বিজেপিৰ বেয়া দিনত পুনৰ কংগ্ৰেছলৈ ঘুৰি যাব নেকি?

247
  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


প্ৰাক্তণ মন্ত্ৰী আৰু বৰ্তমানৰ বিধায়িকা অজন্তা নেওগে কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰি বিজেপিত যোগদান কৰিলে । ২০১৬ নিৰ্বাচনৰ আগত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ কংগ্ৰেছ ত্যাগ আৰু ২০২১ চনৰ নিৰ্বাচনৰ আগে আগে অজন্তা নেওগ , ৰাজদ্বীপ গোৱালা আদি নেতাৰ কংগ্ৰেছ ত্যাগ কিন্তু একে নহয় । ২০১৪ চনত নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত বিজেপিয়ে কেন্দ্ৰত চৰকাৰ গঠনৰ পিছত অসমতো কংগ্ৰেছ দলে বিপদৰ উমান পাইছিল । কিন্তু সেইসময়ত কংগ্ৰেছৰ পৰাজয়  নিশ্চিত হোৱা নাছিল । ৰাহুল গান্ধীৰ অভিমান আৰু তৰুণ গগৈৰ পুত্ৰ স্নেহে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক কংগ্ৰেছ ত্যাগ কৰা সিদ্ধান্তক ক্ষীপ্ৰতা প্ৰদান কৰিছিল ।সেইসময়ত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লগত বিজেপিত যোগ দিয়া পল্লব লোচন দাস , পিযুষ হাজৰিকা , প্ৰদান বৰুৱা আদি নেতাৰ দল সলনি সম্পুৰ্ণ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লগত নিৰ্ভৰশীল আছিল । অৰ্থাৎ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ নেতৃত্বত একাংশ কংগ্ৰেছ নেতা বিজেপিলৈ আহিছিল । হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই নিজৰ দক্ষতাৰ বলত বিজেপিক উত্তৰণ কৰিলে । হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা অহাৰ পিছত গছ নোহোৱা ঠাইত এৰাই বিৰিখ জাতীয় বহু বিজেপি নেতাই নিৰ্বাচনী সভাত ডাঙৰ কন্ঠত ভাষণ দিবলৈ শিকিলে । হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ নিৰ্বাচনী সভাই বিজেপিৰ প্ৰাৰ্থী এজনৰ ভাগ্য সলনি কৰিলে । হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই নিজেও ব্যক্তিগত চেনেল এটাৰ ইনটাৰভিউত স্বীকাৰ কৰিছিল যে অচিন সাগৰত তেওঁ নাওঁ এৰি দিছে । ২০১৫-১৬ ৰ পৰিবেশ এতিয়া নাই । ২০১৯ লোকসভা নিৰ্বাচনত পুনৰ মোদী চৰকাৰ , বিটিআৰত বিজেপি মিত্ৰ চৰকাৰ আৰু বিশেষকৈ বদৰুদ্দিন আজমলৰ লগত কংগ্ৰেছৰ মুক্ত মিত্ৰতাই বিজেপিক ২০২১ নিৰ্বাচনত অভাবনীয় মাইলেজ দিয়াটো খাতাং ।উজনি অসমত বদৰুদ্দিন আজমলৰ লগত কৰা মিত্ৰতাই কংগ্ৰেছক বিপদত পেলাব বুলি সকলোৱে দাবী কৰিছিল আৰু অজন্তা নেওগৰ কংগ্ৰেছ ত্যাগে এই দাবীক ন্যায্যতা দিলে । কংগ্ৰেছৰ টিকটত উজনিত অজন্তা নেওঁগৰ পৰাজয় যে নিশ্চিত সেই কথা গোলাঘাটৰ ভোটাৰে তেওঁক জনাই দিছে আৰু উপায়হীন হৈ ৰহিংয়াৰ কাৰণে আব্দুল খালেক , চেৰমান আলীৰ লগত ধৰ্মঘট কৰা প্ৰাক্তণ মন্ত্ৰী গৰাকীয়ে বিজেপিত যোগ দিলে । ২০১৬ চনত যিখিনি ভোটাৰে বিজেপিক জয়ী কৰাইছিল সেই একে খিনি ভোটাৰৰ ভোট পুৰ্বৰ নিৰ্বাচনবোৰত অগপ আৰু নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থীৰ লগত আছিল । ৰাষ্ট্ৰবাদী দল সংগঠন , অনুষ্ঠান -প্ৰতিষ্ঠানে নিয়মিত ভাবে চলায় থকা বিভিন্ন কাৰ্য্যসূচীৰ প্ৰভাব আৰু বদৰুদ্দিন আজমলৰ ৰাজনীতিত প্ৰবেশে অসমৰ জনগণক ৰাষ্ট্ৰবাদী কৰি তুলিছে আৰু ৰাষ্ট্ৰৰ শত্ৰু চিনাক্ত কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে । অজন্তা নেওগ বা ইয়াৰ পিছত বিৰোধী দলপতি দেৱব্ৰত শইকীয়াও যদি বিজেপি যোগ দিয়ে আচৰিত হ’ব লগা একো নাথাকিব । কাৰণ নাজিৰা ,গোলাঘাট ,মৰিয়নিৰ ৰাষ্ট্ৰবাদী ৰাইজে বদৰুদ্দিন আজমলৰ মিত্ৰ নেতাক ভোট নিদিয়ে । তৰুণ গগৈয়ে নিজৰ পুত্ৰক সাংসদ বনোৱাৰ স্বাৰ্থত ৰাহুল গান্ধীক বিৰোধ নকৰিলে । বদৰুদ্দিন আজমলৰ লগত কৰা মিত্ৰতা সম্পুৰ্ণ হাইকামাণ্ডৰ সিদ্ধান্ত আছিল । তৰুণ গগৈ আৰু ৰিপুন বৰাই গান্ধী পৰিয়ালৰ প্ৰিয় ভাজন হৈ থাকিবলৈ আজমলক বিৰোধ নকৰিলে বুলি কংগ্ৰেছৰ ভিতৰচাৰত আলোচনা হৈছে । অজন্তা নেওগ বা আহিব লগা কংগ্ৰেছৰ পৰা আন আন হিন্দু নেতাসকলে বিজেপিক লাভান্বিত কৰিব আৰু নৰেন্দ্ৰ মোদীক শক্তিশালী কৰিব । কিন্তু প্ৰতিষ্ঠাৰ সংকতত পৰিব বিজেপিৰ ন-পুৰণি বা অতি পুৰণি কিছু নেতা । প্ৰমিলা ৰাণীৰ ব্ৰহ্ম ই অধিকাৰ কৰি থকা মহিলা কোটাৰ পৰা আংগুৰলতা ডেকা বা সুমন হৰিপ্ৰিয়াই মন্ত্ৰী হোৱাৰ বাসনা পুৰ্ণ ২০২১ চনত নহ’ব । অজন্তা নেওগৰ অভিজ্ঞতাৰ লগত যিহেতু আংগুৰলতা ডেকা বা সুমন হৰিপ্ৰিয়াৰ তুলনা নাই সেয়ে নেওগ মন্ত্ৰী হ’লে সাধাৰণ জনতাৰ একো অসুবিধা নহ’ব । বহু বিজেপি কৰ্মী বা নেতাই শংকা ব্যক্ত কৰিছে যে এইসকল প্ৰাক্তণ কংগ্ৰেছী নেতা এতিয়া বিজেপিৰ ভাল সময়ত আহিছে । বিজেপিৰ বেয়া দিনত পুনৰ কংগ্ৰেছলৈ ঘুৰি যাব ।এনেকুৱা শংকা শুদ্ধ নেকি ? ২০১৪ লোকসভা বা ২০১৬ বিধান সভা নিৰ্বাচনৰ আগত কংগ্ৰেছ দল বহুবাৰ জয়ী হৈছিল । কংগ্ৰেছক জয়ী কৰা ভোটাৰখিনি জানো বেলেগ দেশৰ আছিল ? আজি বিজেপিৰ ভোটাৰ খিনি পুৰ্বতে আন দলৰ ভোটাৰ আছিল । ভোটাৰে নিজৰ নেৰেটিভ সলনি কৰিছে সেয়ে নেতাই দল  সলাবলৈ বাধ্য । ২০১৪ চনৰ নিৰ্বাচনৰ আগত নেতাই জামা মছজিদৰ ইমামৰ হাতত চুমা খাব গৈছিল । এতিয়া নেতাই মন্দিৰ দৰ্শন কৰিব যায় । কাৰণ দেশৰ জনতাই মন সলনি কৰিছে । সৰ্বানন্দ সোণোৱাল , হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি অজন্তা নেওগলৈ কোনো এজন নেতাই পুৰ্বৰ দললৈ ঘুৰি যাব নোৱাৰে । কাৰণ সৰ্বানন্দ সোণোৱাল অগপত গৈ বা অসম জাতীয় পৰিষদত গৈ ডিব্ৰুগড় লোকসভা সমষ্টিত জয়ী হ’ব নোৱাৰে । আনহাতে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাইও গুৱাহাটী লোকসভা সমষ্টিত কংগ্ৰেছৰ টিকটত জিকিব নোৱাৰে যেতিয়ালৈকে ভোটৰ বিন্যাস ওলোটা নহয় ।অসমত আজমল আৰু দিল্লীৰ ৰাজনীতিত ওৱেচি ভাতৃদ্বয়ে ভোটাৰক ভোট বেংকলৈ ৰূপান্তৰ কৰা কাম ক্ষিপ্ৰ কৰিছে ।অসমৰ ৰাষ্ট্ৰবাদী জনতাই নিজৰ ৰাষ্ট্ৰবাদী ধাৰা যেতিয়ালৈকে সলনি নকৰে তেতিয়ালৈকে এই নেতা সকলে কংগ্ৰেছত ঘুৰি গৈ ৰাজৈনতিক ভৱিষ্যত উজ্জ্বল কৰিব নোৱাৰে ।