গণেশ ভগবানৰ নামত শপত ল’ব নোৱাৰে কিয়?

90
  • ৰূপেশ কুমাৰ সিং

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


সাধাৰণ অৰ্থত শপত হৈছে “প্ৰমাণৰ এটা প্ৰকাৰ যাৰ দ্বাৰা ব্যক্তিয়ে কোনো কাম নিষ্ঠাৰে আৰু সত্যতাৰে কৰিবলৈ বিবেকত বান্ধ খাই থকা বুলি বুজায়”। ই “এইটো লোৱা ব্যক্তিজনে দিয়া প্ৰতিশ্ৰুতি যে তেওঁৰ প্ৰমাণ বা প্ৰতিশ্ৰুতি ঈশ্বৰৰ প্ৰতি তাৎক্ষণিক দায়িত্ববোধৰ অধীনত দিয়া হৈছে”। আনুগত্য বা আনুগত্যৰ শপতৰ অৰ্থ হ’ল এজন ব্যক্তিয়ে “এটা বিশেষ সাৰ্বভৌম বা চৰকাৰৰ প্ৰতি প্ৰকৃত আনুগত্য বহন কৰিবলৈ আৰু ইয়াৰ সংবিধানক সমৰ্থন কৰিবলৈ নিজকে প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়ে আৰু বান্ধি ৰাখে।”

বহল অৰ্থত শপত হ’ল যিকোনো ধৰণৰ প্ৰমাণ, যাৰ দ্বাৰা ব্যক্তিয়ে কোনো কাম নিষ্ঠাৰে আৰু সত্যতাৰে কৰিবলৈ বিবেকত বান্ধ খাই থকা বুলি বুজায়। ইয়াৰ লগত সত্য বুলি কোৱা কথাখিনিৰ সাক্ষী হ’বলৈ ঈশ্বৰক মাতি অনাৰ ধাৰণাটো জড়িত হৈ আছে আৰু ইয়াৰ লগত মিছা কথাৰ ক্ষেত্ৰত তেওঁৰ প্ৰতিশোধৰ আহ্বান বা তেওঁৰ অনুগ্ৰহৰ ত্যাগ কৰা হ’ব লাগে। ‘শপত’ শব্দটোৱে এনে ক্ষেত্ৰত “দৃঢ়তা” অন্তৰ্ভুক্ত বুলি ব্যাখ্যা কৰা হৈছে য’ত আইন অনুসৰি শপতনামাৰ সলনি দৃঢ়তা প্ৰদান কৰিব পাৰি । কোৱা হৈছে যে শপত হৈছে ঈশ্বৰৰ ওচৰত গম্ভীৰ শপতনামা, যদিহে তেওঁ/তাই মিছা শপত খায় তেন্তে তেওঁক শাস্তি দিয়া হয়। শপতৰ অনুমোদন হৈছে পৰম সত্তাই মিছা কথাক শাস্তি দিব বুলি বিশ্বাস কৰা, আৰু সেই শাস্তি বিবেকৰ অনুশোচনাৰ দ্বাৰা প্ৰদান কৰা হয় নে এই গ্ৰন্থত আন কোনো ধৰণে প্ৰদান কৰা হয়, বা ভৱিষ্যতৰ সত্তাৰ অৱস্থাৰ বাবে সংৰক্ষিত হয়, সেই প্ৰশ্নত প্ৰভাৱ পেলাব নোৱাৰে , কাৰণ বিষয়টোৰ যোগফল হৈছে ঈশ্বৰ যে মিছাৰ প্ৰতিশোধ লোৱা বুলি বিশ্বাস।

পৃথিৱীৰ বহু সংবিধানৰ দৰে ভাৰতৰ সংবিধানতো ভগৱানৰ কথা উল্লেখ কৰা হোৱা নাছিল। ইয়াৰ ‘দেহ’ত নহয়। সংবিধানসভাখন মূলতঃ ‘বিশ্বাসী’ৰে গঠিত আছিল। কোনোবাই ক’ব পাৰে যে তেওঁলোকৰ বেছিভাগেই আছিল, হৃদয়ত, ধৰ্মপৰায়ণ। তথাপিও তেওঁলোকৰ বিশ্বাসৰ মাজতো তেওঁলোকে সৰ্বশক্তিমানক পাঠটোৰ মাজলৈ অনাটো প্ৰয়োজনীয় বা সঠিক বুলি নাভাবিলে। তেওঁলোকে ঈশ্বৰক প্ৰণয়নৰ বাহিৰত ৰাখিছিল। আমি, আটাইবোৰ কথাৰ পাছতো, এটা ধৰ্মনিৰপেক্ষ জাতি হ’ব লাগিছিল। সংবিধান সভাৰ বাহিৰত গান্ধীৰ ভাষণ আৰু পণ্ট. সংবিধান সভাত জৱাহৰ লাল নেহৰু আৰু ড° বি আৰ আম্বেদকাৰে স্পষ্টকৈ কৈছিল যে ৰাষ্ট্ৰ ৰাষ্ট্ৰ, ধৰ্ম ধৰ্ম, দুয়োটা মিহলি হ’ব নালাগে।

লোকসভাত ধুবুৰীৰ কংগ্ৰেছ দলৰ সাংসদ ইচলাম ধৰ্মী ৰকিবুল হুছেইনে আল্লাৰ নামত শপত ললে কিন্তু কিমানজন হিন্দু সাংসদে ঈশ্বৰৰ নামত শপত ললে। যিদলৰে নহওক ইচলাম সাংসদ এজনে আল্লাৰ নামতেই শপত লোৱা উদাহৰণ সৰ্বাধিক । কিন্তু বিজেপি দলৰেই কিমানজনে কৃষ্ণ,কালী, মহাদেৱ, দুৰ্গা, কামাখ্যা, হনুমান, গণেশৰ নামত শপত লবলৈ সক্ষম হ’ল ? ইংৰাজী God ৰ প্ৰতিশব্দ ভগৱান বা ঈশ্বৰ হ’ব নোৱাৰে। নিজৰ আৰাধ্য দেৱতাজনৰ নাম লবলৈ কুন্ঠাবোধ কিহৰ! ভাৰতীয় গণতন্ত্ৰৰ চেক্যুলাৰজীমক কেৱল হিন্দু সাংসদ সকলেহে অনুসৰণ কৰে।

যি সংসদত ৰাজদণ্ড প্ৰতিষ্ঠা কৰা হৈছিল;সেই সংসদত নিজৰ আৰাধ্য দেৱতাজনৰ নাম ল’ব নোৱাৰিলে । হিন্দু ভোটাৰৰ পৰা আৰম্ভ নেতা , বিষয়া , কেৰানীলৈ সিংহভাগ জনতাই ভাৰতৰ অস্তিত্বৰ কাৰণে যে হিন্দুত্ব শক্তিশালী হব লাগিব সেই কথা আজিও উপলব্ধি কৰা নাই ।