জাতিগত লোক পিয়লক লৈ বিবুধিত অমিত শ্বাহ

210

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্ৰী নীতিশ কুমাৰৰ নেতৃত্বত ১১ টা দলৰ নেতা আৰু ৰাজ্যখনৰ বিৰোধী দলৰ নেতা তেজস্বী যাদৱে ২৩ আগষ্টত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক সাক্ষাৎ কৰি কেন্দ্ৰক জাতিগত লোকপিয়ল আৰম্ভ কৰাৰ দাবী জনাইছিল। প্ৰতিনিধি দলটোত আনকি কংগ্ৰেছ, বাওঁপন্থী আৰু এইচএএম(এছ)ৰ মুৰব্বী জিতন ৰাম মাঁঝিৰ প্ৰতিনিধিৰ উপৰিও বিজেপিৰ এজন নেতাও অন্তৰ্ভুক্ত আছিল।
বিহাৰত দুই চিৰ প্ৰতিদ্বন্দী – জনতা দল (ইউনাইটেড) আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় জনতা দলৰ একতাৰ প্ৰদৰ্শন গুৰুত্বপূৰ্ণ। সামাজিক ন্যায় প্ৰতিষ্ঠা কৰিব বিচৰা দলবোৰে বিজেপিৰ প্ৰচেষ্টাৰ বিৰুদ্ধে এক প্ৰকাৰৰ প্ৰতিৰোধ প্ৰতিনিধিত্ব কৰে। কিন্তু ইয়াত ডাঙৰ বিষয়টো হ’ল বিজেপিৰ নিজৰ দ্বিধা। এইটোৱে স্পষ্টকৈ কৈছে যে জাতিগত লোকপিয়ল কৰিবলৈ বিজেপিৰ কোনো অভিপ্ৰায় নাছিল।
কেন্দ্ৰীয় গৃহ ৰাজ্যমন্ত্ৰী নিত্যানন্দ ৰায়ে, বিহাৰত বিজেপিৰ মুখ্য যাদৱ মুখ, ২০২১ চনৰ জুলাইত সংসদত কৈছিল যে চৰকাৰে অনুসূচীত জাতি আৰু অনুসূচীত জনজাতিৰ বাহিৰে জাতিগত লোকপিয়ল নকৰিব। ১৯৪১ চনত ব্ৰিটিছে লোকপিয়লৰ শ্ৰেণী হিচাপে জাতি বন্ধ কৰাৰ পিছৰে পৰা চৰকাৰে এই প্ৰথাটো অনুসৰণ কৰি আহিছে। অৱশ্যে, দলৰ নেতা সুশীল মোডীয়ে ২৩ আগষ্টৰ বৈঠকৰ পূৰ্বে কেন্দ্ৰৰ দৃষ্টিভংগীৰ বিৰোধিতা কৰি কয় যে “বিজেপি কেতিয়াও জাতিগত লোকপিয়লৰ বিৰুদ্ধে নাছিল”।
বিজেপিয়ে আগন্তুক উত্তৰ প্ৰদেশ নিৰ্বাচনৰ কথা মনত ৰাখি কেইবাটাও জাতি গোটক সুখী ৰাখিবলৈ তিনিটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ লৈছিল।
প্ৰথমতে, ই জুলাইত কেবিনেট ৰদবদলত উত্তৰ প্ৰদেশৰ কেইবাজনো নতুন মন্ত্ৰীক অ’বিচি শ্ৰেণীৰ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিল। ইয়াৰ ভিতৰত আছে অনুপ্ৰিয়া পেটেল আৰু পংকজ চৌধুৰী (দুয়ো কুৰ্মি), বি এল বাৰ্মা (লোধ) আৰু তিনিজন দলিত – কৌশল কিশোৰ, এছ পি এছ বাঘেল আৰু ভানু প্ৰতাপ সিং বাৰ্মা। ই পিছত নৱনিযুক্ত মন্ত্ৰীসকলক ভোটাৰসকলৰ ওচৰত প্ৰদৰ্শন কৰিবলৈ যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল।
দ্বিতীয়তে, ই ৰাজ্যসমূহক অ’বিচি শ্ৰেণীত জাতিৰ তালিকা সলনি কৰাৰ অধিকাৰ প্ৰদান কৰি এখন আইন গৃহীত কৰে।
তৃতীয়ত, উত্তৰ প্ৰদেশ পিছপৰা শ্ৰেণী আয়োগে ৩৯ টা নতুন জাতিক অ’বিচি শ্ৰেণীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাৰ পৰামৰ্শ দিছিল। ইয়াত হিন্দু কায়স্থৰ দৰে জাতি অন্তৰ্ভুক্ত আছিল, যি উচ্চ বৰ্ণৰ সৈতে সম্পৰ্কিত ।
২০১৪ চনৰ পৰা, বিজেপিয়ে যাদৱসকলক অ’বিচি শ্ৰেণীৰ ভিতৰত বেছিভাগ লাভালাভ আৰু এচ চি  শ্ৰেণীৰ ভিতৰত জাটাৱসকলক অধিক সুবিধা দিয়াৰ  ধাৰণা সৃষ্টি কৰাত সফল হৈছে। লক্ষ্য আছিল এই দুটা শ্ৰেণীৰ ভিতৰত সৰু সৰু জাতিবোৰক ইয়াৰ ভাঁজৰ ফালে জয় কৰা।
অ’বিচি তালিকাৰ সংশোধন যাদৱসকলৰ বাবে পোনপটীয়া প্ৰত্যাহ্বান যেন লাগিছে, যিসকল উত্তৰ প্ৰদেশত বিজেপিৰ মুখ্য প্ৰতিদ্বন্দী – সমাজবাদী পাৰ্টিৰ এক শক্তিশালী ভোট বেংক। বিজেপিয়ে জাতিগত লোকপিয়লৰ ক্ষেত্ৰত অনিচ্ছুক যেন লগা হোৱাৰ কাৰণ হ’ব পাৰে এই ভয়ৰ বাবে যে বিভিন্ন জাতি, বিশেষকৈ অ’বিচি জাতিৰ বিষয়ে আহিব পৰা সংখ্যাই আঞ্চলিক দলবোৰক কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ চাকৰি আৰু শিক্ষানুষ্ঠানসমূহত অ’বিচি কোটা পুনৰ আকাৰ দিয়াৰ বাবে শাসকীয় দলৰ ওপৰত চাপ সৃষ্টি কৰিবলৈ এটা নতুন বিষয় দিব পাৰে। ইয়াৰ ফলত মণ্ডল দ্বিতীয়ৰ পৰিস্থিতি হ’ব পাৰে, যি বহুতো আঞ্চলিক দলক এক নতুন জীৱন প্ৰদান কৰিব পাৰে যি অন্যথা যোৱা এক দশক ধৰি ভাৰতীয় নিৰ্বাচনী ৰাজনীতিত আধিপত্য বিস্তাৰ কৰা বিজেপিক প্ৰত্যাহ্বান জনোৱাৰ বাবে এক ইতিবাচক কাৰ্যসূচী বিচাৰি বলৈ সংগ্ৰাম কৰি আছে।
এটা ভয় থকা যেন লাগিছে যে অ’বিচি ৰ জনসংখ্যা আৰু সংৰক্ষণৰ অনুপাতত যদি বৃহৎ পাৰ্থক্য স্পষ্ট হয় তেন্তে বিৰোধী দলৰ দ্বাৰা পৰিবেশ বিনষ্ট কৰিব খোজা পৰিবেশ এটা চম্ভালিবলৈ অত্যন্ত কঠিন হ’ব পাৰে।