হিন্দু নিগ্ৰহ আৰু উদাসীন সমাজ

1238
  • ৰজত হালৈ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


বাংলাদেশত সংখ্যালঘু হিন্দুসকলৰ বিৰুদ্ধে হোৱা হিংসাত নতুন একো নাই। দুৰ্গা পূজাৰ সময়তো অত্যাচাৰ অস্বাভাৱিক নহয়। প্ৰাথমিক লক্ষ্য হৈছে তেওঁলোকক ভয় খুৱাবলৈ। ‘ভাৰতলৈ গুছি যা ‘ (ভাৰতলৈ যাওক), তেওঁলোকে কয়।
জনসংখ্যাৰ দিশৰ পৰা (২০১১ চনত ৮.৫ শতাংশ, ২০০১ চনত ৯.৬ শতাংশ, ১৯৭৪ চনত ১৩.৫ শতাংশ, পূব পাকিস্তান ১৯৫১ ত ২২ শতাংশ) প্ৰমাণ কৰে, হিন্দুসকলে ইয়াৰ ইতিহাসৰ মাজেৰে দেশৰ পৰা পলায়ন কৰি আহিছে। যদিও সংবাদ মাধ্যমৰ মনোযোগ ডাঙৰ ঘটনাত সীমাবদ্ধ, কিন্তু  দৈনন্দিন বৈষম্য, উৎপীড়ন, স্থানীয় ভাবুকিৰ ধাৰণা যি আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ। ঢাকা বিশ্ববিদ্যালয়ৰ অধ্যাপক আবুল বৰকাতে আঙুলিয়াই দিছিল যে ধৰ্মীয় অত্যাচাৰ আৰু বৈষম্যৰ বাবে ১৯৬৪ চনৰ পৰা ২০১৩ চনৰ ভিতৰত (ঢাকা ট্ৰিবিউন, ২০ নৱেম্বৰ ২০১৬) ১১.৩ নিযুত হিন্দুয়ে নিজৰ মাতৃভূমি ত্যাগ কৰিছিল।
পূব পাকিস্তানৰ দিনত দৈনিক প্ৰব্ৰজনৰ হাৰ আছিল ৭০৫, ১৯৭১-৮১চনত ৫১২, ১৯৮১-৯১ চনত ৪৩৮ জন, ১৯৯১-২০০১ চনত ৭৬৭জন আৰু ২০০১-২০১১ চনত প্ৰায় ৭৭৪ জন। শেহতীয়া বছৰবোৰত প্ৰব্ৰজনৰ হাৰ হ্ৰাস হ’ব পাৰে কিন্তু কেতিয়াও বন্ধ হোৱা নাই। কেৱল হিন্দু, সকলো সংখ্যালঘু আৰু অ-বঙালী জাতি সম্প্ৰদায়ে একে পৰিস্থিতিৰ সন্মুখীন হোৱা নাছিল। বৌদ্ধ চাকমাৰ আধা অংশ এতিয়া ভাৰতত বাস কৰে।
এইটো কোৱাৰ পিছত, এই বছৰৰ হিংসাৰ পৰিমাণ লক্ষণীয়। যেতিয়া অফিচিয়েল চেনেলবোৰত তথ্য ব্লেকআউট থাকে; অনানুষ্ঠানিক সূত্ৰই নিশ্চিত কৰিছে যে এই সকলোবোৰ দক্ষিণ-পশ্চিম বাংলাদেশৰ আগৰতলাৰ পৰা ৫৮ কিলোমিটাৰ দূৰত কুমিল্লাত মূৰ্তি ধ্বংসৰ সৈতে আৰম্ভ হোৱাৰ প্ৰায় এসপ্তাহ; হিংসা অবিৰতভাৱে অব্যাহত আছিল আৰু দেশৰ প্ৰায় প্ৰতিটো কোণলৈ বিয়পি পৰিছিল। নিৰ্বাচনী ৰাজনীতিত হাছিনাৰ অপ্ৰত্যাহ্বানহীন স্থিতিৰ কথা বিবেচনা কৰি এনে ফলাফল অপ্ৰত্যাশিত আছিল। ডিচেম্বৰ ২০১৮ ৰ নিৰ্বাচনত, তেওঁৰ আৱামী লীগে ৭৫ শতাংশ ভোট লাভ কৰিছিল, আৰু প্ৰধান বিৰোধী বাংলাদেশ নেচনেলিষ্ট পাৰ্টিয়ে (বি এন পি) ৩০০ খন আসনৰ ভিতৰত মাত্ৰ ছয়খন আসন লাভ কৰিছিল। আন এটা ফ্ৰণ্টে চৰকাৰত যোগদান কৰা নাছিল, কিন্তু তেওঁলোকে লীগৰ সৈতে আসন ভাগ-বতৰাব্যৱস্থাত নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিছিল আৰু ২২ খন আসন লাভ কৰিছিল।
অতীতত এনে আক্ৰমণৰ ষড়যন্ত্ৰ ৰচনা কৰাৰ বাবে বি এন পি আৰু জামাত-ই-ইছলামী মিত্ৰজোঁটক দোষাৰোপ কৰা হৈছিল আৰু হাছিনাই তেওঁলোকক কেতিয়াও এৰি দিয়া নাছিল। ২০০৯ ৰ পৰা ২০১৪ চনৰ ভিতৰত (যেতিয়া বি এন পি যুক্তিসঙ্গতভাৱে শক্তিশালী আছিল আৰু জামাতৰ সৈতে ইয়াৰ মিত্ৰতা অক্ষুণ্ণ আছিল), আইন-শৃংখলা পৰিস্থিতি ৰৈ গৈছিল। বাংলাদেশৰ সংখ্যালঘুসকলৰ বাবে সেইটো যুক্তিসঙ্গতভাৱে সৰ্বশ্ৰেষ্ঠ সময় আছিল।
১৯৭১ চনত পাকিস্তানৰ বিৰুদ্ধে এক ৰক্তক্ষয়ী মুক্তি যুদ্ধৰ পিছত বাংলাদেশৰ জন্ম হৈছিল। মুছলমান আৰু হিন্দু উভয়েই স্বাধীনতাৰ বাবে বলিদান দিছিল। ১৯৭২ চনৰ ডিচেম্বৰ মাহত ই দক্ষিণ এছিয়াৰ প্ৰথম সাংবিধানিকভাৱে ‘ধৰ্মনিৰপেক্ষ’ গণৰাজ্য হিচাপে পৰিগণিত হয়। কোৱা হয়, প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্বেখ মুজিবুৰ ৰহমান, হাছিনাৰ পিতৃ, অ’আইচি (ইছলামিক সহযোগিতা সংগঠন)ত যোগদান কৰাৰ বিৰোধিতা কৰিছিল।
অৱশ্যে, একে বছৰতে (১৯৭২) এটা অংশৰ দ্বাৰা শ্ল’গান দিয়া হৈছিল (খবৰ অনুসৰি, মৌলানা ভাছানীৰ অনুগামীসকলে) হিন্দুসকলক ভাৰতলৈ যাবলৈ কৈছিল, যদি তেওঁলোকে জীয়াই থাকিব বিচাৰে (“হিন্দু জোড়ি বাচতে চাও, বাংলাদেশ চেৰে ভাৰত যাও”)। এইটো ব্যাপকভাৱে বিশ্বাস কৰা হয় যে হিন্দুসকল এতিয়া বাংলাদেশৰ জনসংখ্যাৰ প্ৰায় সাত শতাংশ আৰু ভোটৰ অংশ প্ৰায় পাঁচৰ পৰা ছয় শতাংশ। ৰাজনৈতিক অলৌকিক তাৎপৰ্য নহ’লে, বাংলাদেশত হিন্দু এতিয়া প্ৰায় অপ্ৰাসংগিক । তেওঁলোকে বহুদিন ধৰি ভয়ত বাস কৰি আছে। প্ৰতিটো নিৰ্বাচনেই এক দুঃস্বপ্ন হৈ আহিছে। অতীতত, তেওঁলোক আৱামী লীগ আৰু বি এন পি-জামাতৰ মাজত হোৱা ক্ৰছ ফায়াৰত ধৰা পৰিছিল। সংখ্যা হ্ৰাস হোৱাৰ সৈতে, আনকি লীগেও তেওঁলোকৰ প্ৰতি আগ্ৰহ হেৰুৱাইছে। দ্বিপাক্ষিক দিশত, ভাৰতে হাত বান্ধি ৰাখিছে। চীন-পাকিস্তান-তালিবানৰ  পৰা ভাৰত শংকা মুক্ত হোৱা অসম্ভব । দিল্লীৰ বাবে  বাংলাদেশ অত্যন্ত গুৰুত্বপূৰ্ণ।
এইটো কোৱাৰ পিছত, ধৰ্মৰ ওপৰত আধাৰিত দেশ বিভাজনৰ লজ্জাজনক কাৰ্যৰ দ্বাৰা এৰি যোৱা সংখ্যালঘুসকলক যত্ন লোৱা প্ৰয়োজন। তেওঁলোকক একেলগে ভাৰতলৈ প্ৰব্ৰজন কৰিবলৈ কোৱাটো সম্ভৱ বা পৰামৰ্শমূলক নহয়। একমাত্ৰ বিকল্পটো হ’ল তেওঁলোকৰ আগমনৰ পিছত সহজ নাগৰিকত্বৰ প্ৰতিশ্ৰুতি দিয়া। তেওঁলোকক আমাৰ সহানুভূতিৰ প্ৰয়োজন।  অতি তাৎপৰ্যপুৰ্ণ কথা এই যে ভাৰতৰো জনগাঁঠনি ক্ৰমাত সলনি হৈ আহিছে । কিমান দিনলৈ ভাৰতত হিন্দু সুৰক্ষিত হৈ থাকিব পাৰিব সেইয়া সময়েহে ক’ব পাৰিব ।