হাজং আৰু চাকমাৰ ৰাজনীতি

201
  • ৰিতু তালুকদাৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


প্ৰায় ৭৭০০ ভোটাৰ থকা হাজং আৰু ৬৫ হাজাৰ চাকমাই বিশাল জনতাৰ সংসদীয় নিৰ্বাচনত ইছ্যু হ’ব পাৰেনে ? স্বাভাৱিক পৰিস্থিতিত এনে নিৰ্বাচনত তেওঁলোকৰ অস্তিত্বৰ সম্ভাৱনা নাই। তথাপিও কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী কিৰেন ৰিজিজুৱে ২০২৪ চনৰ ১৭ এপ্ৰিলত চাকমা আৰু হাজংসকলক অসমলৈ স্থানান্তৰিত কৰাৰ সন্দৰ্ভত অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ সৈতে আলোচনা কৰা বুলি দাবী কৰাৰ পিছত ইয়াক নিৰ্বাচনী বিষয়লৈ ৰূপান্তৰিত কৰিলে।

২৬ এপ্ৰিলত অসমত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে চাকমা আৰু হাজংৰ স্থানান্তৰকৰণ জ্বলন্ত বিষয় হৈ পৰাত শৰ্মাই একে কথাকে অস্বীকাৰ কৰিবলৈ সোনকালে আগবাঢ়ি আহিল।

১৯৯৪ চনৰ ছেপ্টেম্বৰ মাহত তেতিয়াৰ কংগ্ৰেছৰ মুখ্যমন্ত্ৰী গেগং আপঙে অৰুণাচল প্ৰদেশৰ পৰা চাকমাসকলক খেদি পঠোৱাৰ ভাবুকি দিছিল। তেতিয়া অসমৰ কংগ্ৰেছৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিতেশ্বৰ শইকীয়াই পলায়ন কৰা চাকমাক ‘শ্বুট এট চাইট’ৰ নিৰ্দেশ দি প্ৰত্যুত্তৰ দিয়ে। শইকীয়াৰ এই নিৰ্দেশে ক্ষোভৰ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু এম্নেষ্টী ইণ্টাৰনেশ্যনেলে সুৰক্ষাৰ বাবে আবেদন জনোৱাত নিমিষতে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিষয় হৈ পৰিছিল। চাকমা আৰু হাজংসকলে পিছলৈ ঘূৰি চোৱা নাছিল যদিও ঠিক ৩০ বছৰৰ পাছত ৰিজিজুৰ এই দাবী একেটা দলৰ আন এজন অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে ওফৰাই পেলাইছে।

৬৫,০০০ চাকমাক বসতি স্থাপনৰ প্ৰায় ৬০ বছৰৰ পাছত স্থানান্তৰিত কৰাৰ ধাৰণাটোৱে যুক্তি আৰু আইনক অৱজ্ঞা কৰে। কোনো বিবাদৰ সমাধানৰ বাবে প্ৰব্ৰজনকাৰীক এখন ৰাজ্যৰ পৰা আন এখন ৰাজ্যলৈ স্থানান্তৰিত কৰাৰ এনে অগ্ৰাধিকাৰ ভাৰতত সঁচাকৈয়ে নাই। ভাৰতত যি অগ্ৰাধিকাৰ আছে সেয়া হ’ল প্ৰব্ৰজনকাৰীসকলে য’ত পলায়ন কৰে তাত গ্ৰহণ কৰা। ত্ৰিপুৰাই ১৯৯৭ চনত মিজোৰামৰ পৰা পলায়ন কৰা ৩০ হাজাৰৰো অধিক ‘ ব্ৰু’ক গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া হৈছিল; অন্ধ্ৰ প্ৰদেশে (তেলেংগানাকে ধৰি) ১৯৯৭ চনত ছত্তীশগড়ত মাওবাদী সংঘাতত স্থানচ্যুত হোৱা ৫০ হাজাৰৰো অধিক জনজাতীয় লোকক গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া হৈছিল, আনহাতে জম্মু, দিল্লী, হিমাচল প্ৰদেশ আদিত প্ৰায় ৪ লাখ ৫০ হাজাৰ কাশ্মীৰী পণ্ডিতক গ্ৰহণ কৰিবলগীয়া হৈছিল।

‘বাহিৰৰ ভিতৰৰ’ বিতৰ্কৰ সংবেদনশীলতাৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি উত্তৰ-পূবৰ কোনো ৰাজ্য চৰকাৰে চাকমা আৰু হাজংসকলৰ স্থানান্তৰকৰণ মানি ল’ব নোৱাৰে। বিভাজনৰ পিছৰ ভাৰতত বিদেশী বিৰোধী আন্দোলনে উত্তৰ-পূবক সংজ্ঞায়িত কৰিছে। ২০১৯ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত যেতিয়া নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (CAA) উত্থাপন কৰা হৈছিল, তেতিয়া বিদেশীক নাগৰিকত্বৰ মৰ্যাদা দিয়াৰ বাবেই ভাৰত চৰকাৰৰ প্ৰতীকসমূহৰ ওপৰত মব হিংসা আৰু সম্ভাৱ্য আক্ৰমণৰ আশংকাত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে আতংকিত হৈ পৰিছিল। সেয়েহে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে অৰুণাচল, নাগালেণ্ড, মণিপুৰ, আৰু মিজোৰাম আৰু ৬ নং অনুসূচীৰ অঞ্চলক CAA ৰ ধাৰা ৩(৪)ৰ অধীনত ৰেহাই দিয়াৰ সিদ্ধান্ত গ্ৰহণ কৰে।

যিয়েই নহওক, চাকমাসকলে নাগৰিকত্বৰ আবেদন দাখিল কৰিছিল নাগৰিকত্ব আইনৰ ৫ নং ধাৰাত আৰু CAA ৰ অধীনত নহয়; আৰু সেয়েহে চাকমা-হাজংৰ বাবে চিএএ অপ্রাসংগিক৷

১৯৬৪ -৬৯ চনৰ ভিতৰত ভাৰত চৰকাৰে অৰুণাচল প্ৰদেশত চাকমা আৰু হাজংসকলক বসতি স্থাপন কৰিছিল। তেওঁলোকৰ জনসংখ্যা আছিল প্ৰায় ৫,০০০, কিন্তু বৰ্তমান, ই এক লাখৰ ওচৰত বুলি কোৱা হয়। চাকমাসকলে মূলতঃ বৌদ্ধ ধৰ্ম অনুসৰণ কৰে, আনহাতে হাজংসকলে হিন্দু আৰু জীৱবাদৰ মিশ্ৰণ ৰীতি-নীতি অনুসৰণ কৰে। উত্তৰ-পূব ৰাজ্যৰ একাংশ খিলঞ্জীয়া জনগোষ্ঠীয়ে তেওঁলোকক ৰাজ্যৰ পৰা বহিষ্কাৰ কৰাৰ দাবী উত্থাপন কৰি অহাৰ সময়তে দুয়োটা জনগোষ্ঠীয়ে অস্বস্তিকৰ অৱস্থাত কটাবলগীয়া হৈছে৷

চাকমা আৰু হাজংসকল তিব্বত-মংগোলয়ড জাতিৰ অন্তৰ্গত। প্ৰথম অৱস্থাত এই সম্প্ৰদায়সমূহ পূৰ্বৰ পূব পাকিস্তানৰ চট্টগ্ৰাম পাহাৰীয়া অঞ্চলৰ বাসিন্দা আছিল। কাপটাই বান্ধ প্ৰকল্পই তেওঁলোকৰ মাটি ডুবাই পেলোৱাত পলায়ন কৰিবলগীয়া হৈছিল। পূব পাকিস্তান (বৰ্তমান বাংলাদেশ)তো হাজং লোকসকলে ধৰ্মীয় নিৰ্যাতনৰ সন্মুখীন হৈছিল। অসমৰ তদানীন্তন লুছাই পাহাৰ জিলা (বৰ্তমান মিজোৰাম) হৈ ভাৰতত প্ৰৱেশ কৰিছিল।

১৯৯৬ চনৰ উচ্চতম ন্যায়ালয়ে এক ৰায়দানত চাকমা আৰু হাজংসকলক ভাৰতৰ নাগৰিক হিচাপে সম্পূৰ্ণ অধিকাৰ প্ৰদান কৰিছে যদিও ৰাজ্য চৰকাৰে এই ৰায়দানক ৰাজ্যৰ উন্নতিৰ ক্ষেত্ৰত সহায়ক বুলি নাভাবে।
অহা সময়ত নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ নেতৃত্বত অমিত শ্বাহে এই সমস্যাৰ স্থায়ী সমাধান কৰক , অন্যথা দুটা খিলঞ্জীয়া জাতিয়ে সদায় নিজৰ প্ৰাপ্য হেৰুৱাই থাকিব ।