বিজেপি নেতাৰ হত্যাকাৰীক মৃত্যুদণ্ড

128
  • তাৰক দাস

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


মাভেলিকাৰা অতিৰিক্ত অধিবেশন আদালতে এটা গোচৰৰ ১৫জন অভিযুক্তক মৃত্যুদণ্ডৰ শাস্তি প্ৰদান কৰিছে। ৰঞ্জিত শ্ৰীনিবাসনৰ নৃশংস হত্যাকাণ্ডই সমগ্ৰ ৰাজ্য কঁপাই তুলিছিল। বিজেপি কৰ্মী তথা অধিবক্তা ৰঞ্জিতক বৃদ্ধ মাতৃ, পত্নী, নাবালিকা কন্যাৰ সন্মুখত তেওঁৰ ঘৰত এছডিপিআই-পিএফআইৰ কৰ্মীয়ে  হত্যা কৰে। প্ৰিয় জীৱনৰ বাবে যুঁজি থকা ৰঞ্জিতৰ তেজেৰে তিতি থকা শৰীৰৰ প্ৰতিচ্ছবি এনেকুৱা বস্তু যিটো পৰিয়ালটোৱে কেতিয়াও স্মৃতিৰ পৰা মচি পেলাব নোৱাৰে। কিন্তু আজি জাৰি কৰা মৃত্যুদণ্ডৰ ৰায়দানে তেওঁলোকক ন্যায়ৰ কিছু আভাস দিছে।

২০২১ চনৰ ১৮,১৯ ডিচেম্বৰত ২৪ ঘণ্টাৰ ভিতৰত আলাপ্পুজাই দুটা হত্যাকাণ্ডৰ সাক্ষী হৈছিল য’ত বিজেপি আৰু এছডিপিআইৰ এজন নেতাক হত্যা কৰা হৈছিল।

১৮ ডিচেম্বৰৰ নিশাই এছডিপিআইৰ নেতা কে.এছ শ্বানক এদল লোকে হেক কৰি হত্যা কৰাৰ খবৰটো ভাঙি পৰিছিল। এই হত্যাকাণ্ডৰ লগত জড়িত থকাৰ বাবে ধৰা পৰিল আৰ এছ এছৰ কৰ্মী। ৰাতি ভোৰ হোৱাৰ আগতেই ৰঞ্জিত শ্ৰীনিবাসনৰ ভয়ানক হত্যাকাণ্ড সংঘটিত হয়। এই কৰুণ হত্যাকাণ্ডটো সম্পন্ন কৰিবলৈ মাত্ৰ ঘণ্টাৰ পিছত ঘণ্টা পৰিকল্পনাৰ প্ৰয়োজন হৈছিল।

এদল আক্ৰমণকাৰীয়ে ৰঞ্জিতৰ ঘৰত সোমাই ফাঁচি লগাই । শৰীৰ ৫৬ বাৰ কাটি পেলোৱাৰ লগতে মুখখন বিকৃত কৰৱ । ঘৰৰ আন সদস্য মাতৃ , পত্নী আৰু সন্তানক ৰচীৰে বান্ধি ৰাখে ।

প্ৰাথমিক তদন্তত প্ৰকাশ পাইছে যে বিজেপি অ’বিচি মৰ্চাৰ ৰাজ্যিক সম্পাদক ৰঞ্জিতক ছয়খন বাইকত অহা ১২ জনীয়া বামপন্থী মৌলবাদীয়ে ফাঁচি লগাই হত্যা কৰিছিল। অভিযুক্তৰ এটা মোবাইলত এটা হিটলিষ্ট পোৱা গৈছে য’ত ৰঞ্জিতৰ প্ৰথম নাম আছিল।

এই অনুষ্ঠানৰ দুবছৰৰ পাছত আদালতে ৰায় ঘোষণা কৰি ১৫জন অভিযুক্তক মৃত্যুদণ্ডৰ শাস্তি প্ৰদান কৰে। এই গোচৰৰ ১৫৬জন সাক্ষীক পৰীক্ষা কৰে বিচাৰ বিভাগে। প্ৰায় হাজাৰটা নথি-পত্ৰ আৰু এশৰো অধিক প্ৰমাণ আদালতত দাখিল কৰা হ’ল।

অভিযুক্তৰ মতে, আদালতে ১৫ জনৰ ভিতৰত এজনৰ পৰা আঠজন অভিযুক্ত এই গোচৰৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত বুলি ধৰা পেলায়।

ইয়াৰ উপৰিও চাৰিজন লোকক (অভিযুক্ত ন নম্বৰৰ পৰা ১২) হত্যাৰ দোষী সাব্যস্ত কৰা হৈছে কাৰণ তেওঁলোকে অপৰাধৰ সৈতে প্ৰত্যক্ষভাৱে জড়িত লোকসকলৰ সৈতে মাৰাত্মক অস্ত্ৰৰে সজ্জিত হৈ সেই স্থানলৈ আহিছিল।

তেওঁলোকৰ উদ্দেশ্য আছিল শ্ৰীনিবাসনক পলায়ন কৰাত বাধা দিয়া আৰু তেওঁৰ চিঞৰ শুনি ঘৰত প্ৰৱেশ কৰা কোনো লোকক বাধা দিয়া।

আই পি চিৰ ১৪৯ নং ধাৰাত হত্যাৰ সাধাৰণ অপৰাধৰ বাবেও তেওঁলোক দায়ী বুলি বিচাৰ বিভাগৰ যুক্তি মানি লৈছিল (সাধাৰণ বস্তুৰ বিচাৰত সংঘটিত অপৰাধৰ বাবে দোষী সাব্যস্ত হোৱা অবৈধ সভাৰ প্ৰতিজন সদস্য) বুলি পডিকালে কয়।

এই অপৰাধৰ বাবে ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰা তিনিজন ব্যক্তিক (অভিযুক্ত ১৩ৰ পৰা ১৫)ক হত্যাৰ দোষী সাব্যস্ত কৰা হয়। ফলত আদালতে গোচৰটোৰ ১৫জন অভিযুক্ত আটাইকেইজনক হত্যাৰ দোষী সাব্যস্ত কৰে। ভাৰতীয় দণ্ডবিধিৰ আন বিভিন্ন ধাৰাত দোষী সাব্যস্ত কৰা হয়।