কংগ্ৰেছ হিন্দু বিৰোধী নেকি?

100
  • নৰেণ কলিতা

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


গান্ধী পৰিয়ালে নেতৃত্ব দি থকা কংগ্ৰেছ দলটো বিজেপিয়ে কোৱাৰ দৰে হিন্দু বিৰোধী নেকি ? বিজেপিয়ে কংগ্ৰেছ কৰা এই আক্ৰমণৰ কাৰণ যথেষ্ট। সংবিধানৰ ২৫, ২৮, ৩০ (১৯৫০) অনুচ্ছেদ, এইচ আৰ চি ই আইন (১৯৫১) ,এইচ চি বি আইন (১৯৫৬), ধৰ্মনিৰপেক্ষতা (১৯৭৫), ধৰ্মনিৰপেক্ষতা আইন (১৯৯২) ,ৱাৰচিপ আইন (১৯৯১), ৱাকফ আইন (১৯৯৫), ৰাম সেতু ট্ৰাষ্ট (২০০৭) ক উদ্ধৃত কৰি হিন্দু পক্ষই কংগ্ৰেছ জগৰীয়া কৰে ।

তেওঁলোকে এ আৰ টি ২৫ অনুচ্ছেদৰ দ্বাৰা ধৰ্মান্তৰকৰণক বৈধতা প্ৰদান কৰে।

তেওঁলোকে এ আৰ টি ২৮ৰ জৰিয়তে হিন্দুৰ পৰা ধৰ্মীয় শিক্ষা কাঢ়ি লৈছিল যদিও এ আৰ টি ৩০ ৰ জৰিয়তে মুছলমানক আৰু খ্ৰীষ্টানসকলক ধৰ্মীয় শিক্ষাৰ অনুমতি দিছিল ।

HRCE ACT 1951 ৰূপায়ণ কৰি হিন্দুৰ পৰা সকলো মন্দিৰ আৰু মন্দিৰৰ ধন কাঢ়ি লৈ ​​যায়।

তেওঁলোকে হিন্দু সংহিতা বিধেয়কৰ অধীনত বিবাহ বিচ্ছেদ আইন, যৌতুক আইন আনিছিল যদিও মুছলমান ব্যক্তিগত আইন স্পৰ্শ কৰা নাছিল।

১৯৭৫ চনত তেওঁলোকে জৰুৰীকালীন অৱস্থা জাপি দিলে । সেই সময়তেই সংবিধানত ধৰ্মনিৰপেক্ষতা( চেকুলাৰ) শব্দটো বলপূৰ্বকভাৱে সংযোজন কৰিলে আৰু ভাৰতবৰ্ষক বলপূৰ্বকভাৱে ধৰ্মনিৰপেক্ষ কৰি তুলিলে।

কংগ্ৰেছ ইয়াতেই থমকি ৰ’ল। ১৯৯১ চনত তেওঁলোকে সংখ্যালঘু আয়োগ আইন আনি মুছলমানক চৰকাৰী বৃত্তিৰ দৰে বিশেষ অধিকাৰ প্ৰদান কৰে ৷ সংখ্যালঘু আইনৰ অধীনত মুছলমানক সুবিধা দিছিল।

১৯৯২ চনত তেওঁলোকে হিন্দুসকলক তেওঁলোকৰ মন্দিৰসমূহ আইনগতভাৱে ঘূৰাই লোৱাত বাধা দিছিল আৰু পূজাস্থলী আইনৰ জৰিয়তে হিন্দুসকলৰ পৰা ৪০০০০০ মন্দিৰ কাঢ়ি লৈছিল।

কংগ্ৰেছ ইয়াতেই থমকি ৰোৱা নাছিল আৰু ১৯৯৫ চনত মুছলমানক যিকোনো মাটি দাবী কৰাৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰিছিল, ৱাকফ আইনৰ জৰিয়তে যিকোনো হিন্দুৰ মাটি কাঢ়ি লোৱাৰ অধিকাৰ দিছিল আৰু মুছলমানক ভাৰতৰ দ্বিতীয় বৃহত্তম মাটিৰ মালিক কৰি তুলিছিল।

২০০৭ চনত তেওঁলোকে উচ্চতম ন্যায়ালয়ত ৰাম সেতু ৰ শপতনামাত শ্ৰীৰামৰ অস্তিত্ব নাকচ কৰিছিল ।
কংগ্ৰেছে ক্ৰমান্বয়ে আৰু চতুৰতাৰে হিন্দুসকলক বঞ্চিত কৰি থাকিল। তেওঁলোকে এটা এটাকৈ হিন্দুৰ অধিকাৰ কাঢ়ি লৈ ​​গৈ থাকিল আৰু এতিয়া হিন্দুসকল সকলো বস্তুৰ পৰা সম্পূৰ্ণৰূপে বঞ্চিত হৈছে আৰু মজাৰ কথাটো হ’ল হিন্দুসকলো ইয়াৰ বিষয়ে অৱগত নহয়। তেওঁলোকৰ নিজা মন্দিৰ নাই, তেওঁলোকৰ নিজৰ ধৰ্মীয় শিক্ষা নাই, তেওঁলোকৰ মাটি তেওঁলোকৰ স্থায়ী সম্পত্তি নহয়। আৰু প্ৰশ্নও নকৰে। মছজিদ আৰু গীৰ্জাবোৰ স্বাধীন, কিন্তু মন্দিৰবোৰ চৰকাৰৰ নিয়ন্ত্ৰণত কিয়? চৰকাৰী পুঁজিৰে চলি থকা মাদ্ৰাছা, কনভেণ্ট স্কুল কিন্তু চৰকাৰী পুঁজিৰে গুৰুকুল নাই কিয়? হিন্দু ভূমি আইন নাই কিন্তু মুচলমানৰ ৱাকফ আইন আছে । মুছলমান ব্যক্তিগত ব’ৰ্ড আছে কিন্তু হিন্দু ব্যক্তিগত ব’ৰ্ড নাই । ইমানৰ পিছতো যদি কোনোবাই য এই প্ৰশ্নবোৰ সুধিবলৈ চেষ্টা কৰে তেন্তে তেওঁক সাম্প্ৰদায়িক বুলি ঘোষণা কৰা হয়