যেতিয়া কৰিমগঞ্জত পাকিস্তানৰ পতাকা গুছাই দিয়া হয়

1894
  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই তেওঁৰ গ্ৰন্থ এখন উন্মোচন কৰা কাৰ্য্যসূচীত অসমৰ ভৱিষ্যত সম্পৰ্কে বিভিন্ন মন্তব্য কৰিছে । প্ৰখ্যাত সাংবাদিক কৌশিক ডেকাই ‘কা’ আইনখনক বিৰোধীতা কৰি হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ স্থিতিকো প্ৰশ্ন কৰিছিল । আনকি শিলচৰ ( কাচাৰ)ত অসমীয়া ভাষাক কিয় ৰাজ্যভাষাৰ স্থান দিব পৰা নাই তাকেলৈও খেদ ব্যক্ত কৰিছে । কৌশিক ডেকাৰ দৰে বিদগ্ধ সাংবাদিক এজনৰ বাবে বৰাক আৰু ব্ৰহ্মপুত্ৰ উপত্যকাৰ মাজৰ সম্পৰ্ক কেনেকৈ আৰম্ভ হৈছিল সেই কথা হয়তো জ্ঞাত নহয় । অসমীয়া ভাষী বা বঙালি ভাষী নতুন প্ৰজন্মই জনা আৱশ্যক  যে কাচাৰ , শিলচৰ ,চিলেট ( বৰ্তমান বাংলাদেশৰ অন্তৰ্গত) আদি অঞ্চল বৃটিছে দখল কৰাৰ আগৰ বিভিন্ন সময়ত বিভিন্ন ভাষা-ভাষী ৰজাই শাসন কৰিছিল । মনিপুৰী ৰজা , কোঁচ ৰজা , কছাৰী  ৰজা আদি বিভিন্ন জনে এই অঞ্চলটো ভিন্ন সময়ত নিজৰ দখলত ৰাখিছিল ।
অসম তথা ভাৰতৰ সাধাৰণ জনতাই কাচাৰৰ কথা অধিক জনাৰ পৰিবেশ কেতিয়াও পোৱা নাই আৰু সমান্তৰাল ভাবে ভাৰত বিভাজন বুলি ক’লেও সাধাৰণ মানুহৰ মনত  পঞ্জাৱৰ ছবিখনেই আহে । কিন্তু পঞ্জাৱ বা সিন্ধ প্ৰদেশৰ ছবিৰ লগতে ভাৰতৰ পুৱ প্ৰান্তৰ অসমৰ সংলগ্ন এক বৃহৎ অঞ্চলো যে বিভাজনৰ স্বীকাৰ হৈ পাকিস্তানত অন্তৰ্ভুক্ত হৈছিল সেই ছবিখন ভাৰতৰ সাধাৰণ জনতাৰ জ্ঞাত নহয় আৰু তাতকৈ ডাঙৰ কথা অসমৰ অধিকাংশ মানুহেই নাজানে । ৰাষ্ট্ৰবাদী ভাষণ দিয়া অসমৰ নেতাসকলে অসমখন  কাশ্মীৰ হ’ব বুলি দিয়া ভাষণতো স্থান নাপায় অসমৰ কিমান অংশ পাকিস্তানৰ অন্তৰ্ভুক্ত হৈছিল । ভাষাভিত্তিক জাতিবাদত লিপ্ত নেতাসকলে ৰাষ্ট্ৰবাদীক প্ৰত্যুত্তৰ দিয়া কথাত সংলগ্ন হয় যে অসমখন দৰাচলতে ত্ৰিপুৰাহে হ’ব ।  ত্ৰিপুৰা আৰু কাশ্মীৰতেই সীমাবদ্ধ আমাৰ সমাজ ।
২০২১ বিধান সভা নিৰ্বাচনৰ আগমুহুৰ্তত আগন্তুক নিৰ্বাচনৰ ৰূপৰেখা কি হ’ব সহজে অনুমান কৰিব পাৰি । এফালে বদৰুদ্দিন আজমল আৰু কংগ্ৰেছৰ মুক্ত মিত্ৰতা আৰু আনফালে বিজেপি । আইএমডিটি ৰ সমৰ্থক , সমষ্টি সংৰক্ষণ ব্যৱস্থাৰ বিৰোধী , ভগনীয়া হিন্দুক নাগৰিকত্ব প্ৰদানৰ বিৰোধী নীতিৰ সমৰ্থক ইউডিএফৰ লগত কংগ্ৰেছ দলে কৰা মিত্ৰতাই বিজেপিক বিপদত পেলাব বুলি মিত্ৰগোটৰ নেতাসকলে দাবী কৰিছে । হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই পুৰ্ব বংগীয় মুছলমানৰ  ভোট বিজেপিক নালাগে বুলি কোৱাৰো কোনো অৰ্থ নাই । কাৰণ এইচাম ভোটাৰে বিজেপিক ভোট দিয়াৰ নজিৰ নাই । যোৱা লোকসভা নিৰ্বাচনত বৰপেটা লোকসভা সমষ্টিত কুমাৰ দীপক দাসে লাভ কৰা ভোটৰ বিন্যাসে সকলো প্ৰমাণ কৰিছে । অন্যহাতে খিলঞ্জীয়া মুছলমানৰ সুৰক্ষাৰ কথা কোৱা বিজেপিৰ কাৰণে বিচাৰ্য্য বিষয়টো হ’ল  অসমীয়াভাষী মুছলমান ভোটৰ প্ৰাসংগিকতাও খুব বেছি ৪-৫ টা সমষ্টিটেই সীমাবদ্ধ ।
চিলেট ___স্বাধীনতাৰ আগমুহুৰ্তলৈ অসমৰ এখন জিলা আছিল ; কামৰূপ ,শিবসাগৰ বা নগাঁৱৰ দৰে । দেশ বিভাজনৰ প্ৰাকমুহুৰ্তত অসমৰ চিলেটত গণভোটৰ সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছিল । চিলেট অঞ্চলটোৰ জনগাঁঠনি কি আছিল ? বা একেলগে ভাৰতৰ স্বাধীনতা যুদ্ধত অংশ লোৱা মানুহখিনিৰ মাজত ভোটৰ জড়িয়তে ভৱিষ্যত নিৰ্ধাৰণ কৰা প্ৰক্ৰিয়াটোক কিয় বাস্তবিত কৰা হ’ল সেইয়া এতিয়া ইতিহাস ।  উত্তৰ চিলেট ( ৬৭% মুছলমান ),দক্ষিণ চিলেট(৩৯%মুছলমান ),চুনামগঞ্জ(৫৫%মুছলমান ),কৰিমগঞ্জ(৪৭% মুছলমান) । এনেকুৱা এটা জনগাঁঠনিৰ অঞ্চল চিলেটক পাকিস্তানত অন্তৰ্ভুক্ত কৰাত মহম্মদ আলি জিন্নাৰ অকণো অসুবিধা হোৱা নাছিল । ভোটদান হৈছিল দুটা দিনত । ১৯৪৭ চন ,জুলাইৰ ৬ তাৰিখ আৰু ৭ তাৰিখ আছিল ভোটগ্ৰহণৰ দিন । ব্যৱহাৰ হোৱা বেলটত দুটা চিহ্ন আছিল । ঘৰৰ ছবিয়ে ভাৰতত থকাৰ পক্ষক বুজাইছিল আৰু কুঠাৰৰ চিহ্নই পাকিস্তানৰ পক্ষক প্ৰতিনিধিত্ব কৰিছিল । জাতীয় কংগ্ৰেছৰ ভাৰতৰ সপক্ষে প্ৰচাৰ আৰু মুছলীম লীগৰ পাকিস্তানত অন্তৰ্ভুক্ত  কৰাৰ পক্ষত প্ৰচাৰে সমাজক লেতেৰা কৰাৰ আগতেই জিন্নাই মুছলমান মানুহৰ মনত ধৰ্মীয় ৰাজনৈতিক চেতনা জগাই তুলিছিল । জিন্নাই নিজৰ এজেণ্ডা চলাই নিয়াত সফল হয় আৰু ভাৰতৰ পক্ষত প্ৰচাৰ চলোৱা কংগ্ৰেছ দল পৰাজিত হয় । কংগ্ৰেছৰ পক্ষত থাকি জমিয়ত উলেমা ই  হিন্দৰ নেতাসকলে মুছলীম লীগক বিৰোধ কৰিছিল । কিন্তু ৰাজনৈতিক ভাবে বিচক্ষণ মুছলমান সমাজে জমিয়তক গুৰুত্ব দিয়া নাছিল।জমিয়তৰ ধৰ্মীয় নেতাৰ বিধৰ্মী ৰাজনীতিক মুছলমান সমাজে প্ৰত্যাখ্যান কৰিছিল আৰু জিন্নাৰ ধাৰ্মিক ৰাজনীতিক সমৰ্থন কৰি পাকিস্তানৰ পক্ষত ভোট দিছিল ।  বৃটিছে ছিলেট দখল কৰাৰ পিছত বিভিন্ন সময়ত ছিলেটৰ মুছলমান জনতাই অসমৰ লগত থকাৰ কাৰণে আগ্ৰহ ব্যক্ত  কৰিছিল  , আনহাতে ছিলেটৰ হিন্দু খিনিয়ে বংগৰ লগত থকাৰ আগ্ৰহ কৰিছিল । ছিলেটৰ মুছলমানৰ অধিকাংশই নিৰক্ষৰ আছিল যদিও ৰাজনৈতিক বিচক্ষণতা বহু প্ৰখৰ আছিল । ছিলেটৰ হিন্দু সকলে বঙালী ভাষী হিচাপে মুছলমান মানুহখিনিৰ লগত ভাষীক আবেগেৰে বান্ধ খাই আছিল । তৎস্বত্তেও ছিলেটীয়া মুছলমান মানুহখিনিয়ে অসমৰ অসমীয়া ভাষী আৰু জনজাতি মানুহৰ সংখ্যাগৰিষ্ঠ অসমত থকাৰ যুক্তিত অটল আছিল । অসমৰ লগত থকাৰ বিষয়টো অসমীয়া প্ৰেম নাছিল , ই আছিল এটা কেলকুলেতদ সিদ্ধান্ত , কাৰণ তেওঁলোকে জানিছিল যে অসমত তেওঁলোকৰ সংখ্যাৰ অনুপাত হিন্দুৰ তুলনাত সামান্যহে কম । সেয়ে মুছলমান আধিপত্য অসমত বেছি প্ৰাসংগিক হব বংগতকৈ । গণভোটৰ ১৫ দিন পিছত আকাশবানী( ৰেডিঅ) ত গণভোটৰ ফলাফল ঘোষণা হয় । ঘোষণাৰ পিছতেই  ছিলেটৰ পৰিবেশ সলনি হৈ যায় । দুই দিন আগলৈ বন্দে মাতৰম ধ্বনি মুখৰিত হৈ থকা কৰিমগঞ্জ , হবিগঞ্জ , খুলনাৰ ৰাস্তাবোৰত নাৰা ই টকবিৰ শ্লোগান শুণা গ’ল । বঙালী ভদ্ৰ লোক পৰিয়ালসকলে মহিলা আৰু শিশুক গুৱাহাটী আৰু শ্বিলংলৈ লৈ আহে । প্ৰথমতে ভাবিছিল যে পৰিস্থিতি শান্ত হলে নিজৰ নিজৰ ঘৰলৈ ঘুৰি যাব আকৌ । কিন্তু পৰিস্থিতি শান্ত কোনোদিনেই নহ’ল । বৰ্তমান  অসমৰ বৰাক উপত্যকাৰ ৰাতাবাৰী , কৰিমগঞ্জ , পাথাৰকান্দি আদি অঞ্চলত পাকিস্তানী পতাকা ঘৰে ঘৰে উৰুৱা হ’ল । ২১ জুলাইৰ  ফলাফল ঘোষণাৰ দিনটোত অধিকাংশ মানুহৰ বাবে ভৱিষ্যত পৰিস্থিতি কি হব ধাৰণা নাছিল ।  হিন্দুৰ পলায়ন আৰম্ভ হৈ গ’ল । মহিলাৰ ওপৰত অত্যাচাৰ , ঘৰ বাৰী দখল কৰা পৰিবেশ হিন্দু পৰিয়ালে দেখিছিল আৰু  সাম্প্ৰদায়িক সম্প্ৰীতিৰ মৰিচিকা উপলব্ধি কৰিছিল ।
মাউন্ট বেটেন আৰু কংগ্ৰেছৰ মাজত হোৱা আলোচনাত ১৫ আগষ্টৰ দিনটোক ক্ষমতা হস্তান্তৰ দিন হিচাপে বাচি লোৱা হৈছিল আৰু সেই মৰ্মে বৃটিছ বিষয়া ৰেদক্লিফে ভাৰতৰ  মানচিত্ৰ খন বনাই আছিল । ১৩ আগষ্টৰ দিনটোত পুনৰ চৰকাৰে ঘোষণা কৰে যে কৰিমগঞ্জ  ভাৰতৰ লগত থাকিব । কৰিমগঞ্জৰ পৰিবেশ পুনৰ সলনি হ’ল । পাকিস্তানৰ পতাকা গুছাই ভাৰতৰ পতাকা আঁৰি দিয়া হ’ল । আৰু তেতিয়াৰ পৰাই গণভোটত পাকিস্তানৰ পক্ষত ভোট দিয়া মুছলমান মানুহখিনিও ভাৰততে থাকি গ’ল ।
২০২১ ৰ নিৰ্বাচন সাধাৰণ বিধান সভাৰ নিৰ্বাচন হ’ব বুলি ধাৰণা কৰা নাযায় । কাৰণ পুৰ্ব বংগীয় মুছলমানৰ দল সংগঠন সমুহৰ লগত কংগ্ৰেছে মুক্ত মিত্ৰতা কৰিছে আৰু অসমীয়া ভাষী ছাত্ৰ সংগঠন কিছুমানে হিন্দু সংস্থাপনৰ সমৰ্থন থকা নাগৰিকত্ব আইনক বিৰোধীতা কৰি পুৰ্ব বংগীয় মুছলমানৰ দলবোৰক নৈতিক সমৰ্থন প্ৰদান কৰিছে । এনেকুৱা সন্ধিক্ষণৰ সময়ত  ৰাষ্ট্ৰবাদী ভোটাৰখিনিৰ কাৰণে বিজেপিয়ে কি স্থিতি লব আৰু কিছু দিন পিছতেই স্পষ্ট হব ।