আজমল মুখ্যমন্ত্রী, গৃহমন্ত্রী হাগ্ৰামা ?

6559

তাৰক দাস


ৰাজনীতিত অসম্ভব বুলি কোনো কথা নাই। সেই কথা আকৌ এবাৰ প্ৰমাণ হ’ল যেতিয়া কংগ্ৰেছে অসমত অনা বিজেপি দলবিলাকক লৈ চৰকাৰ গঠনৰ প্ৰস্তাব দিলে। অগপ আৰু বিপিএফ দলে যদিও আনুষ্ঠানিক ভাবে ইয়াৰ সহাৰি দিয়া নাই তথাপিও ৰাইজৰ মাজত ইয়াক লৈ যথেষ্ট কৌতূহলৰ সৃষ্টি হৈছে। বৰ্তমান অসম বিধান সভাত বিজেপিৰ ৬০, কংগ্ৰেছৰ ২৬,এ.আই.ইউ.ডি.এফৰ ১৩, অগপৰ ১৪, বি.পি.এফৰ ১২ জন বিধায়ক আৰু নিৰ্দলীয় বিধায়ক ( গণশক্তি)ৰ ভুবন পেগু অাছে। মুঠ অনা বিজেপি বিধায়কৰ সংখ্যা ৬৬ জন। অগপ, বি.পি.এফ, এ.আই.ইউ.ডি.এফ মিলি কংগ্ৰেছৰ সমৰ্থনত চৰকাৰ বনাব পাৰে নেকি? সচাকৈ এনে এখন চৰকাৰ হ’লে মন্ত্রীসভাখন কেনেকুৱা হব? এই বিষয়ে আমি বহু লোকৰ সৈতে কথা পাতিছিলো। সৰহ সংখক লোকৰ মতে এনে এখন চৰকাৰ বনোৱা সম্ভব নহয়। কিছুমান লোকে অবশ্যে ৰাজনীতিত সকলো সম্ভব বুলি ভাবে। অগপ, বি.পি.এফ, এ.আই.ইউ.দি.এফৰ চৰকাৰ হ’লে কোনে মন্ত্রী সভাত স্হান পাব, সেই বিষয়ে ৰাইজৰ মতামত লবলৈ চেষ্টা কৰিছিলো। কংগ্ৰেছ হাইকামাণ্ডৰ লগত  এ.আই.ইউ.ডি.এফৰ যিহেতু সুসম্পৰ্ক আছে, সেয়ে মুখ্যমন্ত্ৰী পদ আজমল দেৱে পাব বুলি কিছুমানে ভাবে । ৰাইজৰ পৰা পোৱা মতৰ ভিত্তিত আমি এই তিনিটা দলৰ সম্ভাব্য মন্ত্রীসকলৰ (কাল্পনিক) এখন তালিকা প্ৰস্ত্তত কৰিছো। 

বিধানসভাৰ অধ্যক্ষঃ প্ৰফুল্ল কুমাৰ মহন্ত

উপাধ্যক্ষ : আব্দুল খালেক

মুখ্যমন্ত্রীঃ বদৰুদ্দিন আজমল 

কেবিনেট মন্ত্রী

গৃহ: হাগ্ৰামা মহিলাৰী

বিত্ত: অতুল বৰা

গড়কাপ্টানী:  বৃন্দাবন গোস্বামী

উদ্যোগ: ভুবন পেগু

শিক্ষাঃ সত্যব্ৰত কলিতা

স্বাস্হ্য : আমিনুল ইছলাম

বন: কেশব মহন্ত

জলসিঞ্চন প্ৰমিলা ৰাণী ব্ৰহ্ম

শক্তি: ৰিহন দৈমাৰী

জলসম্পদ: ইমানুৱেল মুচাহাৰী

কৃষিঃ ফনিভূষণ চৌধুৰী

ৰাজহ: ৰমেন্দ্ৰ নাৰায়ণ কলিতা

ৰাজ্য মন্ত্ৰী:

পৰিবহণ: নজৰুল হক

পঞ্চায়ত: অনন্ত কুমাৰ মালো

মীন : আনোৱাৰ হুছেইন লস্কৰ


‘ৰাজনীতি অসম’ ই-আলোচনী খন সম্পূৰ্ণকৈ পঢ়াৰ বাবে ইয়াত ক্লিক কৰক www.rajnitiaxom.com