Sunday, June 16, 2024
Home Blog

৩৩০ খন আসনেৰে মোদীৰ হেট্ৰিক

  • পাৰ্থ সাৰথি দত্ত

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


মই ২০০০ চনৰ পৰা প্ৰায় ২১ বছৰ অসমৰ বাহিৰত আছিলো। ইয়াৰে বেছিভাগ সময় বাংগালোৰ আৰু ২ বছৰ কলিকতাত আছিলো। এই সময়চোৱাত মই দেশৰ প্ৰায়বোৰ ৰাজ্যৰ মানুহ লগ পাও । বহুতৰে লগত বন্ধুত্ব এতিয়াও আছে। এইবাৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ বিষয়ে তেওঁলোকৰ ভিতৰৰ কিছুমানৰ লগত কথা পাতি এক বিশ্লেষণ আগবঢ়াইছো..

দক্ষিণ ভাৰতঃ যোৱাবাৰ তামিলনাডুত বিজেপিয়ে এখনো আসন লাভ কৰিব পৰা নাছিল। এইবাৰ তাত বিজেপিয়ে প্ৰাক্তন আইপিএছ আন্নামালাইৰ ৰূপত এজন স্থানীয় নেতা লাভ কৰিছে। তেওঁ নিজে কোৱাম্বটোৰ আসনখনত জয়ী হোৱাৰ সম্ভাবনা ক্ষীণ যদিও বিজেপিয়ে তাত ৩৯ৰ ভিতৰত দুখন আসন লাভ কৰিব পাৰে। কেন্দ্ৰীয় শাসিত পুডুচেৰী আসনখন বিজেপিয়ে পোৱাটো খাটাং। কেৰেলাত বিজেপিয়ে একমাত্র ত্রিচুৰ আসনখন পাব। ত্রিবান্দ্ৰমত ৰাজীৱ চন্দ্ৰশেখৰে কিছু যুদ্ধ কৰিছে যদিও শশী থৰুৰৰ হাতত পৰাজিত হ’ব। অন্ধ্ৰ প্ৰদেশত যোৱাবাৰ বিজেপিয়ে কোনো আসন পোৱা নাছিল। এইবাৰ তেওঁলোকৰ টিডিপি আৰু জনসেনাৰ লগত মিত্রতাৰ ফলত ৫ খন আসনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিবলৈ সুযোগ লাভ কৰিছে। ইয়াৰে ৩ খনত বিজেপি জয়ী হোৱাৰ সম্ভাবনা আছে। এনদিএ হিচাপত ইয়াত দলটোৰ যঠেষ্ট লাভ হ’ব। তেলেংগাত যোৱাবাৰ বিজেপিয়ে ৪ খন আসন লাভ কৰিছিল। এইবাৰ যিহেতু বিআৰএছৰ অৱস্থা শোচনীয় সেয়েহে ইয়াত বিজেপি আৰু কংগ্ৰেছ দুয়োটা দলৰে আসন বৃদ্ধি হ’ব। বিজেপিৰ আসন ৪ৰ পৰা ১০ খন হ’ব পাৰে। তামিলনাডু (২), পুডুচেৰী(১), কেৰেলা(১) অন্ধ্ৰ(৩) আৰু তেলেংগানা(৬) মিলি বিজেপিৰ আসন ১৩ খন বৃদ্ধি হ’ব পাৰে যদিও কৰ্ণাটকত দলটোৰ লোকচান হ’ব। বিজেপিৰ মিত্রদল জেদিএছত দেৱগৌড়াৰ নাতিৰ ভিডিঅ কেলেংকাৰী তথা কংগ্ৰেছৰ উপমুখ্যমন্ত্রী শিৱকুমাৰৰ ৰাজনৈতিক বিচক্ষণতাৰ ফলত যোৱাবাৰৰ তুলনাত বিজেপিৰ ৫ খন আসনৰ লোকচান হ’ব পাৰে। মুঠৰ ওপৰত দক্ষিণত বিজেপিৰ ৮ খন আসন বৃদ্ধি পাব।

উত্তৰ ভাৰতঃ উত্তৰ ভাৰতৰ জন্মু-কাশ্মীৰ,হাৰিয়াণা,উত্তৰাখণ্ড, হিমাচল প্ৰদেশ, মধ্যপ্ৰদেশ,চত্তিছগড় আৰু দিল্লীত বিজেপিৰ আসনৰ সংখ্যাৰ পৰিবৰ্তন হোৱাৰ কোনো সম্ভাবনা নাই। পঞ্জাৱত বিজেপিয়ে কংগ্ৰেছী বিলাকক দলত চামিল কৰি দলটো শক্তিশালী কৰিছে। বিজেপিৰ প্ৰদেশ সভাপতি সুনীল জাখাৰ, লুধিয়ানাৰ প্ৰাৰ্থী ৰৱনীত সিং বিত্তু,অমৰিন্দৰ সিং আদি বহুত বিজেপি নেতা প্ৰাক্তন কংগ্ৰেছী। যোৱাবাৰ ইয়াত ১৩ খনৰ ভিতৰত চানী দেওলৰ গুৰদাসপুৰক ধৰি দলে দুখন আসন লাভ কৰিছিল। এইবাৰ বিজেপিয়ে ইয়াত কমেও ৪ খন আসন পাব। ভাৰতৰ সকলোতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ ৰাজ্য উত্তৰ প্ৰদেশত ২০১৯ত বিজেপিয়ে ৮০ৰ ভিতৰত ৬২ খন আসন লাভ কৰিছিল। সেইবাৰ এছপি-বিএছপিৰ প্ৰৱল প্ৰত্যহ্বানৰ বাবে ২০১৪ৰ তুলনাত বিজেপিৰ আসন হ্ৰাস পাইছিল। ২০২৪ত এছপি-বিএছপিৰ মিত্রতা নোহোৱাৰ সুযোগ লাভ কৰিব বিজেপিয়ে। বিজেপিৰ আসন কমেও ৯ খন বাঢ়িব। মুঠৰ ওপৰত উত্তৰ ভাৰতত বিজেপিৰ ১১ খন আসন বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাবনা আছে।

পশ্চিম ভাৰতঃ গোৱা আৰু গুজৰাটত বিজেপিৰ আসনৰ কোনো পৰিবৰ্তন নহয়। ৰাজস্তানত বিজেপিৰ দুখন আসন কমিব। পশ্চিম ভাৰতৰ সকলোতকৈ জটিল ৰাজ্য হ’ল মহাৰাষ্ট্ৰ।ইয়াত আগৰে পৰা ৪টা মুখ্য দল আছিল। এনছিপি আৰু শিৱসেনা ফাটি এতিয়া মুঠ ৬টা দল। ইয়াত পুৰ্বানুমান কৰা সহজ নহয় যদিও বিজেপিয়ে ৫ খন আসন হেৰুৱাব পাৰে। মুঠৰ ওপৰত পশ্চিম ভাৰতৰ পৰা বিজেপিৰ ৭ খন আসনৰ লোকচান হোৱাৰ সম্ভাবনা আছে।

পূৱ ভাৰতঃ বিহাৰত বিজেপিৰ আসন নকমে যদিও নিতিশ কুমাৰৰ দলৰ কমিব। ফলত এনদিএৰ ৫ খন আসনৰ লোকচান হ’ব। যোৱাবাৰ ইয়াত এনদিএ ৪০ৰ ভিতৰত ৩৯খন আসন পাইছিল। ঝাৰখণ্ড তথা অসমক বাদ দি উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলৰ বাকী ৰাজ্যত বিজেপিয়ে ২০১৯ত যিমান পাইছিল সিমান আসনেই লাভ কৰিব। উৰিষ্যাত বিজেপিয়ে ২০১৯ত ৮ খন আসন পাইছিল। এইবাৰ দলটোৰ আসন ৫ খন বাঢ়িব। নবীন বাবুৰ শৰীৰ বেয়া বাবে শাসন চলাইছে আইপিএছ বিষয়া পাণ্ডীয়ানে। পশ্চিমবংগত বিজেপিয়ে ৪২ৰ ভিতৰত ১৮ খন আসন পাইছিল। এইবাৰ বিজেপিয়ে তাত সকলোতকৈ বৃহৎ দলৰ মৰ্যাদা পাব। বিজেপিৰ আসনৰ সংখ্যা ১০খন বৃদ্ধি হৈ ২৮ হ’ব। শেষত আহিম অসমলৈ। ইয়াত ধুবুৰী, নগাওঁ আৰু কৰিমগঞ্জ বাদ দি ৯খন বিজেপিয়ে আৰু দুখন আসন সহযোগীয়ে লাভ কৰিব। গোটেই পূৱ ভাৰতত বিজেপিৰ আসনৰ সংখ্যা প্ৰায় ১৫ খন বৃদ্ধি হোৱাৰ পূৰ্ণ সম্ভাবনা আছে।

এতিয়া গোটেই ভাৰতবৰ্ষৰ হিচাপ কৰিলে দেখা যায় যে বিজেপি দলটোৰ অকলে পূৱত ১৫, উত্তৰত ১১ আৰু দক্ষিণত ৮ খন আসন বৃদ্ধি হৈ পশ্চিমত ৭ খন আসনৰ লোকচান হ’ব। সকলো মিলালে বিজেপিয়ে ২০১৯ৰ তুলনাত ২৭ খন আসন বেছি পাব। ২০১৯ত বিজেপিয়ে ৩০৩ খন আসন পাইছিল। ২০২৪ত বিজেপিৰ আসনৰ সংখ্যা বৃদ্ধি হ’ব ৩৩০লৈ। এনদিএ ব্লক হিচাপে তেওঁলোকে পাব প্ৰায় ৩৭০ খন আসন।

উত্তৰ পূৰ্বাঞ্চলক বাদ দি অন্য ৰাজ্যত থকা মোৰ বন্ধুসকলৰ সৈতে কথা পাতি মই এই পৰিসংখ্যা যুগুত কৰিলো। আন্দামান,লক্ষাদ্বীপ আদি কেন্দ্ৰীয় শাসিত এখন আসন থকা ৰাজ্যবোৰত কোনো বন্ধু নাই বাবে তাৰ কথা নাজানো। এতিয়া অপেক্ষা ৪ জুনলৈ।

ডিব্ৰুগড়ত সোণোৱালৰ ৪ লাখত অগ্ৰগতি

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


অসমত নিৰ্বাচন শেহ হ’ল। অহা ৪ জুনত হ’ব ভোটগণনা। প্ৰতিবাৰৰ দৰে এইবাৰো টেলিভিছনত ভুমুকি মাৰিছে বহু অংক মাষ্টৰে। ২০১৪ত এওঁলোকৰ পূৰ্মানুমান ভুল আছিল। ২০১৬,২০১৯ আৰু ২০২১তো ৰাজনৈতিক বতাহৰ গতি নিৰ্ধাৰণ কৰাত চুড়ান্ত ভাবে ব্যৰ্থ হৈছিল। প্ৰতিবাৰ ভুল পুৰ্বানুমান কৰাৰ পিছতো অতি সাহসেৰে পুনৰবাৰ আহিছে ৰাইজক আগতীয়াকৈ ফলাফল জনাবলৈ। তেওঁলোকৰ পুৰ্বানুমান তথ্যৰ আধাৰত নহয় তেওঁলোকৰ মনৰ ইচ্ছাৰ আধাৰত হয়। এই জাতিৰ মানুহে কেৱল সেইসকল লোককে লগ পায় যাৰ কথা শুনি তেওঁলোকৰ কাণখনে শান্তি পায়। এওঁলোক পুনৰ আহিব ২০২৬ত ।

এতিয়া আহো অসমৰ নিৰ্বাচনী ফলাফললৈ। অসমৰ মুছলমানে একচেটিয়াকৈ কংগ্ৰেছক ভোট দিছে। ফলত ধুবুৰী, নগাওঁ আৰু কৰিমগঞ্জ কংগ্ৰেছৰ নিশ্চিত আসন। বিজেপিয়েও তাক স্বীকাৰ কৰিছে। তেজপুৰ, বৰপেটা, কাজিৰঙা, শিলচৰ ডিফু, লক্ষিমপুৰ আৰু দৰং-ওদালগুৰিৰ কথা বিৰোধীয়ে মুখত অনা নাই। এই দহটা সমষ্টিত ইতিমধ্যে শাসক-বিৰোধীৰ বুজাবুজি হৈ গৈছে। বাকী থাকিল ৪টা সমষ্টি। বেছিভাগ বিশ্লেষক আৰু বিৰোধী নেতাৰ মতে গুৱাহাটী আৰু ডিব্ৰুগড়ত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা হৈছে। ডিব্ৰুগড়ত মুলত তিনি প্ৰকাৰৰ ভোটাৰ আছে; চাহ জনগোষ্ঠী, হিন্দীভাষী আৰু বৰ্ণহিন্দু। ইয়াৰ লগতে আছে কিছু পৰিমানে আহোম আৰু জনজাতীয় ভোট। এতিয়া কথা হ’ল লুৰিণ জ্যোতি গগৈয়ে কাৰ ভোট পাব? হিন্দী ভাষীয়ে তেওঁক ভোট নিদিয়ে। মনোজ ধানোৱাৰক উঠালেও বিজেপিৰ ভোট ভাগ নহয়। চাহ জনগোষ্ঠীয়ে আজিকালি কেৱল পদুমৰ ছবিত ভোট দিয়ে। ৰাষ্ট্ৰীয়তাবাদী আৰু হিন্দুত্বৰ আবেগ থকা বৰ্ণহিন্দু খিনিৰ বাবে মোদী হ’ল নায়ক। জনজাতীয়খিনিৰ আপোন সৰ্বানন্দ সোণোৱাল। অকল আহোমৰ ৫০ হাজাৰমান ভোট লুৰিণে পাব পাৰে। সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ হাতত ৪ লাখৰ বেছি ব্যৱধানত পৰাজিত হ’ব লুৰিণ। এতিয়া আহিছো গুৱাহাটীলৈ। ইয়াৰে চমৰীয়া সমষ্টিত থকা ২ লাখ মুছলমানে মীৰা বৰঠাকুৰক লিড দিব। তাক বাদ দি গোটেইকেইটা সমষ্টি গোৱালপাৰা পশ্চিম, দুধনৈ,বকো-ছয়গাও, পলাশবাৰী, দিশপুৰ, ডিমৰীয়া, নিউ গুৱাহাটী, মধ্য গুৱাহাটী, জালুকবাৰী সকলোতে বিজুলী কলিতা মেধিয়ে অগ্ৰগতি লাভ কৰিব। ফলত গুৱাহাটীৰ পৰা বিজেপি ২.৫ লাখ ভোটত জয়ী হ’ব। যোৰহাটত মাজুলী আৰু মৰিয়ণিয়ে বিজেপিক বৃহৎ অগ্ৰগতি দিব। কংগ্ৰেছে তিতাবৰ বা নাজিৰাৰে তাক মেক আপ কৰিব নোৱাৰে। গৌৰৱ গগৈ ১ লাখৰ অধিক ভোটত পৰাজিত হ’ব। অসমৰ সকলোতকৈ জটিল সমষ্টি হ’ল কোকৰাঝাৰ। মুছলমানে কংগ্ৰেছ নে বিপিএফক দিছে?অনা বড়োৱে কাক ভোট দিলে ইত্যাদি বহু সমীকৰণ আছে। ইউপিপিএল তাত আগবাঢ়ি থকা বুলি শুনিছো যদিও খাটাংকৈ একো ক’ব নোৱাৰি।

যোগেন্দ্ৰ যাদৱ,প্ৰশান্ত কিশোৰৰ এগজিত প’ল

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


৪ জুনত লোকসভা নিৰ্বাচনৰ ভোট গণনা অনুস্থিত হ’ব। সেইদিনা গম পোৱা যাব দেশৰ পৰবৰ্তী প্ৰধানমন্ত্রী কোন হ’ব? তাৰ আগতে ১ জুনত প্ৰকাশ পাব এগজিত প’ল। ১ জুনতেই প্ৰায় গম পোৱা যাব কোন দলে পাব কিমান আসন। ১ জুনৰ আগতেই বিভিন্ন ৰাজনৈতিক বিশ্লেষকে আৰম্ভ কৰিছে ভবিষ্যতবাণী। ভাৰতত এগজিত প’লৰ আৰম্ভণি কৰা যোগেন্দ্ৰ যাদৱৰ মতে বিজেপিয়ে অকলে পাব ২৪০-২৬০ খন আসন। প্ৰশান্ত কিশোৰে ভবিষ্যতবাণী কৰিছে যে বিজেপিয়ে ৩০৩তকৈ অধিক আসন পাব। প্ৰদীপ সিংৰ মতে বিজেপিয়ে লাভ কৰিব ৩৫০ খন আসন। হৰ্ষবৰ্ধন ত্রিপাথীয়ে বিজেপিক অকলে ৩৭০খন আসন দিছে। এই সকলো বিশ্লেষকে এটা কথাত সন্মত হৈছে যে মোদী পুনৰ দেশৰ প্ৰধানমন্ত্রী হ’ব। নিৰ্বাচন আৰম্ভ হোৱাৰ আগতে কৰা প্ৰায়বোৰ অ’পিনিয়ন প’লত স্পষ্টভাবে বিজেপিক এদভানটেজ দিয়া হৈছিল। নিৰ্বাচন চলি থকা সময়ত বহু বিশ্লেষকে কৈছিল যে বিজেপিৰ বাবে নিৰ্বাচন সহজ নহয়। ভোটদানৰ হাৰ কম হৈছে, ষ্টক একছেঞ্জ নামিছে, মোদীৰ জনপ্ৰিয়তা কমিছে, মহাৰাষ্ট্ৰ-কৰ্ণাটকত আসন কম হ’ব আদি বিভিন্ন যুক্তি দি নিৰ্বাচনক আকৰ্ষণীয় কৰাৰ চেষ্টা কৰিছিল টেলিভিছন চেনেলবোৰে। অৱশ্যে তেওঁলোকৰ কোনো উপায় নাই। সহজ নিৰ্বাচন বুলি ক’লে টিআৰপি কেনেকৈ আহিব? কিন্তু এগজিট প’ল কাষ চপাৰ লগে লগে সকলোৱে সচা কথা ক’বলৈ বাধ্য হৈছে। ১ জুনৰ পিছত এই বিশ্লেষক সকলৰ কথা আৰু কোনোও নুশুনে। আমি আচৰিত নহ’ম যদি সকলোবোৰে চেনেলে এগজিত প’লত মোদীৰ বিজেপিক অকলে ৩০০ৰ পৰা ৩৭০খন আসন দিয়ে। বিজেপিয়ে অকলে ৪০% ভোট পাব পাৰে। তাৰ মানে প্ৰতি দহজন ভোটাৰৰ ৬ জনে মোদীৰ বিৰূদ্ধে কথা ক’ব। কিন্তু তাৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে মোদী পৰাজিত হ’ব। ৰামমন্দিৰ,৩৭০ আদিক লৈ দেশত এটা নীৰৱ লহৰ চলিছে মোদীৰ সমৰ্থনত। তাৰ বিপৰতে বিৰোধী প্ৰায় নিস্প্ৰভ। আমিও নিশ্চিত যে মোদী তৃতীয়বাৰৰ বাবে চৰকাৰ গঠন কৰি কিছু কঠোৰ সিদ্ধান্ত ল’ব। ২০১৯ৰ এগজিত প’লৰ দিনা যোগেন্দ্ৰ যাদৱে কৈছিল “congress must die”। এইবাৰ যাদৱে কি বুলি ক’ব?

উৰিষ্যাত পাণ্ডীয়ান বনাম হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা

  • ৰিতু তালুকদাৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই কয় যে উৰিষ্যাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু বিজেডিৰ সভাপতি নবীন পাটনায়কক তেওঁৰ ঘনিষ্ঠ সহযোগী ভি কাৰ্তিকেয়ান পাণ্ডিয়ানে পণবন্দী কৰি ৰাখিছে । পাণ্ডিয়ানে যোগান ধৰা কাগজ পঢ়িহে নবীন পাটনায়কে বক্তব্য দিব পাৰে ।

‘পাণ্ডিয়ানে পণবন্দী কৰি ৰাখিছে উৰিষ্যাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীক। মাত্ৰ কিছুমান জ্যেষ্ঠ নাগৰিক আৰু বুদ্ধিজীৱীক ১০ মিনিটৰ বাবে তেওঁক অকলে লগ কৰিবলৈ দিয়ক , তেতিয়া জনতাই দেখিব যে নবীন বাবুৱে কিদৰে কান্দি উঠিব ” __হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই মন্তব্য কৰে ।

উৰিষ্যাৰ লোকসভা আৰু বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ বাবে ঘোষণা কৰা ৩০ জন তাৰকা প্ৰচাৰকসকলৰ ভিতৰত অন্যতম অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা ।

তেওঁ লগতে কয় যে নবীন পাটনাইক দেশৰ একমাত্ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী যিয়ে অকলে আনৰ লগত কথা পাতিব নোৱাৰে।

পাণ্ডিয়ানক উৰিষ্যাৰ সকলো সম্পদ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰি শৰ্মাই কয় যে ৰাজ্যত ক্ষমতালৈ অহাৰ পিছত বিজেপিয়ে তেওঁৰ পৰা এই সকলো সম্পদ মুকলি কৰি দিব।

‘আচলতে ভি কে পাণ্ডিয়ান ইয়াত বাস্তৱিক মুখ্যমন্ত্ৰী আৰু তেওঁ নবীন বাবুক নথি-পত্ৰত চহী কৰায়। তামিলনাডুত জন্ম গ্ৰহণ কৰা পাণ্ডিয়ানে উৰিষ্যাত বহু বছৰ আই.এ.এছ বিষয়া হিচাপে কাৰ্য্যৰত হৈ পিছত বিজু জনতা দলত যোগদান কৰে। পাণ্ডিয়ানৰ পত্নী এগৰাকী ওৰিয়া মহিলা। মোদী, শ্বাহ আৰু শৰ্মাই নবীন পাটনায়কক আক্ৰমণ কৰাৰ পৰা বিৰত আছে। তেওঁলোকে উৰিষ্যাত ভিলেইন সজাইছে পাণ্ডিয়ানক। নবীন বাবুক যেতিয়া মুখ্যমন্ত্রীৰ চকীৰ পৰা আতৰোৱাৰ ষড়যন্ত্র চলিছিল সেই সময়ত তেওঁক পাণ্ডিয়ানে ৰক্ষা কৰিছিল। তেতিয়াৰ পৰাই পাণ্ডিয়ান তেওঁৰ সকলোতকৈ বিশ্বাসভাজন ব্যক্তি। বিজেপিয়ে আনকি অভিযোগ কৰিছে যে পাণ্ডিয়ানে উৰিষ্যাৰ মন্দিৰৰ ছাবি তামিলনাডুত ৰাখি আহিছে।

হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই দাবী কৰা মতে নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ পিছত বিজেডি নাথাকিব কিয়নো আত্মসন্মান থকাসকলে বিজেপিত যোগদান কৰিব । নিৰ্বাচনত বিজেডিৰ বিধায়ক-মন্ত্ৰী পৰাজিত হোৱাৰ পিছতেই বিজেডি ভাঙি পেলোৱা হ’ব। আমি পাণ্ডিয়ানক আঁতৰাই ৰাজ্যত এজন উৰিষ্যাৰ স্বাভিমানী মুখ্যমন্ত্ৰীক ৰাজ্যৰ নেতৃত্ব দিব বিচাৰো । বিজু জনতা দল গঠন কৰিছিল বিজেপিয়ে। এতিয়া ইয়াক নিঃশেষো কৰিব নেকি বিজেপিয়ে। সকলো সময়ে ক’ব।

 

শুই থকা মানুহে হাহঁ ধৰিব পাৰিবনে?

  • তাৰক দাস

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


৪ জুনত নিৰ্বাচনৰ ফলাফল ঘোষণা হ’ব। ৰাজনীতিত সম্যক জ্ঞান থকা মানুহে বুজি পায় যে দেশত পুনৰ বিজেপিৰ চৰকাৰ হ’বলৈ গৈ আছে। একেৰাহে তৃতীয়বাৰ ৰাহুল গান্ধী বা কংগ্ৰেছ পৰাজিত হ’ব। এতিয় প্ৰশ্ন হ’ল নৰেন্দ্ৰ মোদী কিয় পুনৰ জয়ী হ’ব? বিজেপিয়ে দেশৰ সকলো মানুহৰ আশা আকাঙ্ক্ষা পুৰণ কৰিলে নেকি? মোদীৰ বিৰূদ্ধে কোনো অসন্তুষ্টি নাই নেকি? যোৱা দহ বছৰত মোদীয়ে বহু ভাল কাম কৰিছে যদিও বিৰোধীৰ বাবেও সুবিধা বহুত আছিল। ৰাম মন্দিৰ আৰু ৩৭০এ হিন্দুবাদীক আনন্দিত কৰিলে। উচ্চ খাপৰ দুৰ্নীতি কমিছে বুলি ৰাইজে বিশ্বাস কৰে, ঘাইপথ নিৰ্মান কৰি গাডকাৰীয়ে ৰেকৰ্ড গঢ়িলে, বিশ্বত ভাৰতৰ সন্মান বাঢ়িল ইত্যাদি। ৰাইজৰ বহু সমস্যা সমাধান কৰাত মোদী চৰকাৰ ব্যৰ্থও হ’ল। নিবনুৱা সমস্যা, মুল্যবৃদ্ধি ,কৃষক আন্দোলন আদি চৰকাৰখনৰ ব্যৰ্থতা। এই ব্যৰ্থতা খিনি কংগ্ৰেছে ৰাইজৰ মাজত লৈ যোৱাৰ বাবে যঠেষ্ট। তাৰ বাবে সঠিক পৰিকল্পনা লাগিব, নেতা লাগিব,বক্তা লাগিব। কিন্তু কংগ্ৰেছে ২০১৪ৰ পৰা দল চলাই আছে ৰাহুল গান্ধী আৰু তেওঁৰ দুজন তোষামোদকাৰী জয়ৰাম ৰমেশ আৰু ৰনদ্বীপ সুৰযেৱালাই। ৰাহুল গান্ধীৰ না ৰাজনৈতিক জ্ঞান আছে না তেওঁ ভালকৈ কথা ক’ব পাৰে। কেৱল তেওঁৰ অনুগত সকলে যি লেখি দিয়ে তাক ভাটৌৰ দৰে মাতিব পাৰে। দেশৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন আমেৰিকাৰ ৰাষ্ট্ৰপতি নিৰ্বাচনৰ দৰে হৈ পৰিছে যত বিৰোধীয়ে মোদীৰ বিৰূদ্ধে প্ৰাৰ্থী আগতীয়াকৈ ঘোষণা কৰাটো দৰকাৰ। পথাৰত ধান পকি আছে। কংগ্ৰেছে ধান কাটি চাউল উলিয়াই খাব জানিব লাগিব। তেওঁলোকে ধাৰণা কৰে যে পথাৰৰ পৰা ধান আহি নিজে নিজে চাউল হৈ তেওঁলোকৰ মুখত পৰিব। ৪ জুনত কংগ্ৰেছে বহুতক দোষ দিব। তাৰ ভিতৰত ইলেকচন কমিচন , মিডিয়া,ইভিএম ইত্যাদি। এইখিনিতে মনত পৰে এই শ্বেৰটোলৈ ” চাৰা উমৰ ইয়ে ভুল কেৰতা ৰহা, ধুল চেহৰে পে থী,আইনা চাফ কৰতা ৰহা।’

অশোক আৰু জয়ন্তৰ মল্ল যুদ্ধ

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


২০১৬ চনৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিয়ে আন সকলো সমষ্টিৰ প্ৰাৰ্থীৰ নাম ঘোষণা কৰি নলবাৰীৰ ক্ষেত্রত কিছু বিলম্ব কৰে। ৯০ দশকৰ পৰা বিজেপিত কাম কৰি থকা তথা সেইসময়ৰ জিলা সভাপতি অশোক শৰ্মা টিকটৰ দাবীদাৰ আছিল। আনফালে আছিল সেইসময়ৰ নলবাৰী সমষ্টিৰ বিধায়ক, ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ অনুজ ন-বিজেপি জয়ন্ত মল্ল বৰুৱা। আৰ.এছ.এছৰ প্ৰৱল হেচাত সেও মানি হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই টিকট অশোক শৰ্মাক এৰি দিবলৈ বাধ্য হয়। জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাক হাজো, ৰঙিয়া আদি সমষ্টি যচা হৈছিল যদিও তেওঁ নলবাৰী বা পাটাচাৰকুছিক লৈ আকোৰগোজ হৈ থাকিল। বৰুৱাক সংস্থাপিত কৰা হ’ল অসম টুৰিজিমৰ অধ্যক্ষ পদত। জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই কাম আৰম্ভ কৰিলে পাটাচাৰকুছি সমষ্টিত। যিহেতু বৰুৱাৰ জন্মস্থান টিহু আৰু টিহু পাটাচাৰকুছি সমষ্টিত পৰে সেয়েহে বৰুৱা ইয়াকলৈ সন্ত্তষ্ট আছিল। অশোক শৰ্মাৰ বৰুৱাকলৈ কোনো ভয় নাছিল। দুয়োজনে একেলগে মেল মিটিং কৰিছিল কাৰণ বৰুৱা পাটাচাৰকুছিৰ দাবীদাৰ আছিল। পট পৰিবৰ্তন কৰিলে বিজেপি সভাপতি ৰঞ্জিত দাসে। সৰভোগত নিশ্চিত পৰাজয়ৰ কথা জানি তেওঁ পাটাচাৰকুছি সমষ্টি বাচি ললে। বৰুৱাই ভিতৰুৱা খৱৰ গম পাই নলবাৰীত কাম আৰম্ভ কৰিলে। নলবাৰী জিলা সভাপতি সলনি হ’ল। অশোক শৰ্মাৰ কিছু অনুগতই ফৈদ সলনি কৰি বৰুৱাৰ পক্ষ ল’লে। শৰ্মাৰ চকুৰ সন্মুখতে লাহে লাহে নলবাৰীৰ বাঘজৰী জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাৰ হাতলৈ আহিল। অশোক শৰ্মাৰ শেষ অস্ত্র আৰ.এছ.এছেও তেওঁক এৰা দিলে। অশোক শৰ্মাৰ লগত বহুদিন একেলগে বিজেপি কৰা দিলীপ শইকীয়া,ফণী শৰ্মা তথা আৰ.এছ.এছৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ নেতা বশিষ্ঠ বুজৰবৰুৱাই অশোক শৰ্মাক এৰি জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাৰ ফৈদত যোগদান কৰিলে। ২০২১ৰ নিৰ্বাচনত প্ৰত্যাশিত ভাবেই জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই টিকট লাভ কৰি জয়ী হৈ কেবিনেট মন্ত্রী হ’ল। ২০২১ত টিকটৰ পৰা বঞ্চিত অশোক শৰ্মাক লাহে লাহে এলাগী কৰা হ’ল। নলবাৰী জিলা, মণ্ডল,গাও পঞ্চায়ত সকলোতে বৰুৱাৰ অনুগতক অধিষ্ঠিত কৰা হ’ল। ৩০ বছৰে নলবাৰী হৰিমন্দিৰৰ কামত লাগি থকা শৰ্মাক তাৰ সভাপতি পদৰ পৰাও অপসাৰিত কৰা হ’ল। অশোক শৰ্মাই বৰপেটা লোকসভা সমষ্টিৰ প্ৰাৰ্থীত্ব প্ৰয়াসী আছিল। বৰপেটাত পুনৰ নলবাৰীৰ দৰে বঞ্চিত কৰা হ’ল শৰ্মাক। হতাশাগ্ৰস্থ হৈ তেখেতে দলৰ শীৰ্ষনেতাৰ বিৰূদ্ধে কথা ক’লে। জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাই মুকলিকৈ অশোক শৰ্মাৰ বিৰূদ্ধে ব্যৱস্থা লোৱাৰ ধমকি দিলে যিটো কাম আচলতে দলৰ ‍অধ্যক্ষৰহে। খঙৰ ভমকত অশোক শৰ্মাই এতিয়া মুকলিকৈ জয়ন্ত মল্লৰ বিৰূদ্ধাচৰন কৰিছে। জয়ন্ত মল্লই ভাবী মুখ্যমন্ত্রীৰ দৰে আচৰন কৰা বাবে তেওঁৰ বিৰোধী লবীটোও সক্ৰিয় হৈছে। মৃণাল শইকীয়া আৰু জয়ন্ত দাসো আজিৰ তাৰিখত জয়ন্ত মল্ল বৰুৱাৰ শত্ৰু। জয়ন্ত দাসে পিযুষ হাজৰিকাক সমৰ্থন কৰি বক্তব্য দিয়া কথাটোৱো কিন্তু তাৎপৰ্যপূৰ্ণ। এতিয়া প্ৰশ্ন হ’ল ৰাজেন গোহাঁই ,অশোক শৰ্মা, জয়ন্ত দাস আৰু মৃণাল শইকীয়াৰ ওপৰত দলে কিবা ব্যৱস্থা ল’ব নেকি? সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্য্য, ৰমেন ডেকা আদিৰ দৰে নেতাও বিসম্বাদী শিবিৰত যোগ দিব নেকি? সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ ভূমিকা কি হ’ব?  অশোক শৰ্মা শিবিৰত যোগ দিছে নেকি ফণী শৰ্মাই? এই সকলো প্ৰশ্নৰ উত্তৰ অনাগত দিনত পোৱা যাব।

পশ্চিম বংগত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


“শ্বাহজাহানক দহ মিনিটৰ বাবে অসমলৈ পঠাই দিয়ক, আমি তাৰ হিচাপ কৰি দিম”। পশ্চিম বংগৰ নিৰ্বাচনী সভাত ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ উদাত্ত ভাষণ। সন্দেশখালিৰ মূল খলনায়ক হিচাপে বিজেপিয়ে চিহ্নিত কৰিছে শ্বাহজাহান শ্বেইখক। বিজেপিয়ে অভিযোগ কৰে যে সন্দেশখালিত শ্বেইখৰ নেতৃত্বত বিজেপিৰ কৰ্মীক হাৰাশাস্তি কৰা হৈছে, মহিলাক অপদস্ত কৰা হৈছে।

পশ্চিমবংগত যেন নিৰ্বাচন মানেই হিংসা। প্ৰতি নিৰ্বাচনতে তাত বহু ৰক্ত প্ৰবাহিত হয়। দেশত যে ইমান দিঘলীয়া নিৰ্বাচন হৈছে তাৰ এটা কাৰণ হৈছে বংগ। তাত ৭ বা ৮টা ফেজত নিৰ্বাচন কৰিবলগীয়া হয়।দৰিদ্ৰ মানুহেৰে ভৰি থকা পশ্চিমবংগত নিৰ্বাচনত বহুত মানুহে কিছু টকা ঘটাৰ সুবিধা পায়। নিজৰ বিৰোধী দলৰ মানুহক মাৰধৰ কৰা, ঘৰ জ্বলাই দিয়া, অফিছ ভঙা আদি তাৰ গ্ৰামাঞ্চলৰ সাধাৰণ ঘটনা। চিপিএমে আগতে কৰিছিল, এতিয়া তৃণমূলে কৰে। পুলিছ প্ৰশাসনো শাসক দলৰ হাতৰ পুতলা। ২০২১ বিধানসভাত পৰাজিত হোৱা বিজেপিয়ে সন্দেশখালিৰ ইছুটোৰে পশ্চিমবংগত প্ৰভাব বিস্তাৰ কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। ২০২১ত ৪২ৰ ভিতৰত ১৮খন আসন লাভ কৰা বিজেপিয়ে ২০২৪ত তৃণমূলক অতিক্ৰম কৰি সৰ্ববৃহৎ দল হ’বলৈ আগবাঢ়িছে। মোদী-শ্বাহে হুংকাৰ দিছে যে বিজেপিৰ কৰ্মকৰ্তাৰ ওপৰত কৰা অত্যাচাৰৰ হিচাপ লোৱা হ’ব। ৪ জুনত সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ ফলাফল ঘোষণা হ’ব। দেশৰ ৰাজনৈতিক পৰিবেশ চাই কব পাৰি যে নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তৃতীয়বাৰৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্রীৰ পদত শপত গ্ৰহণ কৰিব। এইবাৰ শাসনলৈ আহিলে বিজেপিয়ে কেইটামান ডাঙৰ সিদ্ধান্ত ল’ব। তাৰ ভিতৰত অন্যতম সমান নাগৰিক সংহিতা আৰু পশ্চিম বংগত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন। তৃণমূলৰ কৰ্মীৰ মাৰ সহ্য কৰি থকা কৰ্মীসকলৰ বাবে যদি বিজেপিয়ে একো নকৰে তেন্তে তেওঁলোক নিৰাশ হ’ব। ২০১৯ত বিজেপিয়ে আশা কৰিছিল যে ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন নলগোৱাকৈ ২০২১ৰ বিধানসভাত তেওঁলোকৰ জয় হ’ব। কিন্তু বিধানসভাত পুণৰ মমতা বেনাৰ্জীয়ে চমক দেখালে। মমতাইও বুজি পাইছে যে বিজেপিয়ে ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন জাৰি কৰিব পাৰে। সেয়েহে মমতাৰ ব্যৱহাৰ কিছু নম্ৰ হৈছে। মমতা বেনাৰ্জীয়ে অনাগত দিনত এনদিএৰ কাষ চাপিবলৈ চেষ্টা কৰিব। কিন্তু অমিত শ্বাহে ইতিমধ্যে পশ্চিমবংগত ৰাষ্ট্ৰপতি শাসন লগাবলৈ মন বান্ধি লৈছে। এতিয়া আপেক্ষা মাথো ৪ জুনলৈ।

আৰ.এছ.এছৰ প্ৰয়োজন নাই?

  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ সভাপতি জে পি নাড্ডাই দলটোক ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ংসেৱক সংঘৰ সমৰ্থনৰ প্ৰয়োজন নাছিল বুলি কোৱা কথাষাৰে পুনৰবাৰ সংগঠন দুটাৰ মাজৰ সম্পৰ্কক লৈ বিতৰ্কৰ সৃষ্টি কৰিছে।

সংবাদ মাধ্যমৰ আগত নড্ডাই দিয়া সাক্ষাৎকাৰত অন্তৰ্নিহিত পৰামৰ্শটো হ’ল বিজেপি আৰু ইয়াৰ সৰ্বোচ্চ নেতা প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে আৰএছএছক আগুৰি ধৰিছে। বিজেপিৰ নেতা কৰ্মী সকলেহে নিৰ্বাচনত জয়ী কৰায় , আৰ এছ এছে নহয় ।

ভোটগ্ৰহণৰ সময়ত ভোটাৰক সংগঠিত কৰিবলৈ আৰ এছ এছৰ কেডাৰ ওলাই অহা নাই বুলি জল্পনা-কল্পনাৰ সৃষ্টি হোৱাৰ সময়তেই নাড্ডাৰ সাক্ষাৎকাৰটো আহিছে।  উত্তৰ প্ৰদেশৰ পৰা পোৱা খবৰ অনুসৰি আৰ এছ এছ কেডাৰে অনুভৱ কৰিছে যে তেওঁলোকৰ অবিৰত সমৰ্থনৰ বাবে চৰকাৰে পুৰস্কৃত কৰা নাই আৰু সেয়ে ক্ষেত্ৰ ভিত্তিকভাৱে দলটোৰ বাবে কাম কৰিবলৈ অনিচ্ছুক।

সাধাৰণ নিৰ্বাচনৰ মাজতে নাড্ডাৰ সাক্ষাৎকাৰৰ পিছত বিজেপি আৰু আৰএছএছৰ মাজত অৱনতি ঘটা সম্পৰ্কৰ জল্পনা-কল্পনাৰ সৃষ্টি হোৱাটো আচৰিত কথা নহয়। আনকি বিজেপি আৰু আৰএছএছৰ মাজত ‘বিচ্ছেদ’ হোৱা বুলিও ভবা হৈছে।

নাড্ডাৰ সাক্ষাৎকাৰৰ প্ৰকাশৰ তিনিদিন পিছত উপায়হীন হৈ অৱশেষত আৰ এছ এছৰ কেডাৰে বিজেপিক সহায় কৰিবলৈ খোজ দিছিল। ইয়াৰ পৰা অনুমান কৰা হৈছে যে যেতিয়া প্ৰথম তিনিটা পৰ্যায়ত ভোটদানৰ হাৰ কম হোৱাৰ সন্মুখীন হ’বলগীয়া হৈছিল তেতিয়াহে আৰ এছ এছ ভোটাৰৰ ক্লান্তি, আৰু তেওঁৰ মূল সমৰ্থকসকলৰ সৈতে মোডীৰ ভাবমূৰ্তি ম্লান হোৱাটো প্ৰতিহত কৰিবলৈ সক্ৰিয় হৈ পৰিছিল।

মোডী নেতৃত্বাধীন বিজেপিৰ প্ৰচাৰ অভিযানৰ বাবে আৰ এছ এছ কেডাৰে কাম নকৰাৰ কোনো কাৰণ নাই। মোডীৰ অবিহনে আৰ এছ এছৰ হিন্দু সংখ্যাগৰিষ্ঠতাবাদী এজেণ্ডাক আগুৱাই নিয়াৰ সপোনতো কল্পনা কৰিব নোৱাৰিলেহেঁতেন: বাবৰি মছজিদৰ স্থানত ৰাম মন্দিৰ নিৰ্মাণ কৰা, ট্ৰিপল তালাকক অপৰাধমূলক কৰা, পূৰ্বৰ বিশেষ মৰ্যাদা বাতিল কৰা জম্মু-কাশ্মীৰ ৰাজ্যত, নাগৰিকত্ব সংশোধনী আইন (CAA), আৰু উত্তৰাখণ্ডত পাইলট প্ৰকল্প হিচাপে ইউনিফৰ্ম চিভিল কোড (ইউচিচি) ৰূপায়ণ কৰা।
সেয়ে আৰ এছ এছে মোডীক তৃতীয় কাৰ্যকাল লাভ কৰাত সহায় নকৰাৰ কোনো মতাদৰ্শগত কাৰণ নাই।

হয়তো একমাত্ৰ সংঘৰ্ষ হৈছে মোডী নামৰ এজন ব্যক্তিকলৈ কৰা প্ৰচাৰ । আৰ এছ এছে হিন্দুত্ববাদী মতাদৰ্শৰ মাতৃ সংগঠন হিচাপে হিন্দু জাতীয়তাবাদকেই স্থায়ী (সাশ্বত) বুলি বিশ্বাস কৰাৰ প্ৰৱণতা য’ত ৰাজনৈতিক নেতাসকলৰ ব্যক্তিগত গ্লেমাৰ অস্থায়ী ।

৩৯% লোকৰ মতে কংগ্ৰেছৰ ৩ খন আসন

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


ৰাজনীতি অসমৰ মে ২০২৪ৰ অ’পিনিয়ন প’লত আমি প্ৰশ্ন কৰিছিলো_সাধাৰণ নিৰ্বাচনত কোন দলে কেইখন আসন পাব? আমাৰ অ’পিনিয়ন প’লৰ ফলাফল তলত উল্লেখ কৰা হ’ল।

২০২৪ চনত অসমত বিজেপি মিত্রজোঁটে কেইখন আসন পাব?
১১ খন- ৩৪.৮%
১২ খন- ২১.৭%
১৩ খন- ১৭.৪%
১০ খন -১৩%
৯ খন- ৮.৭%
অন্য- ৪.৩%
২০২৪ চনত অসমত কংগ্ৰেছে কেইখন আসন পাব?
৩ খন- ৩৯.১%
১খন -৩৪.৮%
২ খন- ২১.৭%
অন্য- ৪.৩%

জগন আৰু পাটনায়কৰ বিদায়?

  • ৰাজনীতি অসমৰ প্ৰতিবেদন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনী


যোৱা ৫ বছৰ বিজেপিৰ লগত বুজাবুজি কৰি চলিছিল উৰিষ্যাৰ মুখ্যমন্ত্রী নবীন পাটনায়ক আৰু অন্ধ্ৰৰ মুখ্যমন্ত্রী জগন ৰেদ্দীয়ে। ৰাজ্যসভাত এনদিএক বহু বিধেয়ক পাৰিত কৰাত তেওঁলোকে সহায় কৰিছিল। আজি সেই দুজন নেতাৰে নিজৰ ৰাজ্যত অবস্থা তথৈবচ। উৰিষ্যাৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্রী বিজু পাটনায়কৰ পুত্র নবীন পাটনায়কে বিজু জনতা দল গঠন কৰি বিজেপিৰ লগত মিত্রতা কৰি ২০০০ চনত প্ৰথম বাৰ উৰিষ্যাৰ মুখ্যমন্ত্রী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। বিজু জনতা দল গঠন কৰাত আগফাগ লৈছিল আদৱানী আৰু প্ৰমোদ মহাজনে। বেজেপিয়ে অৰ্থনৈতিক ভাবেও তেওঁলোকক সহায় কৰিছিল। ২০১১ চনত বিজেপি দলৰ সৈতে তেওঁ সম্বন্ধ ত্যাগ কৰি অকলে নিৰ্বাচন খেলে। একেৰাহে ২৪ বছৰ মুখ্যমন্ত্রী হৈ থকাৰ পিছত প্ৰথমবাৰৰ বাবে ৰাজ্যত প্ৰৱল প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হৈছে পাটনায়ক। তেওঁৰ বয়স ৭৭ বছৰ। তেওঁৰ কোনো ৰাজনৈতিক উত্তৰাধিকাৰী নাই। তেওঁ বিজেদিৰ কোনো নেতা মন্ত্রীক বেছি শক্তি নিদিলে। জয় পাণ্ডাৰ দৰে যোগ্য ব্যক্তিক দলৰ পৰা উলিয়াই দিলে। এতিয়া নবীন বাবুৰ স্বাস্হ্য বেয়া। তাত চৰকাৰ চলাই আছে পাণ্ডিয়ান নামৰ তামিল আই.এ.এছ বিষয়া এজনে। নবীন পাটনায়কে ইচ্ছা কৰিছিল বিজেপিৰ সৈতে মিত্রতা কৰিবলৈ। কিন্তু বিজেপিয়ে এইবাৰ ইচ্ছা নকৰিলে। ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধান, সম্বিত পাত্রাকে আদি কৰি বিজেপিৰ আগশাৰীৰ নেতাসকলে উৰিষ্যাত নিৰ্বাচন খেলিছে। ৰাজনৈতিক বিশ্লেষক সকলৰ মতে এইবাৰ লোকসভা নিৰ্বাচনত বিজেদিতকৈ বিজেপিয়ে বেছি আসন পাব। উৰিষ্যাত লোকসভাৰ সমান্তৰালকৈ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচনো অনুষ্ঠিত হ’ব। ৰাইজৰ অপ্ৰিয় হৈ পৰা বিজেদি দলৰ চৰকাৰৰ এইবাৰ অন্ত হ’ব বুলি ৰাজনৈতিক বিশ্লেষক মহলে বিশ্বাস কৰে। পৰাজিত হ’লে নবীন পাটনায়কৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰৰো ইমানতে অন্ত হ’ব।

উৰিষ্যাৰ লগতে অন্ধ্ৰ প্ৰদেশতো বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হৈছে। নবীন পাটনায়কৰ দৰে অন্ধ্ৰৰ মুখ্যমন্ত্রী জগন এজন প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্রীৰ সন্তান। ২০১৯ত ব্যাপক জনসমৰ্থন লাভ কৰা জগনৰ বহু কাৰ্য্যই ৰাইজক ক্ৰোধান্নিত কৰিছে। বিজেপিয়ে টিডিপি আৰু অভিনেতা পৱন কল্যানৰ জনসেনাৰ লগত মিত্রতা কৰিছে। আমি পোৱা খৱৰ অনুসৰি অন্ধ্ৰত পৰিবৰ্তনৰ বতাহ বৈছে। এইবাৰ চন্দ্ৰবাবু বাবুৰ নেতৃত্বত তাত চৰকাৰ গঠন হোৱাটো প্ৰায় নিশ্চিত।

এইবাৰ লোকসভাৰ লগত অনুষ্ঠিত হোৱা দুখন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ বাবে ভাল খৱৰ আহিব পাৰে।