গুৱাহাটীয়া ৰাজনেতাই প্ৰমোদ বড়োৰ পৰা শিকিব নে ?

110
  • নয়ন বৰ্মন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


স্বাধীন ভাৰতত চৰকাৰ আৰু সংগঠনৰ মাজত হোৱা বিভিন্ন চুক্তিৰ ভিতৰত আটাইতকৈ সফল চুক্তি হৈছে বিটিচি চুক্তি । বড়ো লিবাৰেচন টাইগাৰ ফৰ্চ চমুকৈ বিএলটিয়ে পৃথক ৰাজ্য দাবীৰে আৰম্ভ কৰা সশস্ত্ৰ সংগ্ৰামৰ পৰিসমাপ্তি ঘটিছিল ৬ষ্ঠ অনুসূচীৰ আধাৰত স্বায়ত্ব শাসন প্ৰদানৰ দ্বাৰা । বিএলটিয়ে সশস্ত্ৰ সংগ্ৰামক পথ হিচাপে লৈছিল আৰু একে দাবীক সফল কৰিবলৈ নিখিল বড়ো ছাত্ৰ সন্থাই গণতান্ত্ৰীক প্ৰক্ৰিয়াৰে কাম কৰিছিল । বিজেপি চৰকাৰ কেন্দ্ৰত থকা সময়ত লালকৃষ্ণ আদৱানীৰ ছত্ৰছায়াত বিটিচি চুক্তিয়ে খুব কম সময়ৰ ভিতৰতে বড়োলেণ্ডত শান্তিৰ পৰিবেশ এটা সৃষ্টি কৰিছিল । বিটিচি গঠনৰ পিছত হোৱা নিৰ্বাচনত প্ৰাক্তণ বিএলটি নেতাৰ দ্বাৰা জন্ম হোৱা বিপিএফ দলে প্ৰতিবাৰেই জয়ী হৈ আহিছিল । আবছু সমৰ্থিত  প্ৰা্ৰ্থিৰ পৰাজয় নিয়মত পৰিণত হয় । বিপিএফ আৰু আবছুৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কেতিয়াও ভাল হোৱাৰ নাম নল’লে । উৰ্খা গৌৰা ব্ৰহ্মই লোকসভাৰ প্ৰতিটো নিৰ্বাচনত পৰাজিত হ’ল আৰু বিপিএফৰ পৰা চাংচুমা খুংগুৰ নিৰ্বাচিত হৈ দিল্লী পালে । সামাজিক ক্ষেত্ৰত জনপ্ৰিয় আবছুৰ নিৰ্বাচনী ৰাজনীতিত দুৰ্বল পাৰফৰ্মেঞ্চ বিটিচিৰ বাহিৰৰ মানুহৰ কাৰণে বোধগম্য নাছিল ।

২০২০ৰ আগলৈ আবছু কিয় বাৰে বাৰে নিৰ্বাচনত পৰাজিত হৈছিল ?

প্ৰতিটো নিৰ্বাচনত বড়োভাষী ভোটাৰৰ সমৰ্থন আবছুৱে পাইছিল , কিন্তু আবছুৰ ওপৰত থকা উগ্ৰ ভাষাকেন্দ্ৰীক জাতীয়তাবাদী লেবেল খনৰ বাবে আন জাতি -গোষ্ঠীৰ সমৰ্থন আশানু্ৰুপ নাছিল । অন্যহাতে ৰাজনৈতিক ভাবে বিচক্ষণ হাগ্ৰামা মহিলাৰিয়ে বড়োভাষীৰ ভোটৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ নকাৰকৈয়ে নিৰ্বাচন জিকি গ’ল । নব শৰণীয়াই নিৰ্বাচনত অৱতীৰ্ণ নোহোৱালৈকে হাগ্ৰামা মহিলাৰী আছিল অপ্ৰতিদন্দী নেতা । ২০১৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত বড়ো ভাষী আৰু অন্য ভাষা-ভাষী ভোটৰ পোলাৰাইজেচন হ’ল আৰু একমাত্ৰ অবিভক্ত অসমৰ ইচ্ছ্যুত হীৰা শৰণীয়া জয়ী হৈছিল ।ভোটৰ সংখ্যাত বিটিআৰ এলেকাত সৰ্ব বৃহত গোষ্ঠীতো হৈছে পুৰ্ব বংগীয় মুলৰ মুছলমান খিনি । ২০১৪ নিৰ্বাচনত এই গোষ্ঠীটোৱে হীৰা শৰণীয়াক সমৰ্থন দিয়াৰ ফলত ৰেকৰ্ড ভোটত হীৰা শৰনীয়া জয়ী হয় । কিন্তু বিধানসভা আৰু কাউন্সিলৰ নিৰ্বাচনত হীৰা শৰনীয়াক সমৰ্থন দিয়া সিংহভাগ ভোটাৰে বিপিএফকে সমৰ্থন দি গ’ল ।
নিৰ্বাচন যিহেতু সংখ্যাৰ খেল , সেয়া নিৰ্বাচনত আবছুৱে আশা কৰা ফল নাপালে । ২০১৯ চনৰ পৰা সময় সলনি হ’বলৈ আৰম্ভ কৰে । ২০১৯ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত হীৰা শৰনীয়াই পোৱা ভোট দৃষ্টিকুট ভাবে কমে ।২০১৪ চনৰ তুলনাত প্ৰায় ২ লাখ ভোট বৃদ্ধি পায় ২০১৯ চনৰ নিৰ্বাচনত । হীৰা শৰণীয়াই পুৰ্বতকৈ দুই লাখ ত্ৰিশ হাজাৰ(প্ৰায়) ভোট কম পালে । ভোট বৃদ্ধি পায় কংগ্ৰেছৰ আৰু বিপিএফৰ । ইউপিপিএলে পোৱা ভোট ২০১৪ আৰু ২০১৯ চনত প্ৰায় সমান হৈয়ে থাকে । অৰ্থাৎ হীৰা শৰণীয়াৰ ভোট কংগ্ৰেছ আৰু বিপিএফলৈ ট্ৰেন্সফাৰ হয় । হীৰা শৰণীয়াৰ লগত থকা পুৰ্ব বংগীয় মুছলামন ভোটৰ এটা বৃহৎ অংশ কংগ্ৰেছলৈ যায় আৰু আন সৰু সৰু গোষ্ঠীৰ ভোট বিপিএফলৈ ট্ৰেনসফাৰ হয় । বিজেপি আৰু বিপিএফ মিত্ৰজোঁটত থকাৰ ফলত স্বাভাবিক ভাবেই ধৰ্মীয় সংখ্যালঘুৰ সমৰ্থন বিপিএফে পোৱা নাছিল । তৎস্বত্তেও মাত্ৰ ৫০হাজাৰ ভোটৰ ব্যৱধানত হীৰা শৰণীয়া জয়ী হয় ।  ২০২০ চনৰ পৰিষদীয় নিৰ্বাচন । বিশেষ সুত্ৰৰ পৰা পোৱা তথ্য মতে সৰ্বানন্দ সোণোৱালে মাত্ৰ ১০ টা সমষ্টিত নিৰ্বাচন খেলাৰ কথা ভাবিছিল । কিন্তু হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই নিজৰ অভিজ্ঞতাৰ পৰা বুজি পাইছিল যে সংখ্যাৰ শক্তি নাথাকিলে পৰিষদত হাগ্ৰামা মহিলাৰীৰ পৰা গুৰুত্ব পোৱা কঠিন। কংগ্ৰেছৰ লগত বিপিএফ থকা সময়ছোৱাটো স্থানীয় কংগ্ৰেছ কৰ্মীয়ে গুৰুত্ব পোৱা নাছিল আৰু বিপিএফৰ লগত বিজেপি থকা সময়ছোৱাটো বিজেপিৰ স্থানীয় কৰ্মীয়ে গুৰুত্ব আদায় কৰিব পৰা নাছিল ।
কংগ্ৰেছৰ দিনত দলীয় নীতি নিৰ্ধাৰণত ৰাহুল গান্ধীয়ে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক গুৰুত্ব প্ৰদান কৰা নাছিল , কিন্তু ২০২০ চনৰ পৰিষদীয় নিৰ্বাচনত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই বিজেপিৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ গ্ৰীণ চিগনেল পালে আৰু পলমকৈ হ’লেও বিটিচি নিৰ্বাচনত সৰ্ব শক্তিৰে নামিছিল । ২০১৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত  প্ৰাক্তণ আলফা নেতা হীৰা শৰণীয়াক এশ শতাংশ সমৰ্থন দিয়া  আৰু ২০১৯ লোকসভা নিৰ্বাচনত ইউপিপিএলক কিছু সমৰ্থন দিয়া সৰ্ববৃহৎ ভোট বেংক পুৰ্ব বংগীয় মুছলামন ভোটাৰে ২০২০ ৰ পৰিষদীয় নিৰ্বাচনত বিজেপি বিৰোধী স্থিতি পুনৰ ল’লে । যিহেতু বিটিচিত এআইইউডিএফ আৰু কংগ্ৰেছৰ স্থিতি দুৰ্বল সেয়ে বিজেপিয়ে বিৰোধ কৰা বিপিএফক একচেতীয়া সমৰ্থন দিলে । বড়োভাষী ভোট আগৰ কেইবাৰৰ দৰেই আবছুৱে পালে , যদিও হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ কৌশলত বিজেপিয়ে নিজৰ স্থিতি সুদৃঢ় কৰিলে । হীৰা শৰণীয়াই উপলব্ধি কৰিলে তেওঁৰ পুৰ্ব বংগীয় মুছলমান ভোটক কেন্দ্ৰ কৰি গঢ়ি উঠা ৰাজনৈতিক ভৱিষ্যতৰ আসন্ন শুন্যতা । মাত্ৰ ১খন আসনতেই সন্তুষ্ট থাকিবলগীয়া হ’ল গণ সুৰক্ষা পাৰ্টী । বিটিছিত সংখ্যাধিক বড়োভাষী ভোটাৰে ভোট দিয়া দলে প্ৰথমবাৰৰ বাবে চৰকাৰ কৰিলে আৰু অবড়ো আবেগ আৰু সংশয়ক ভিত্তি  কৰি জন্ম লাভ কৰা গণ সুৰক্ষা পাৰ্টীয়েও প্ৰথমবাৰৰ বাবে বিটিচ চৰকাৰত নিজৰ প্ৰতিনিধি পালে । হীৰা শৰণীয়া আৰু প্ৰমোদ বড়োৰ মিত্ৰতাই বিটিচি অঞ্চলত জাতিগঠন প্ৰক্ৰিয়াক মজবুত কৰিব বুলি জনতাই ধাৰণা কৰে । কিন্তু এই কাম তৰান্বিত হৈ থাকিবলৈ কেন্দ্ৰত আগন্তুক ১০-১৫ বছৰৰ কাৰণে বিজেপি চৰকাৰ থাকিব লাগিব । কেন্দ্ৰত বিজেপি চৰকাৰ থকা মানেই ৰাজ্যত চৰকাৰ সলনি নহয় । প্ৰমোদ বড়ো , হীৰা শৰণীয়া আৰু হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ আগন্তুক কৰ্ম পদ্ধতিয়ে বিটিআৰ অঞ্চলত সম্প্ৰীতিৰ পৰিবেশক প্ৰভাব পেলায় থাকিব ।