২০% মুচলমান ভোটৰ টাৰ্গেট

210
  • গণেশ বৰ্মন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


লোকসভা নিৰ্বাচনত অসমত কমেও ২০ শতাংশ মুছলমান ভোট লাভ কৰাৰ লক্ষ্য বিজেপিৰ । “প্ৰথম দুটা পৰ্যায়ত অসমৰ ১৪টা লোকসভা সমষ্টিৰ ভিতৰত ১০টা সমষ্টিত ভোটগ্ৰহণ অনুষ্ঠিত হৈছিল। আমাৰ প্ৰাপ্ত খবৰটো হ’ল যে মুছলমান ভোটাৰৰ এক উল্লেখযোগ্য অংশই বিজেপিক সমৰ্থন কৰিছে। বাকী চাৰিখন আসনতো এই ধাৰা বজাই ৰব ।

লোকসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে কেইটামান মতামত সমীক্ষাত দেখা গ’ল যে উত্তৰ অসমৰ একাংশ মুছলমান ভোটাৰে বিজেপিক সমৰ্থন অব্যাহত ৰাখিছে। সেই অঞ্চলসমূহত মূলতঃ অসমৰ আদিবাসী মুছলমান লোকে বসবাস কৰে। স্থানীয়ভাৱে খিলনজিয়া মুছলমান নামেৰে জনাজাত। হিমন্তই দাবী কৰে যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ নেতৃত্বত কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু অসমৰ বিজেপি চৰকাৰে কোনো ধৰ্মীয় সম্প্ৰদায়ৰ প্ৰতি পক্ষপাতিত্ব বা ঘৃণা আশ্ৰয় নিদিয়ে। অসমৰ মুছলমান ভোটাৰৰ এটা অংশই সেই কথা বুজি পাইছে।

লোকসভা নিৰ্বাচনী প্ৰচাৰৰ সময়ত মোডী, কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ, বিজেপিৰ সৰ্বভাৰতীয় সভাপতি জে পি নাড্ডাৰ দৰে নেতাই ‘মুছলমান তুষ্টিকৰণ’ৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰি কংগ্ৰেছক অহৰহ লক্ষ্য কৰি আহিছে। ৰাজনৈতিক পৰ্যবেক্ষকৰ এটা অংশই সেই পৰিৱেশত হিমন্তৰ মন্তব্যক ‘তাৎপৰ্যপূৰ্ণ’ বুলি গণ্য কৰে। প্ৰসংগক্ৰমে ২১ এপ্ৰিলত ৰাজস্থানৰ বনছোৱাৰাত বিজেপিৰ এখন বৈঠকত তেওঁ কয় যে, “প্ৰাক্তন প্ৰধানমন্ত্ৰী মনমোহন সিঙে পূৰ্বতে কৈছিল যে দেশৰ ধন-সম্পত্তিৰ ওপৰত মুছলমানসকলৰ সৰ্বোচ্চ অধিকাৰ আছে।” সেইবাবেই কংগ্ৰেছে এক সমীক্ষা চলোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে। যাতে দেশবাসীৰ কষ্টোপাৰ্জিত ধন মুছলমান আৰু অনুপ্ৰৱেশকাৰীৰ মাজত বিতৰণ কৰিব পৰা যায়।”