী তক্তাক জীয়াই ৰাখিব। ঠিক নৰেন্দ্ৰ মোদী – অমিত শ্বাহৰ সংমিশ্ৰণৰ দৰেই অসমত হিমন্ত-জয়ন্ত যুটী । ২০১৬ চনৰ পৰা আৰম্ভ কৰি ২০২৪ চনলৈ অনুষ্ঠিত হোৱা চাৰিটা নিৰ্বাচনতে জয়ন্ত মল্লবৰুৱাই দেখুৱাই পাৰদৰ্শীতাই হয়টো তেওঁক আগন্তুক দিনত অসম বিজেপিৰ দায়িত্ব লবলৈ দলে আহ্বান জনাব পাৰে ।