ভাৰত বিভাজন কেৱল অঞ্চলৰ বিভাজন নহয়, মনৰ বিভাজনও আছিল

280
  • ৰাকেশ হালৈ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


বিভাজন কেৱল অঞ্চলৰ পৃথকীকৰণেই নহয়, লগতে মনৰ বিভাজনও আছিল । আজিৰ সময়ত আমি সমন্বয়ৰ সাঁকো নিৰ্মাণ” কৰাৰ উপায় বিচাৰি উলিওৱাৰ প্ৰয়োজন আছে আৰু বিচ্ছিন্নতাবাদত বিশ্বাস কৰা উপাদানবোৰক নিৰুৎসাহিত কৰাৰ প্ৰয়োজন আছে। এই মন্তব্য কৰিছে ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ স্বয়ংসেৱক ৰাম মাধবে । তেওঁ লগতে কয় যে ‘অখণ্ড ভাৰত’ৰ সমগ্ৰ ধাৰণাটো ভৌতিক সীমা হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে নহয়, কিন্তু “বিভাজনৰ এই ভয়ানক কাহিনী”ৰ বাবে সৃষ্টি হোৱা মানসিক প্ৰতিবন্ধকতাবোৰ মচি পেলোৱা উচিত।
জেএনইউৰ দ্বাৰা আয়োজিত আৰু বিভাজন ভৌতিক স্মৰণ দিৱসত আয়োজিত এক আন্তৰ্জাতিক ৱেবিনাৰৰ সময়ত তেওঁ অভিযোগ কৰিছিল যে পাকিস্তানৰ প্ৰতিষ্ঠাপক মহম্মদ আলী জিন্না এজন নেতা আছিল যাক স্বাধীনতা সংগ্ৰামৰ সময়ত “দৈত্যলৈ বিকশিত হ’বলৈ” অনুমতি দিয়া হৈছিল আৰু “ভাৰত বিভাজনৰ কুফল জানিও দেশ বিভাজন কৰিবলৈ নাচোৰ বান্দা আছিল। আৰ এছ এছ কৰ্মীয়ে কৈছিল যে বিভাজনটোৱে গুৰুত্বপূৰ্ণ পাঠো বহন কৰে আৰু “আমি অতীতৰ ভুলবোৰৰ পৰা শিকিব লাগিব”, আৰু আগবাঢ়ি যোৱাৰ পথ হিচাপে পৃথক হোৱা সকলৰ সৈতে “দলং নিৰ্মাণ” কৰাৰ চেষ্টা কৰিব লাগিব।
“ভাৰত বিভাজন কেৱল অঞ্চলৰ বিভাজন নহয়, মনৰ বিভাজনও আছিল। আৰু, মনৰ বিভাজনক অতি গুৰুত্ব সহকাৰে আৰু শুদ্ধ অন্তৰেৰে চোৱা প্ৰয়োজন। আমি এখন ঐক্যবদ্ধ ভাৰতীয় সমাজ গঢ়ি তুলিব লাগিব।  সেয়ে বিচ্ছিন্নতাবাদী উপাদানবোৰক শক্তিহীন হব লাগিব ।
প্ৰধান মন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীয়ে ১৪ আগষ্টৰ দিনটো বিভাজন বিভীষিকা স্মৰণ দিৱস হিচাপে ঘোষণা কৰাৰ সময়ত উল্লেখ কৰিছিল যে বিভাজনৰ ফলত হোৱা অবিবেচক ঘৃণা আৰু হিংসাৰ ফলত লাখ লাখ লোক স্থানচ্যুত হৈছিল আৰু বহুতে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল আৰু মানুহ খিনিৰ ত্যাগক আমি স্মৰণ কৰিব লাগিব । লগতে নতুন প্ৰজন্মই অতীতৰ ভুল বোৰৰ পৰা শিক্ষা লব পাৰে ।