চন্দ্ৰবাবু নাইডুৰ বিশ্বাসঘাতকতা

51
  • ৰাজেন কলিতা

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


আজিৰ তাৰিখত চন্দ্ৰবাবু নাইডুৰ এখন হাত যদি মৌৰ বাকচত তেন্তে আনখন ঘিউৰ টেকেলিত ।

ৰাজনীতিত অভূতপূৰ্ব অস্থিৰতাৰ সাক্ষী হোৱাৰ ২৯ বছৰ হ’ল অন্ধ্ৰ প্ৰদেশৰ । তেলেগু দেশম পাৰ্টিত জোঁৱাই এন চন্দ্ৰবাবু নাইডুৱে সিংহাসন দখল কৰিবলৈ কিংবদন্তি অভিনেতা পৰিণত ৰাজনীতিবিদ মুখ্যমন্ত্ৰী এন টি ৰামা ৰাওৰ বিৰুদ্ধে কৰা কুখ্যাত “আগষ্ট অভ্যুত্থান”ত আজিও পাঠকক আগ্ৰহী ৰাজনৈতিক থ্ৰিলাৰৰ সকলো উপাদান আছিল।

১৯৯৫ চনৰ ২৩ আগষ্টৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা এই সপ্তাহজোৰা একচন ভৰ্তি নাটকখনে দ্বিতীয় পত্নী এন লক্ষ্মী পাৰ্বতীক দলৰ বাঘজৰী অৰ্পণ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লোৱা বুলি কোৱাৰ বাবে এনটিআৰৰ বিৰুদ্ধে নাইডু আৰু তেওঁৰ দলৰ বিধায়কৰ বিদ্ৰোহৰ সৈতে সংঘটিত হৈছিল আৰু ইয়াৰ অন্ত পৰিছিল… ৩১ আগষ্টত হট ছিটৰ পৰা এন টি আৰ।

১৯৯৫ চনৰ ১ ছেপ্টেম্বৰত চন্দ্ৰবাবু নাইডুৱে অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰে।

অন্ধ্ৰপ্ৰদেশৰ ৰাজনীতিক কঁপাই তোলাত ঘটা পৰিঘটনাৰ ক্ৰমটো এনেধৰণৰ:

১৯৯৫ চনৰ ২৩ আগষ্টত উত্তৰ উপকূলীয় অন্ধ্ৰত প্ৰজালা বদ্দাকু পলানা (ৰাইজৰ দুৱাৰমুখলৈ চৰকাৰ)ৰ অংশ হিচাপে ধাৰাবাহিক ৰাজহুৱা সভাত ভাষণ দিয়াৰ পিছত এন টি আৰ আৰু নাইডুৱে বিশাখাপট্টনমৰ পৰা হায়দৰাবাদলৈ উভতি আহে।

এই সময়ছোৱাতে নাইডুৰ গোটত অসন্তুষ্টিৰ বীজ সিঁচিছিল, কিয়নো বিত্ত আৰু ৰাজহ মন্ত্ৰী হৈ থকা নাইডুৱে এনটিআৰে লক্ষ্মী পাৰ্বতীক দিয়া গুৰুত্বৰ তীব্ৰ বিৰোধিতা কৰিছিল। শীঘ্ৰে বা পলমকৈ এনটিআৰে নাইডুক মন্ত্ৰীসভাৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰা বুলি চৰ্চা চলিছিল।

গতিকে ৰাজ্যিক সচিবালয়লৈ উভতি অহাৰ পিছত নাইডুৱে সচিবালয়ত থকা নিজৰ চেম্বাৰত নিজৰ বিধায়কৰ দলটোৰ সৈতে কনফেবুলেট কৰিবলৈ ধৰিলে। লক্ষ্মী পাৰ্বতীক কেনেকৈ আঁতৰাই ৰাখিব পাৰি সেই সন্দৰ্ভত কৌশল আলোচনা কৰা হ’ল।

বিয়লি নাইডুৱে তিনিজন জ্যেষ্ঠ নেতাৰ এটা দল – পি অশোক গজাপতি ৰাজু, টি দেৱেন্দৰ গৌড, আৰু এছ ভি চুব্বা ৰেড্ডীক এন টি আৰৰ বাসগৃহলৈ পঠিয়াই দিলে যে দলত বিদ্ৰোহ আগতীয়া, তেওঁ লক্ষ্মী পাৰ্বতীক দলীয় ৰাজনীতিৰ পৰা আঁতৰাই ৰাখক। কিন্তু এনটিআৰে ক্ষোভিত হৈ তেওঁলোকৰ মধ্যস্থতা নাকচ কৰে।

আনকি সচিবালয়ত নাইডুৰ শিবিৰত বিধায়কসকলে ভিৰ কৰি থকাৰ সময়তো এনটিআৰৰ পুত্ৰ নন্দমুৰি হৰিকৃষ্ণ আৰু বালকৃষ্ণই দুবাৰকৈ পিতৃক লগ পাই তেওঁক পতিয়ন নিয়াবলৈ চেষ্টা কৰিছিল যদিও বৃথাই।

২৩ আগষ্টৰ সন্ধিয়ালৈকে নাইডুৰ শিবিৰটো নাইডুৰ ঘনিষ্ঠ আত্মবিশ্বাসী তথা তেতিয়াৰ শ্ৰীকালহস্তিৰ বিধায়ক বজ্জলা গোপালকৃষ্ণ ৰেড্ডীৰ ভাইচৰয় প্ৰভাকৰ ৰেডীৰ মালিকানাধীন হোটেল ভাইচৰয়লৈ স্থানান্তৰিত হয়।

২৪ আগষ্ট : দিল্লীৰ পৰা হায়দৰাবাদলৈ উৰা মাৰি এনটিআৰৰ জ্যেষ্ঠ জোঁৱাই দগ্গুবাটি ভেংকটেশ্বৰ ৰাওৱে এনটিআৰক লগ পায়। কিন্তু যেতিয়া তেওঁ নিজৰ ঘৰলৈ উভতি গ’ল, তেতিয়া এন টি আৰৰ পুত্ৰসকলৰ লগত কথা পাতি তেওঁৰ মন সলনি হ’ল। নাইডুও ডাগ্গুবাটিৰ বাসগৃহলৈ নামি আহি দুয়োজনে কি কৰিব লাগে তাৰ কৌশল ৰচনা কৰিছিল।

সন্ধিয়া নাইডুৱে এন টি আৰৰ বাসগৃহলৈ গৈ তিনি ঘণ্টাৰো অধিক সময় শহুৰেকৰ সৈতে উত্তপ্ত আলোচনাত মিলিত হয়। লক্ষ্মী পাৰ্বতীক দল আৰু চৰকাৰত হস্তক্ষেপ কৰাত বাধা দিবলৈ এনটিআৰৰ ওপৰত জয়ী হ’বলৈ চেষ্টা কৰা বুলি জানিব পৰা গৈছে যদিও এনটিআৰে নিজৰ স্থিতিত অটল আছিল।

জ্যেষ্ঠ আই এ এছ বিষয়া জয়প্ৰকাশ নাৰায়ণ আৰু শীৰ্ষ পুলিচ এইচ জে ড’ৰাই নাইডু গ্ৰুপ আৰু এন টি আৰক পৃথকে পৃথকে সাক্ষাৎ কৰি পেচ আপ আনিছিল যদিও সেয়া কাম নহ’ল।

নিশালৈকে হোটেল ভাইচৰয়ত ১৪০ জনতকৈ অধিক বিধায়কৰ সৈতে কাৰ্যকলাপৰ গুঞ্জন ঘটিছিল আৰু তেওঁলোকে এনটিআৰক তেলেগু দেশম বিধানসভা দলৰ নেতা হিচাপে আঁতৰাই তেওঁৰ ঠাইত চন্দ্ৰবাবু নাইডুক নতুন নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰাৰ বাবে এখন আকস্মিক বৈঠক অনুষ্ঠিত কৰিছিল। ডগ্গুবাটীয়ে নাইডুৰ নাম প্ৰস্তাৱ কৰে আৰু অশোক গজাপতি ৰাজুৱে সমৰ্থন কৰে। সেই নিশাই ৰাজ্যপাল কে কৃষ্ণ কান্তলৈ ফেক্স প্ৰেৰণ কৰা হয় টিডিএলপিৰ প্ৰস্তাৱ।

২৫ আগষ্ট : পুৱা প্ৰায় ৩ বজাত টিডিপিৰ বিধায়কসকলৰ মুকলি বিদ্ৰোহ আৰু নাইডুক টিডিএলপিৰ নতুন নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাৰ কথা এনটিআৰে জানিব পাৰিলে। লগে লগে তেওঁ পুৱাৰ ভাগত কেবিনেট বৈঠক আহ্বান কৰে যদিও তাত মাত্ৰ কেইজনমান মন্ত্ৰীয়েহে অংশগ্ৰহণ কৰে।

মন্ত্ৰীসভাই ৫ মন্ত্ৰী – এন চন্দ্ৰবাবু নাইডু, টি দেৱেন্দৰ গৌড়, কে বিদ্যাধৰ ৰাও, পি অশোক গজাপতি ৰাজু আৰু এ মাধৱ ৰেড্ডীক পদৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰাৰ প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে। ইয়াৰ উপৰিও নতুন বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে ৰাজ্যখনৰ বিধানসভা ভংগ কৰি আন এটা প্ৰস্তাৱ গৃহীত কৰে।

এনটিআৰে বিধানসভাৰ অধ্যক্ষ য়ানামালা ৰামকৃষ্ণুডুলৈও এক সুকীয়া পত্ৰ লিখি কয় যে পাঁচোজন মন্ত্ৰীকে টিডিএলপিৰ পৰা আৰু লগতে দলৰ প্ৰাথমিক সদস্যৰ পৰাও বহিষ্কাৰ কৰা হৈছে।

পিছত পুৱা ৭.৪৫ বজাত পোনপটীয়াকৈ গাড়ীৰে ৰাজভৱনলৈ গৈ কেবিনেটৰ প্ৰস্তাৱ ৰাজ্যপালৰ হাতত গতাই দিয়ে। কিন্তু এনটিআৰক আঁতৰাই নাইডুক টিডিএলপিৰ নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা টিডিএলপিৰ প্ৰস্তাৱ ইতিমধ্যেই নাইডুৱে আধা ঘণ্টা পূৰ্বে ৰাজ্যপালৰ হাতত অৰ্পণ কৰিছিল বুলি জানি তেওঁ স্তম্ভিত হৈ পৰে।

পুৱা ১০-০০ বজাত বিদ্যাধৰ ৰাও আৰু অশোক গজাপতি ৰাজুৱে ৰাজ্যপালক সাক্ষাৎ কৰি এখন পত্ৰ দি নতুন চৰকাৰ গঠনৰ বাবে নাইডুক নিমন্ত্ৰণ কৰিবলৈ অনুৰোধ জনায়। ক্ষুব্ধ এনটিআৰে ছিকুন্দৰাবাদৰ পৰা আৰম্ভ কৰি বিয়লি লক্ষ্মী পাৰ্বতীৰ সৈতে তেওঁৰ চৈতন্য ৰাথমত ৰাজ্যব্যাপী ভ্ৰমণলৈ যোৱাৰ সিদ্ধান্ত লয়। কিন্তু হঠাৎ তেওঁৰ বাহনখন হোটেল ভাইচৰয়ত ৰৈ গ’ল, য’ত বিদ্ৰোহী বিধায়কসকলে কেম্পিং কৰি আছিল।

হোটেলখনত এক উচ্চ নাটক সংঘটিত হয়, এনটিআৰ আৰু তেওঁৰ দলৰ বিধায়কে চৌহদত বাৰ্জ কৰি সোমাবলৈ চেষ্টা কৰে যদিও নিৰাপত্তা বাহিনীয়ে তেওঁক সোমাবলৈ নিদিলে।যি সময়ত চৈতন্য ৰথমৰ ওপৰত থিয় হৈ এনটিআৰে তেওঁৰ বিধায়কসকলক ওলাই আহিবলৈ মাতি আছিল আৰু দলটোক বিশ্বাসঘাতকতা নকৰিবলৈ বিধায়ককে ধৰি তেওঁৰ অনুগামীসকলে আৰক্ষীৰ সৈতে সংঘৰ্ষত লিপ্ত হয়।

এই পৰ্যায়ত হোটেল চৌহদৰ ভিতৰৰ পৰা কোনোবাই এন টি আৰৰ বাহনখনলৈ চাপল নিক্ষেপ কৰিলে। যদিও ই তেওঁক আঘাত কৰা নাছিল, তথাপিও নিজৰ ঘৰলৈ উভতি অহা মহান নেতাজনৰ বাবে ই আছিল অপমানজনক।

২৬ আগষ্ট : নাইডুৰ শিবিৰে চৰকাৰ গঠনৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনাবলৈ দিয়া পত্ৰখনৰ ওপৰত ৰাজ্যপালে কোনো কাম নকৰিলে। ইয়াৰ মাজতে নাইডুৰ শিবিৰত বিধায়কৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পালে।

২৭ আগষ্ট : ৰাজ্যপালে ৩০ আগষ্টৰ ভিতৰত বিধানসভাত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা প্ৰমাণ কৰিবলৈ এনটিআৰলৈ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰে।যদিও এনটিআৰে ১৫ ছেপ্টেম্বৰলৈকে সময় বিচাৰিছিল, ৰাজ্যপালে বাধ্য নহ’ল যদিও ৩১ আগষ্টলৈকে সময় দিছিল।

২৮ আগষ্ট : টুনিৰ পৰা অহা অধ্যক্ষ য়ানামালা ৰামকৃষ্ণুডুৱে বিধানসভা সমিতিৰ হলত ​​নাইডুৰ সৈতে জাহাজ চলোৱা বিধায়কসকলৰ হেডকাউণ্ট লয়। এন টি আৰৰ গোটে বৰ্জন কৰিলে।

২৮ আৰু ২৯ আগষ্ট : এনটিআৰে কিছুমান জিলাৰ ঘূৰ্ণীবতাহৰ দৰে ভ্ৰমণ কৰি নিজৰ জোঁৱাইৰ মহান বিশ্বাসঘাতকতা উদঙাই দিয়ে। কিন্তু ৰাইজৰ বিশেষ সঁহাৰি নাপালে। টিডিপিৰ ভিতৰত বিবাদ নিষ্পত্তি কৰিবলৈ দিল্লীৰ পৰা অহা ভি পি সিঙৰ নেতৃত্বত নেশ্যনেল ফ্ৰণ্টৰ নেতাসকলক সাক্ষাৎ কৰিবলৈ হায়দৰাবাদলৈ উভতি আহিছিল। কিন্তু তেওঁলোকৰ এই প্ৰচেষ্টাত ব্যৰ্থ হয়।

৩০ আগষ্ট : কাচিগুডাৰ বসন্ত টকীছত টিডিপিৰ ৰাজ্যিক কাৰ্যনিৰ্বাহক সমিতিৰ বৈঠক অনুষ্ঠিত হয়, য’ত এনটিআৰক দলৰ সভাপতি পদৰ পৰা বৰ্খাস্ত কৰা হয়, আৰু নাইডুক টিডিপিৰ নতুন মুৰব্বী আৰু লাল জন বাছাক সাধাৰণ সম্পাদক হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰা হয়।

৩১ আগষ্ট : এনটিআৰে বিধানসভাত সংখ্যাগৰিষ্ঠতা প্ৰমাণ কৰাৰ কথা আছিল যদিও বুকুৰ বিষৰ অভিযোগ কৰি মেডিচিটি হাস্পতালত ভৰ্তি হোৱাৰ বাবে অধিবেশন অনুষ্ঠিত কৰিব পৰা নগ’ল।

পুৱা ১০ বজাত ৰাজ্যপাল কৃষ্ণ কান্তে চিকিৎসালয়খন পৰিদৰ্শন কৰে আৰু এনটিআৰে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদ এৰিব বুলি উল্লেখ কৰি পত্ৰখন তেওঁক গতাই দিয়ে। তেওঁ উপলব্ধি কৰিলে যে তেওঁৰ লগত সংখ্যাগৰিষ্ঠ বিধায়ক নাই। সেইদিনা সন্ধিয়া হস্পিতালৰ পৰা ডিচচাৰ্জ হৈছিল। ১ ছেপ্টেম্বৰত ৰাজ্যপালগৰাকীয়ে চন্দ্ৰবাবু নাইডুক চৰকাৰ গঠনৰ বাবে আমন্ত্ৰণ জনায়।