Friday, October 23, 2020
Home Blog

ব্যক্তি প্ৰথম ৰাষ্ট্ৰ গৌণ

  • পাৰ্থ সাৰথি দত্ত

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


দুৰ্নীতি আৰু প্ৰৱঞ্চনা  কৰি ধৰা পৰিছিল আনুষ্ঠানিক শিক্ষাগত অৰ্হতা থকা বহু  ল’ৰা ছোৱালী , পুৰুষ মহিলাৰ লগতে বিয়াগোম বিষয়া । মাক বাপেকৰ টকা বা প্ৰভাৱ খটুৱাই  বহুজনে এপি এচ ছি ৰ চাকৰি লৈছিল কংগ্ৰেছৰ দিনত  । চৰকাৰ সলনি হ’ল ।  সৰ্বানন্দ সোণোৱালৰ নেতৃত্ব, চোচিয়েল মিডিয়াৰ বহুল প্ৰয়োগ ,  আৰ টি আই  আইন  ,  আৰক্ষীৰ কৰ্মদক্ষতা ,   দন্ত চিকিৎসক গৰাকী সমন্বিতে  সমুহ অসমবাসীৰ তীক্ষ্ণ নজৰৰ ফলত কেলেংকাৰী পোহৰলৈ আহিল ।  অনৈতিক উপায়েৰে চাকৰিলৈ ধৰাত পৰিল একাংশ আৰু বহুতেই ধৰাত নপৰাকৈ চাকৰিৰ সোৱাদো লৈ নথকা নহয় ।
দুৰ্নীতিৰ অভিযোগত সংবাদ জগতৰ শিৰোনামা দখল কৰা  বিষয়াসকলক ৰাইজে  মঞ্চত  গলত গামোচা পিন্ধায় আৰু তেওঁলোকক অতিমানৱৰ স্তৰলৈ লৈ যায় । নতুন প্ৰজন্মই নিৰৱে লক্ষ্য  কৰি যায় এই অতিমানৱক কৰা পুজা পদ্ধতি আৰু ভিতৰি ভিতৰি  নিজৰ জীৱনৰ লক্ষ্য স্থিৰ কৰি পেলায় এটা চৰকাৰী চাকৰি  । আৰু সেইবাবেই নতুন দুৰ্নীতিৰ দুৱাৰ মুকলি হয় ।  আৰম্ভ হ’ল পিএনআৰডি আৰু আৰক্ষী নিযুক্তি বিতৰ্ক । নিবনুৱাক চৰম প্ৰতাৰণা কৰাৰ উদাহৰণৰ শেষ নাই । ক্ষমতাত থকা দলৰ  আত্মীয়ই সুপ্ত হৈ থকা মেধা উদ্ধাৰ কৰে । নিলমনি সেন ডেকাৰ পৰা আৰম্ভ কৰি দিবন ডেকালৈ বিতৰ্কৰ দীঘল লিষ্ট খনৰ শেষ নাই । মুখ্যমন্ত্রী সোণোৱালে যিমানে তদন্তৰ কথা কওক ৰাইজ কিন্তু আস্বস্ত হ’ব পৰা নাই। তেওঁৰ দিনতে সংঘটিত হৈছে এটাৰ পিছত আনটো নিযুক্তি কেলেংকাৰী। সচৰাচৰ কোৱা হয় যে সকলো দুৰ্নীতিৰ মুলত নতুনকৈ যোগদান কৰা বিজেপিৰ নেতাসকল। দিবন ডেকা কিন্তু ২২ বছৰে বিজেপিৰ লগত জড়িত। ২০১১ চনত বৰক্ষেত্রী সমষ্টিৰ বিজেপিৰ প্ৰাৰ্থী আছিল। শিলাদিত্যই কোৱা আন এজন দুৰ্নীতিৰ মহানায়ক (মোনা লোৱা মানুহজন) ১৬ বছৰ ধৰি বিজেপিত আছে। ৰাষ্ট্ৰ প্ৰথম, দল দ্বিতীয় আৰু ব্যক্তি শেষত বুলি জানো এই দলটোৱে আনক জ্ঞান নিদিয়ে? নতুনকৈ অহা লোকসকল যদি ক্ষমতাৰ বাবে আহিছে তেনেহলে পি.এন.আৰ.দি, জনসংযোগ, পুলিছৰ চাকৰিৰ নিযুক্তিৰ ক্ষেত্রত  ১৬ -২০ বছৰ দলত থকা মহাপুৰুষ সকলৰ নাম সাঙোৰ খাইছে কিয়? আচলতে ক্ষমতাৰ ৰাগীত মতলীয়া হৈ সকলোৱে পাহৰি গৈছে দলৰ নীতি- আদৰ্শ। BJP is not a party with difference any more. দলটোৰ নেতাবোৰে একে আচৰন কৰিছে যিটো কংগ্ৰেছ বা অগপৰ শাসনৰ কালত দেখা গৈছিল। মুখ্যমন্ত্রীৰ সোপাধিলা নীতিকো সমালোচনা নকৰাকৈ থাকিব নোৱাৰি। তেখেতৰ দায়িত্ব হ’ল পৰীক্ষা যাতে সুকলমে হয় তাৰ ব্যবস্থা কৰা। বিষয়াসকলৰ ওপৰত সকলো এৰি দিয়া কাৰ্য্য মুঠেও সমৰ্থন যোগ্য নহয়। পৰীক্ষাৰ প্ৰশ্নকাকত ফাদিল হোৱাৰ পিছত চোৰ ধৰিবলৈ উচ-পিছ লগোৱাতকৈ এনে পৰিস্থিতি যাতে সৃষ্টি নহয় তাক সুনিশ্চিত কৰাৰ দায়িত্ব আছিল মুখ্যমন্ত্রীৰ। মুখ্যমন্ত্রীক নিকা বুলি এতিয়াও সৰহ সংখ্যক অসমীয়াই বিশ্বাস কৰে। ইয়াত দাগ লাগিবলৈ নিদিব! পুলিছ, জনসংযোগ, পি.এন.আৰ.দি যতেই অভিযোগ উঠিছে সকলো অনুসন্ধানৰ দায়িত্ব চি.বি.আইক অৰ্পন কৰক।

৮ জন ভাবী মুখ্যমন্ত্রী

  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


২০২১ ৰ অসম বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন চমু চাপি অহাৰ লগে লগে এটা প্ৰশ্ন উদয় হৈছে যে অসমৰ পৰবৰ্তী মুখ্যমন্ত্রী কোন হ’ব? মুখ্য দল বিজেপি, কংগ্ৰেছৰ বাহিৰেও নতুন দলবিলাকেৰ নেতাসকলেও পুহি ৰাখিছে মুখ্যমন্ত্রী হোৱাৰ বাসনা। অসমত বৰ্তমান প্ৰায় এক ডজন মুখ্যমন্ত্রী প্ৰত্যাশী আছে। তাৰ ভিতৰত ৮জনৰ বিষয়ে আমাৰ এক বিশ্লেষণঃ
সৰ্বানন্দ সোণোৱাল : শিঠিল যদিও ৰাজনেতা হিচাপে বিশ্বাসযোগ্য ব্যক্তি । বিগত চাৰি বছৰত মিত্ৰজোঁট চৰকাৰত প্ৰতিটো দলৰ বিধায়কে মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পৰা  আশানুৰূপ সহাঁৰি পাইছে । অকল বিধায়ক বা মন্ত্ৰীয়েই নহয় বিৰোধী দল আৰু আন আন অৰাজনৈতিক সংগঠনৰ পৰা উচিত সন্মান আদায় কৰিবলৈ সক্ষম হৈ আছে মুখ্যমন্ত্ৰী সোণোৱাল । সোণোৱালৰ প্লাচ পইন্ট তেওঁৰ জনজাতীয় পৰিচয় আৰু গুৰু-গম্ভীৰ ব’ডি লেংগুৱেজ ; বিয়োগাত্মক দিশটো হৈছে বিভিন্ন বিভাগত চলা চাকৰি কেলেংকাৰী আৰু মুখ্যমন্ত্ৰীজন সদায় এটা আবেষ্টনীত থাকে আৰু সেই বেষ্টনীৰ সৰহ সংখ্যকেই হ’ল তেওঁৰ সতীৰ্থ প্ৰাক্তন আছু নেতা । এনেকুৱা বিভিন্নজন উপদেষ্টা থকা স্বত্তেও অসমৰ চি এ এ আন্দোলনে  অশান্ত পৰিবেশ সৃষ্টি কৰিছিল আৰু সেই আছু নেতা সকলেই নতুন দল খুলিলে এতিয়া ।
হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা :  কিয় মুখ্যমন্ত্ৰী পদৰ বাবে যোগ্য সেই কথা বৰ্ণনা কৰা চৰ্বিত চৰ্বন কৰা ধৰণৰ কথা হ’ব । এক কথাত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদ চম্ভালিবৰ বাবে যিকেইটা গুণৰ প্ৰয়োজন সেই সকলোবোৰ গুণ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ আছে । তৎস্বত্তেও নিৰ্ণায়ক ভুমিকা ল’ব কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বই । নৰেন্দ্ৰ মোদীক বিজেপিত প্ৰধানমন্ত্ৰী প্ৰাৰ্থী প্ৰক্ষেপ কৰোতে  বিজেপি আৰু আন মিত্ৰদলৰ বহু নেতাই বিৰোধ কৰিছিল । কাৰণ গুজৰাটৰ সাম্প্ৰদায়িক সংঘাতৰ সময়ত গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল মোদী ।নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ব্যক্তিগত আশাতকৈ বিজেপি দলৰ কাৰণে মোদীক প্ৰক্ষেপকৰাটো আছিল বেছি গুৰুত্বপুৰ্ণ।যিহেতু নিৰ্বাচনৰ বতাহ বিজেপিৰ সপক্ষে বলাব পৰা ব্যক্তিজন আছিল একমাত্ৰ মোদী ।হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ কিছু ঋণাত্মক দিশ আছে, কিন্তু ভোটাৰৰ মাজত তেওঁ বিজেপিৰ আন নেতাতকৈ এশ গুণ অধিক জনপ্ৰিয় । চাকৰি নিযুক্তিত চলি থকা চৰম দুৰ্নীতিৰ পৰিবেশে বিজেপিক ক্ষতি কৰিছে । সেয়ে আগন্তুক সময়ত বিজেপিৰ ভোটাৰখিনিক পলিং বুথলৈ নিয়াৰ ক্ষেত্ৰত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক কি দায়িত্ব দিয়া হয় তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব । ক্ষমতাৰ অপব্যৱহাৰৰ আশংকাক যদি শেষ কৰিব পাৰে  তেন্তে নিৰ্বাচনৰ পিছত  নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী দেখা পাব পাৰে ।
গৌৰৱ গগৈ : কংগ্ৰেছৰ হাৰ্টথ্ৰ’ব বুলি ক’লে একমাত্ৰ গৌৰৱ গগৈৰ নাম ল’ব লাগিব । ৰাজনীতিত খোজ দিয়া প্ৰথম বছৰবোৰত  কিছু দুৰ্বলতা চকুত পৰিছিল । কিন্তু আজিৰ দিনত গৌৰৱ গগৈ এজন সন্পুৰ্ণ নেতা । কংগ্ৰেছৰ লবী ৰাজনীতিৰ উৰ্ধত তেওঁৰ ইমেজ । এজন সাংসদ হিচাপে অসমৰ আন সাংসদৰ তুলনাত তেওঁৰ জনপ্ৰিয়তা সৰ্বাধিক । হিন্দী ,ইংৰাজী দুয়োটা ভাষাই সুন্দৰকৈ ক’ব পাৰে । যদি অসমত কংগ্ৰেছে  মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰ গঠন কৰা স্থিতি এটাত আহে তেন্তে গৌৰৱ গগৈক মিত্ৰ দলবিলাকে সমৰ্থন দি ভাল পাব ।বৰ্তমান সময়ত সংসদ ভৱনৰ ভিতৰৰ কামকাজে প্ৰতিজন অসমবাসীক গৌৰাৱান্বিত কৰিব পৰা এজনেই সাংসদ আছে আৰু সেইজন হ’ল গৌৰৱ গগৈ ।
ৰিপুন বৰা : অসম প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটিৰ সভাপতি ৰিপুন বৰাৰ কাৰণে মুখ্যমন্ত্ৰী আসনখন নিচেই ওচৰত বুলি ক’ব পাৰি কাৰণ তেওঁ দলৰ সভাপতি । ৰিপুন বৰাৰ বাবে মেজিক সংখ্যা হৈছে ৬৪ । কংগ্ৰেছে নিজাকৈ যদি ৬৪ খন আসন পায় আগন্তুন নিৰ্বাচনত তেন্তে ৰিপুন বৰাক বাদ দি আন নেতাক মুখ্যমন্ত্ৰী পাতিবলৈ কংগ্ৰেছৰ হাইকামাণ্ডে এশবাৰ চিন্তা কৰিব লাগিব ।
ৰঞ্জিত কুমাৰ দাস : দলৰ সভাপতিৰ নেতৃত্বত নিৰ্বাচন খেলা হয় আৰু সেইবাবে জয় পৰাজয়ৰ দায়িত্ব সভাপতিৰ ওপৰত থাকে । বৰ্তমান সময়ত অসম বিজেপিত  ল’বি ৰাজনীতিৰ প্ৰভাব স্পষ্ট । অৰ্থাৎ বিজেপিয়ে যদি পুনৰবাৰ চৰকাৰ গঠন কৰা স্থিতিত আহে তেন্তে বিজেপিয়ে তৃতিয় এজন ব্যক্তিক মুখ্যমন্ত্ৰীৰ আসনত বহুৱাই লবি ৰাজনীতিক উৎখাৎ কৰাৰ চিন্তা কৰিব পাৰে ।কিন্তু আটাইতকৈ গুৰুত্বপুৰ্ণ কথাটো হৈছে সৰভোগ সমষ্টিত বিজেপিৰ পৰাজয় আসন্ন ।
লুৰিণ জ্যোতি গগৈ :  অসমত ৰাজনীতিত এতিয়া বহুল চৰ্চিত নাম হৈছে লুৰিণ ।  হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক তৰ্ক যুদ্ধত প্ৰত্যাহ্বান জনাব পৰা একমাত্ৰ ব্যক্তি হৈছে লুৰিণ জ্যোতি গগৈ । হাৰিয়ানাত বিজেপিয়ে মিত্ৰজোঁটৰ চৰকাৰ কৰি আছে নব গঠিত দুচ্যন্ত চৌতালাৰ দলৰ লগত । লুৰিণ জ্যোতি গগৈৰ বাবে আগন্তুক ৰাজনীতিৰ ফেক্টৰ হ’ব এখন ওলোমা বিধানসভা , য’ত নতুন দল এ জে পিয়ে কমেও ১৫ টা সমষ্টি জিকি আহিব পাৰিব লাগিব । তেনেকুৱা অংকৰ খেলত নতুন দল এজেপিয়ে কংগ্ৰেছ বা বিজেপি যিকোনো এটাৰ লগত মিত্ৰতা কৰি চৰকাৰ চলোৱাৰ চিন্তা কৰিব পাৰে ।
অজিত ভুঞা : অজিত ভুঞাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীত্ব নিৰ্ভৰ কৰিব বদৰুদ্দিন আজমলৰ দল এআইইউডিএফে কিমান বেছি সমষ্টি জিকি আহিব পাৰিব আৰু বিজেপিয়ে উজনিত কিমান সমষ্টি হেৰুৱাব । বদৰুদ্দিন আজমলৰ কাৰণে ২০২‍১ চনত মুখ্যমন্ত্ৰীৰ আসনখন বিশেষ ইচ্ছ্যু নহয় । কংগ্ৰেছ , এআইইউডিএফ আৰু আঞ্চলিক দলৰ মিত্ৰজোঁটৰ পৰা অজিত ভুঞাক বদৰুদ্দিন আজমলে প্ৰক্ষেপ কৰিব । কাৰণ  গৌৰৱ গগৈ আৰু লুৰিণ জ্যোতি গগৈত কৈ অজিত ভুঞা বদৰুদ্দিন আজমলৰ বাবে বেছি বিশ্বাসী ।
জগদিশ ভুঞা : অগপ , বিজেপি আৰু এতিয়া এজেপিৰ নেতা জগদিশ ভুঞাই কা বিৰোধী দলবিলাকক একত্ৰিত কৰি এখন ঊমৈহতিয়া মঞ্চ গঠন কৰাত লাগি আছে । প্ৰফুল্ল মহন্ত গোটৰ অগপ নেতাসকলো জগদিশ ভুঞাৰ লগত সংযোগ স্থাপন কৰি থকা বুলি বিভিন্ন সুত্ৰই দাবী কৰিছে । ইয়াৰ বিপৰীতে ২০২‍১ নিৰ্বাচনৰ আগে আগে  বিজেপিৰ পৰা টিকট কটা যোৱা একাংশ প্ৰাক্তন অগপ নেতাই এজেপিৰ শৰণাগত হ’ব । গোটেই খিনিক লগ লগাই ৰামধেনু মিত্ৰতা কৰি জগদিশ ভুঞাৰ ৰূপত ২০২১ ত অসমে পুনৰ এজন প্ৰাক্তন ছাত্ৰ নেতাক মুখ্যমন্ত্ৰী পদত দেখিব পাৰে ।

হিমন্ত বিশ্ব দিছপুৰ, সোণোৱাল দিল্লী

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


কেইজনমান আগতে এগৰাকী বিৰোধী দলৰ নেত্রীয়ে অসম বিজেপিৰ কথা উল্লেখ কৰি কৈছিল যে দল আৰু চৰকাৰখন হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ অক্সিজেনৰ সহায়ত চলি আছে। এই কথাশাৰ পোনচাটেই নাকছ কৰিব নোৱাৰি। যোৱা চাৰে চাৰিবছৰত দলটোৰ আৰু চৰকাৰখনৰ সফলতা বুলিবলৈ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ বাহিৰো কোন এজন নেতা চকুত নপৰে। স্বাস্হ্য , গড়কাপ্টানী, শিক্ষাক বাদ দি কোনো এটা বিভাগৰ সফলতা বুলিবলৈ একো নাই। গৃহ, উদ্যোগ, কৃষি, যোগান আদি বাকী সকলো বিভাগ চলোৱাত ব্যৰ্থ হৈছে চৰকাৰ। ইয়াৰ উপৰিও প্ৰধান সমস্যা হৈছে ৰাইজৰ লগত সংবাদ। সৰ্বানন্দ সোণোৱালক নিৰ্বাচনত জয় হোৱাৰ পিছৰ পৰা টিভি চেনেলৰ কোনো সাক্ষাৎকাৰত দেখা নাই। নিজৰ ইমেজক লৈ অত্যন্ত সচেতন সোণোৱালে হয়তো ৰিক্স ল’ব বিচৰা নাই। দুই চাৰিজন মন্ত্রীয়ে বক্তব্য ৰাখিছে যদিও ৰাইজ সন্ত্তষ্ট হোৱাকৈ উত্তৰ দিবলৈ সক্ষম হোৱা নাই। এনে ক্ষেত্রত ২০২১ত বিজেপিৰ চৰকাৰ পুনৰ আনিব পৰা ব্যক্তি জন হ’ল একমাত্র ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা। কিন্ত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই জানো নিজৰ আশা আকাংশা জলাঞ্জলি দি সোণোৱালক মুখ্যমন্ত্রী পাতিবলৈ পুনৰ দেহে কেহে লাগিব? এইটো হ’ল বৰ্তমানৰ কৌটি টকীয়া প্ৰশ্ন।
দিল্লীৰ পৰা কি আশ্বাস পালে শৰ্মাই?
কংগ্ৰেছত লাভ কৰা বহু তিক্ত অভিজ্ঞতাৰ পিছত ২০১৬চনত এদিন সকলোকে আচৰিত কৰি বিজেপিত যোদগান কৰিছিল অসমৰ ৰাজনীতিৰ এই যোদ্ধাজনে। তৰুণ গগৈ-ৰাহুল গান্ধীয়ে ভাবিবই পৰা নাছিল যে বিজেপিয়ে তেওঁক দলত অন্তৰ্ভুক্ত  কৰিব। নিজৰ মুখ্যমন্ত্রীত্বৰ আকাঙ্ক্ষাক সাময়িকভাবে নিৰ্বাপিত কৰি বিজেপিৰ জয়ৰ পাবে ২০১৬ত তেওঁ দিনত ৰাতি কৰি আৰু ৰাতিক দিন কৰি লাগি পৰে। সোণোৱাল-শৰ্মাৰ যুগল বন্দীত বিধ্বস্ত হয় কংগ্ৰেছ। অবশ্যে সোণোৱালৰ মন্ত্রীসভাত অন্তৰ্ভুক্ত হোৱাৰ ইচ্ছা নাছিল শৰ্মাৰ। ২০১৬তে পুহি ৰাখিছিল ২০২১ লোকসভাৰ জৰিয়তে দিল্লী যাত্রাৰ সপোন। কিন্তু প্ৰথমবাৰৰ বাবে গঠন হোৱা অসমত বিজেপি চৰকাৰত প্ৰয়োজন আছিল এজন অভিজ্ঞ ৰাজনীতিবিদৰ। সেইমৰ্মে ২০২১ত অসমৰ পৰা লোকসভাৰ টিকট দিয়াৰ আশ্বাস দিলে অমিত শ্বাহে। কিন্তু ২০২১ত বিজেপিৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বই অসমত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভব কৰি লোকসভাৰ টিকট দিয়াৰ পৰা বিৰত থাকে। হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই অসন্ত্তষ্ট হৈছিল যদিও অমিত শ্বাহে টিকট নিদিয়াৰ কাৰণ ব্যাখ্যা  কৰি দিয়া টুইটৰ পিছত ক্ষান্ত হয়। কিন্ত ২০২১ত শৰ্মা আকোৰগোজ। কোনোপধ্যে ২০২১ৰ নিৰ্বাচন খেলিবলৈ মান্তি হোৱা নাই। তেওঁ জানে যে বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন খেলিলে পুনঃ সোণোৱাল মন্ত্রীসভাৰ সদস্য হোৱাৰ বাদে গত্যন্তৰ নাথাকিব। ড° হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই মুখ খুলি কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বক মুখ্যমন্ত্রীত্ব লাগে বুলি কোৱ নাই যদিও পাকে প্ৰকাৰে বুজাই দিছে যে তেওঁক মুখ্যমন্ত্রী নাপাতিলে দিল্লীলৈ যাবই। ২০২২ত অসমত ৰাজ্যসভাৰ দুখন অাসন খালি হ’ব। ২০২১ত বিজেপি জয়ী হ’লে ৰাজ্যসভালৈ সহজতে নিৰ্বাচিত হ’ব শৰ্মা। ইয়াকে লৈ বিমোৰত পৰিছে কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্ব। শৰ্মাই নিৰ্বাচন নেখেলিলে ২০২১ত অসমত বিপদত পৰিব পাৰে বিজেপি। ইতিমধ্যে কংগ্ৰেছ-আজমলৰ মিত্রতাৰ ফলত যঠেষ্ট আতংকিত হৈছে অমিত শ্বাহ আৰু জে.পি নাদ্দা। ভূতৰ ওপৰত দানহ পৰাদি জাতীয় পৰিষদে উজনিত বিজেপিৰ ভোট কাঢ়িব। বিশেষ সুত্রৰ পৰা পোৱা খবৰ অনুসৰি কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বই ইতিমধ্যে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক পৰবৰ্তী মুখ্যমন্ত্রী পতাৰ চিন্তা চৰ্চা কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ সন্মুখত শৰ্মাৰ গুৰুত্ব সোণোৱালতকৈ বহুত বেছি। তেওঁলোকে বুজি উঠিছে যে শৰ্মাক বেছি দিন মুখ্যমন্ত্রীৰ চকীখনৰ পৰা দুৰত ৰাখিব পৰা নাযাব। কেন্দ্ৰীয় মন্ত্রীত্ব পালেও শৰ্মা অসন্ত্তষ্ট নহ’লহেতেন কিন্তু সোণোৱালে অকলে ৰাজ্য চলাব পাৰিব বুলি কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্ব আশ্বস্ত নহয়। সেইমৰ্মে সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যে সোণোৱালক কেন্দ্ৰীয় কেবিনেটত স্থান দিয়া হ’ব তথা হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক অসমৰ সম্পূৰ্ণ দায়িত্ব দিয়া হ’ব। এতিয়া একমাত্র বাকী আছে ঘোষণা । নিৰ্বাচনৰ আগতে সোণোৱালৰ সলনি হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক মুখ্যমন্ত্রী পদৰ প্ৰাৰ্থী ঘোষণা কৰিলে জনজাতীয় ভোট বিজেপিৰ পৰা আতৰি যাব পাৰে। সেয়েহে নিৰ্বাচনৰ পিছতহে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ নাম ঘোষণা হ’ব পাৰে।  ২০০৭ চন মানৰ পৰা হিমন্ত বিশ্বৰ নাম ভাবী মুখ্যমন্ত্রী হিচাবে ওলাই আছে। ২০২১চনত অবশেষত এই নেতাজনৰ মনৰ বাসনা পূৰ্ণ হোৱাৰ সম্ভাবনা আছে।

শ্ৰেষ্ঠ বিধায়কঃ শীৰ্ষত নলবাৰী, নাওবৈচা দ্বিতীয়

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


২০১৬ চনত অসম বিধানসভাত প্ৰবেশ কৰিছিল দুকুৰিৰো অধিক প্ৰধমবাৰৰ বিধায়ক। এই বিধায়কলৰ ভিতৰত স্বাভাবিকতে সৰহসংখ্যক আছিল শাসকীয় বিজেপি দলৰ। ৪.৫ বছৰ সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত এতিয়া সময় এই বিধায়ক সকলৰ পাৰদৰ্শিতা সম্পৰ্কে ৰাইজৰ মতামত লোৱাৰ। যোৱামাহৰ ৰাজনীতি অসমৰ অ’পিনিয়ন প’লৰ জড়িয়তে আমি জানিব বিচাৰিছিলো এই নতুন বিধায়কসকলৰ ভিতৰত কোন শ্ৰেষ্ঠ ? আমাৰ তালিকাত আছিল বচা বচা ৮জন বিধায়কৰ নাম। ৰাইজৰ প্ৰিয় বিধায়কজন আমাৰ তালিকাত নাথাকিলে ‘অন্য’ হিচাপে আমি আন এক বিকল্প ৰাখিছিলো। আমাৰ অ’পিনিয়ন প’ললৈ ৰাইজে দিলে ব্যাপক সহাৰি। এই চেগতে আমি ধন্যবাদ জনাইছো আমাৰ অ’পিনিয়ন প’লত ভাগ লোৱা প্ৰতিজন ব্যক্তিলৈ।
আমাৰ অ’পিনিয়ন প’লত সকলোতকৈ বেছি ৪৫.১% ভোট লাভ কৰে নলবাৰীৰ বিধায়ক অশোক শৰ্মাই। খুব সহজ সৰল জীৱন কটোৱা শৰ্মা আজি বহু দশক ধৰি সংঘৰ লগত জড়িত। ২০০৬ চনত তেওঁ নলবাৰী বিধানসভাৰ পৰা বিজেপিৰ টিকটত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল। ১৮, ৬২৩ টা ভোট লাভ কৰি শৰ্মা আছিল তৃতীয় স্থানত। সেইবাৰ শেষ হাঁহি মাৰিছিল ৫৫,১০৪টা ভোট পাই অগপৰ অলকা শৰ্মাই। দ্বিতীয় স্থানত আছিল কংগ্ৰেছৰ মদন কলিতা। ২০১৬ বিধানসভাত অশোক শৰ্মাই ৯৯,১৩১ টা ভোট লাভ কৰি নিজৰ নিকটতম প্ৰতিদ্বন্দ্বী প্ৰদ্যুত ভূঞাক ৫০ হাজাৰতকৈ অধিক ভোটত পৰাস্ত কৰিছিল। যোৱা ৪.৫ বছৰত নলবাৰীত মেডিকেল কলেজ স্হাপন , হৰিমন্দিৰৰ কাষৰ উৰণীয়া সেতু নিৰ্মাণ আৰু ৰাস্তা ঘাটৰ উন্নয়ন আছিল অশোক শৰ্মাৰ উল্লেখযোগ্য উপলব্ধি।
নাওবৈছাৰ বিধায়ক মামুন ইমদাদুল হক চৌধুৰীয়ে অশোক শৰ্মাক তীব্ৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা আগবঢ়ায়। মামুন ইমদাদুলে লাভ কৰে ৪৩.৯% ভোট। ২০১৬ চনত তেওঁ বিজেপিৰ ৰাও গজেন্দ্ৰ সিংক  ১২৩৩ টা ভোটত পৰাস্ত  কৰি বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হয়। ২০১১টো এ.আই.ইউ.দি.এফৰ নেতাজনে নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল যদিও কংগ্ৰেছৰ সঞ্জয় ৰাজ চুব্বাৰ হাতত প্ৰায় ৬ হাজাৰ ভোটত পৰাজিত হৈছিল। এম.এছ.চি আৰু এল.এল.বি ডিগ্ৰী থকা এই যুৱ বিধায়কজনৰ বয়স মাত্র ৪০ বছৰ। বিধানসভাৰ বাহিৰে ভিতৰে সকলোতে সৰব হৈ থকা বিধায়কজনৰ জনপ্ৰিয়তা এতিয়াও অক্ষুণ্ণ আছে।
শ্ৰেষ্ঠ নব বিধায়কৰ অ’পিনিয়ন প’লত ৫.৭% ভোট লাভ কৰি তৃতীয় স্থানত থাকে বৰক্ষেত্রীৰ বিধায়ক নাৰায়ণ ডেকা। বকোৰ কংগ্ৰেছী বিধায়ক নন্দিতা দাসে পায় ১.৬% ভোট, বিজেপিৰ মৃণাল শইকীয়া আৰু শিলাদিত্য দেবে পায় ক্ৰমে ১% আৰু ০.৫% ভোট।

ইমান দিনে অৰ্ণমাই বৰালৈ  মনত কিয় নপৰিল?

  •  উপমন্যু হাজৰিকা

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


আজি অসম চৰকাৰে স্বৰ্গীয় অৰ্ণমাই বৰাৰ পৰিয়াললৈ তেওঁৰ নৃশংস হত্যাৰ বাবে পৰিয়ালবৰ্গলৈ ৫ লাখ টকা ঘোষণা কৰিছে। প্ৰয়াত বৰাৰ হত্যা হৈছিল ৩১ মে ২০১৭ চনত যেতিয়া তেওঁ চৰকাৰী বিদ্যালয়ত ভাৰপ্ৰাপ্ত প্ৰধান শিক্ষয়ত্ৰী  পদত আছিল। সেই সময়ৰ চৰকাৰী নিয়ম অনুসৰি তেওঁৰ এজন সন্তানক অৰ্থাৎ কন্যাক এটা চৰকাৰী চাকৰি ক্ষতিপূৰণ হিচাপে প্ৰদান কৰাটো তেওঁলোকৰ প্ৰাপ্য ।
**তিনি বছৰৰ পিছত হঠাৎ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে এনে কি হল অৰ্ণমাই বৰালৈ  মনত পৰিল**?
একে সময়তে দুমাহৰ পিছত ১আগষ্ট ২০১৭ চনত এ বি এমচু নেতা ৰফিকুল ইছলাম হত্যা হোৱা এক সপ্তাহৰ ভিতৰতেই অসম চৰকাৰৰ ৩ জন কৈ কেবিনেট মন্ত্ৰী গৈ ১০ লাখ টকা আৰু ২ টাকৈ চৰকাৰী চাকৰি পৰিয়াললৈ তেওঁৰ ঘৰত গৈ যাচি আহিলে । লগে লগে সকলো দল আৰু আমাৰ অসমৰ জাতীয় সংগঠন অগপ,বিজেপি,আছু ইত্যাদি  সকলো প্ৰয়াত ইছলামৰ ঘৰলৈ সোঁত বলে । আনফালে প্ৰয়াত অৰ্ণমাই বৰাৰ ঘৰলৈ কোনোৱেই নগল,কেৱল সেই সময়ৰ নগাঁৱৰ সাংসদ ৰাজেন গোহাঁই দেৱৰ  পত্নী গৈছিল।আৰ্থিক ক্ষতিপূৰণতো বাদেই  যি কন্যাৰ বাবে চৰকাৰী চাকৰিৰ আবেদন কৰিছিল তাৰো কোনো সঁহাৰি নাপালে। অথচ *মন্ত্ৰী *হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই**প্ৰয়াত অৰ্ণমাই বৰাৰ হত্যাক নিজৰ মাতৃৰ হত্যা হোৱা বুলি কৈ ঘৰীয়ালৰ চকুপানী টুকিলে। যমুনামুখৰ খিলঞ্জীয়া ৰাইজ বাংলাদেশী আগ্ৰাসনৰ প্ৰভাৱত সংখ্যলঘু হৈছেই ,এতিয়া কেৱল ২০% খিলঞ্জীয়া আছে। কিন্তু সেই নৃশংস হত্যাই বাকী থকা খিলঞ্জীয়া ৰাইজৰ নিৰাপত্তাহীনতা বঢ়াই তেওঁলোকক শংকিত কৰি ৰাখিছে। আৰু আগন্তুক দিনত সেই ঠাইৰ পৰা ভগনীয়া কৰিব। তথাকথিত জাতি মাটিৰ **চৰকাৰৰ কাৰণে খিলঞ্জীয়াত কৈ বাংলাদেশীৰ মূল্যবেছি**কেৱল নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে খিলঞ্জীয়ালৈ আমাৰ খিলঞ্জীয়া নেতা সকলৰ মনত পৰে আৰু দৰদী হৈ পৰে,যাতে ভুৱা প্ৰতিশ্ৰুতি দি ভোট লব পাৰে।।

বিজেপিৰ ৩১ বিধায়কৰ টিকট নিশ্চিত

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


২০২১ নিৰ্বাচনত বিজেপিৰ বৰ্তমানৰ সকলো বিধায়কে যে টিকট পোৱাৰ নাপায় সেয়া একপ্ৰকাৰ খাটাং । বিজেপিয়ে যদিও বিধায়কৰ পাৰদৰ্শিতাৰ ওপৰত ভিত্তি কৰি টিকট দিয়াৰ কথা কৈছে আচলতে কিন্তু সকলো লবি ৰাজনীতিৰ খেল। সৰ্বানন্দ সোণোৱাল, হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, ৰঞ্জিত দাস আৰু ফণী শৰ্মাই নিৰ্ধাৰণ কৰিব কোনে ২০২১ত টিকট পাব। বৰ্তমানৰ বিজেপিৰ ৬০জন বিধায়ক এই চাৰিজন গুৰুৰ ভিতৰত এজনৰ শিষ্য।  যথা সময়ত এই চাৰিজনে একেলগে বহি টিকট চুড়ান্ত কৰি হাই কামাণ্ডলৈ প্ৰেৰণ কৰিব বুলি জনা গৈছে।  বহু কেইটা সমষ্টিত চাৰিজন নেতাৰে টিকট প্ৰদানৰ ক্ষেত্রত  সহমত আছে সেয়েহে এনেবোৰ সমষ্টিত বৰ্তমানৰ বিধায়ক সকলৰ টিকট পোৱাৰ ক্ষেত্রত বহু অসুবিধা নহয়। যি কেইটা সমষ্টিত চাৰিজনৰ মাজত মতানৈক্য থাকিব তেনেবোৰ সমষ্টিৰ টিকট নিৰ্বাচন  কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বলৈ ঠেলি দিয়াৰ সম্ভাবনা আছে। পিছত কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ সিদ্ধান্ত অনুসৰি টিকট প্ৰদান কৰাৰ ব্যবস্হা কৰা হ’ব। প্ৰাপ্ত খৱৰ অনুসৰি বৰ্তমানৰ ৩১ জন বিধায়কৰ টিকট লাভৰ ক্ষেত্রত একো অসুবিধা নহয় কাৰণ চাৰিওজন নেতা এই বিধায়কসকলৰ টিকট পোৱাৰ সপক্ষে সহমত কৰিছে। এই ৩১ জন বিধায়ক হ’ল ক্ৰমে দিলীপ পাল, আমিনুল হক লস্কৰ, পৰিমল শুক্লবৈদ্য, নুমল মোমিন, মনসিং ৰংপি, অশ্বিনী ৰয় চৰকাৰ, ৰঞ্জিত কুমাৰ দাস, হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা, সিদ্ধাৰ্থ ভট্টাচাৰ্য্য , ভবেশ কলিতা, অশোক শৰ্মা, নাৰায়ণ ডেকা, চন্দ্ৰ মোহন পাটোৱাৰী, বিনন্দ শইকীয়া, অশোক সিংঘাল, পদ্ম হাজৰিকা, ৰঞ্জিত দত্ত, পিযুষ হাজৰিকা, ৰমাকান্ত দেউৰী, আঙুৰলতা ডেকা, মৃণাল শইকীয়া, হিতেন্দ্ৰ নাথ গোস্বামী, সৰ্বানন্দ সোণোৱাল, যোগেন মহন, নৱ কুমাৰ দলে, ৰনোজ পেগু, প্ৰশান্ত ফুকন, ৰিতুপৰ্ণ বৰুৱা, তেৰছ গোৱালা, সঞ্জয় কিছান আৰু বলীন চেতীয়া।

লকডাউন আৰু ভেকছিনৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ লণ্ডনত

  • পাৰ্থ সাৰথি দত্ত

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


যোৱা ২৬ ছেপ্তেম্বৰ শনিবাৰে লণ্ডনৰ ঐতিহাসিক ট্ৰফেলগাৰ স্কুৱেৰত জমা হয় হাজাৰ হাজাৰ লোক। উদ্দেশ্য আছিল চৰকাৰৰ নতুন ল’কডাউনৰ ঘোষণাৰ বিৰুদ্ধে প্ৰতিবাদ। ইউনাইটেদ কিংডমত কৰোনাৰ দ্বিতীয় ৱেভ আৰম্ভ হৈছে। যোৱা ১ মে তাৰিখৰ দিনা কৰোনা আক্ৰান্তৰ সংখ্যা আছিল ৬২০১। কিন্তু লাহে লাহে কৰোনা আক্ৰান্তৰ গ্ৰাফডাল নামি আহে। জুলাইত প্ৰতিদিনে আক্ৰান্তৰ সংখ্যা আছিল দিনে ৫০০ৰ পৰা ৬০০ৰ ভিতৰত। আগষ্ট মাহত চৰকাৰে লকডাউনত শিথিলতা আনে। বহু দিন লকডাউনৰ বাবে ঘৰতে আবদ্ধ হৈ থকা লোকসকলে মুকলি আকাশৰ তলত আনন্দ মনে বিচৰণ কৰে। সাগৰৰ পাৰ, পাব, ৰেষ্টুৰেন্ট সকলোতে মানুহৰ ভিৰ দেখা যায়। ৰেষ্টুৰেণ্টবিলাকক সকাহ দিবলৈ চৰকাৰে ঘোষণা কৰে এক অভিনব আচনি। ‘Eat out to help out’ ৰ জড়িয়তে চৰকৰে ৰেষ্টুৰেন্টত খাবলৈ অহা প্ৰতিজন গ্ৰাহকক ৫০% ৰেহাই দিয়ে। ইয়ে ৰেষ্টুৰেন্টত কাম কৰা লোকসকলৰ চাকৰি ৰক্ষা কৰাত সহায়ক হয়। লকডাউন উঠাই লোৱাৰ লগে লগে বন্ধু কেইজনমানৰ লগত আমিও যাত্রা কৰো স্কটলেণ্ডলৈ। চাৰিদিনৰ স্কটলেণ্ড যাত্রা আছিল এক পাহৰিব নোৱাৰা অভিজ্ঞতা। এডিনবেৰাৰ পৰা ৫ ঘন্টাৰ দুৰত্বত থকা ‘আইল অফ স্কাই’ আছিল আমাৰ যাত্রাৰ অন্যতম আকৰ্ষন। লণ্ডনৰ পৰা এখন চাৰিচকীয়া গাড়ী ভাৰা লৈ আমি ৫জন বন্ধুৱে নিজে চলাই গৈছিলো। যাত্রা পথৰ বিভিন্ন স্হানত গাড়ী ৰখাই আমি উপভোগ কৰিছিলো স্কটলেণ্ডৰ নৈষৰ্গিক দৃশ্য। চেপ্তেম্বৰৰ পৰা সপ্তাহত ২-৩ দিন অফিছলৈ যোৱাও আৰম্ভ কৰিছিলো। কিন্তু চেপ্তেম্বৰত কৰোনা আক্ৰান্তৰ সংখ্যা বৃদ্ধি পালে আৰু চৰকাৰে পুনৰ লকডাউন ঘোষণা কৰিবলৈ বাধ্য হ’ল।  দেশত আৰম্ভ হ’ল কৰোনা মহামাৰিৰ দ্বিতীয় wave । দিনে এতিয়া আক্ৰান্ত হৈছে ৬ হাজাৰৰো অধিক লোক। অবশ্যে এইবাৰৰ লকডাউন যোৱাবাৰৰ নিচিনা কঠোৰ নহয়। ইয়াৰ কাৰণ হ’ল চৰকাৰৰ ৰাজকোষত ধন নাই। যোৱাটো লকডাউনৰ সময়ত ফাৰ্লো আইনৰ জড়িয়তে চাকৰি হেৰুওৱা লোকসকলৰ বাবে মাহিলি ভাট্টাৰ ব্যবস্হা কৰিছিল চৰকাৰে। পুনৰ এই ভাট্টা দিয়াৰ সামৰ্থ নাই চৰকাৰখনৰ। সেয়েহে যিমান সম্ভব ঘৰৰ পৰা কাম কৰা, পাব-ৰেষ্টুৰেন্ট ৰাতি দহবজাত বন্ধ কৰা, সামাজিক অনুষ্ঠান আদিত মানুহৰ উপস্হিতি কম কৰা আদি নিয়ম বান্ধি দিছে চৰকাৰে। বাৰে বাৰে লকডাউন কৰাৰ ফলত মানব অধিকাৰ খৰ্ব হোৱা বুলি আক্ষেপ কৰিছে বহু লোকে। ইয়াৰ উপৰিও গণ ভেকছিনক লৈও অসন্ত্তষ্টি ব্যক্ত কৰিছে বহুতে। চৰকাৰে ভেকছিন অহাৰ লগে লগে সকলো লোককে বাধ্যতামূলক ভাবে ভেকচিন দিয়াৰ চিন্তা চৰ্চা কৰিছে। ইয়াৰ বাবে ক্ৰোধিত হৈছে ৰাইজ। বৰ্তমান পৰীক্ষামূলকভাবে যি ভেকচিন দিছে তাত চাইদ এফেক্ট ধৰা পৰিছে। তেনে ক্ষেত্রত ভেকচিন লবলৈ বহু লোক আগ্ৰহী নহয়। ৰাইজৰ এই আন্দোলনে কি ৰূপ লয় সেয়া সময়ত গম পোৱা যাব।

টেটৰ দৰে কিয় নকৰে ?

  • নয়ন বৰ্মন

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


অসমৰ কিমানজন  ল’ৰা-ছোৱালীয়ে সৰ্বভাৰতীয় পৰ্যায়ত অনুষ্ঠিত হোৱা  চাকৰিৰ পৰীক্ষাত ভাল ফল লাভ কৰিব পাৰে ? প্ৰতিখন সৰু সৰু চহৰত এটা বছৰত স্থান পোৱা , ষ্টাৰ মাৰ্ক পোৱা ছাত্ৰবোৰ পিছলৈ ক’ত হেৰায় যায় ? অসমীয়া আই এ এছ কিমানজন আছে আজিৰ দিনটোত ? এইবিলাক প্ৰশ্নৰ উত্তৰে প্ৰতিজন অসমীয়াক নিৰাশ কৰে ।ইয়াৰ মূল কাৰণ হ’ল অসমত হোৱা চাকৰিৰ বাচনী পৰীক্ষাত হোৱা দুৰ্নীতি, কেলেংকাৰী আৰু স্বজন তোষণ | দল-চৰকাৰ বুলি একো নাই, এয়া অসমৰ এক ধৰণৰ পৰম্পৰাত পৰিণত হৈছে | অতীতৰে পৰা চাকৰি-বাকৰিৰ ক্ষেত্ৰত হোৱা দুৰ্নীতি আৰু স্বজন-তোষণৰ কাৰণে  আজিলৈকে অসমত ছাত্ৰ ছাত্ৰীৰ মাজত প্ৰতিযোগিতামূলক পৰিৱেশ এটা গঢ়ি নুঠিল | এনেকুৱা এটা ধাৰণাৰ সৃষ্টি হৈছে যে টকা-পইছা নেথাকিলে বা মামা-খুড়া নেথাকিলে চৰকাৰী চাকৰি পোৱাটো সম্ভৱ নহয় | যাৰ বাবে প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষা সমূহৰ বাবে নিজকে তৈয়াৰ কৰাৰ কোনো মানসিকতাই গঢ়ি নুঠে | ছাত্ৰ- ছাত্ৰীৰ মাজত প্ৰতিযোগিতাৰ মনোভাব সৃষ্টি যদিও হোৱা নাই , আনফালে দুৰ্নীতিত লিপ্ত সকলে কিন্তু নতুন নতুন উপায়েৰে চাকৰিৰ কিনা বেচাৰ প্ৰতিযোগিতা আৰম্ভ কৰিছে । দুৰ্নীতিৰ নব্য নতুন সৃষ্টি হৈছে কোচিং চেন্টাৰ ।   দুৰ্নীতিয়ে সৃষ্টি কৰা পৰিবেশৰ বাবে বহু মেধাবী  ছাত্ৰ-ছাত্ৰীয়ে ভেঞ্চাৰ কলেজত অতি কম  দৰমহাতে বছৰৰ পাছত বছৰ কাম কৰি থাকে , টিউচন কৰি জীৱন নিৰ্বাহ কৰে ;  তথাপি প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষাত অৱতীৰ্ণ নহয় । কাৰণ  তেওঁলোকৰ ফিটিং নাই | এনেকুৱা নহয় যে অসমত  কেলেংকাৰী নোহোৱাকৈ প্ৰতিযোগিতামূলক পৰীক্ষা পতাৰ ব্যৱস্থা  কৰিব নোৱাৰি | ইচ্ছা থাকিব লাগিব । ৰেগিং সংস্কৃতিৰ দৰে যদি পুৰ্বৰ চৰকাৰৰ নীতিকে অনুসৰণ কৰিম বুলি প্ৰতিখন চৰকাৰে ভাবে তেন্তে পথ নোলাব । সেয়ে ডেকা মুখ্যমন্ত্ৰী বা কৰ্মঠ বিত্তমন্ত্ৰীজনে নতুন চিন্তা কৰাটো প্ৰয়োজন । টেট পৰীক্ষা এটি সুন্দৰ  উদাহৰণ |  টেটৰ দৰেই আন চাকৰিৰ পৰীক্ষাসমুহ অনুস্থিত কৰক চৰকাৰে । অন্যথা নিবনুৱা প্ৰতাৰিত হোৱা সমাজ এখনত মুল্যবোধৰ অৱক্ষয় ৰোধ কৰাটো অসম্ভৱ আৰু ইয়াৰ পৰিণতি অনাগত সময়ত আইন শৃংলাটো পৰিব ।যিটো সময়ত প্ৰতিটো নিযুক্তিয়ে মানবসম্পদ সৃষ্টি কৰিব লাগিছিল সেই সময়ত নিযুক্তিয়ে সৃষ্টি কৰিছে দালালৰ ।

অজিত ভূঞাক লাগে তিনিটা টিকট

  • সুমন কলিতা

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


২০১৩ চনৰ দিল্লী বিধানসভাৰ নিৰ্বাচন। ১৫ বছৰ শাসনত থকা কংগ্ৰেছ দলক ওফৰাই ৰাজপাট দখল কৰিব বুলি নিশ্চিত বিজেপি দল। মুখ্যমন্ত্রী পদৰ প্ৰাৰ্থী নিকা ভাবমুৰ্তিৰ ডা: হৰ্ষবদ্ধন। আন্না আন্দোলনৰ পৰা জন্ম হোৱা আপ দলেও নিৰ্বাচন খেলিবলৈ সাজু হ’ল। কংগ্ৰেছ -বিজেপি দুয়োটা দলেই ঠাট্টা মস্কৰা কৰিলে আপক। টিভি চেনেলবোৰে কলে ভোট কটা দল। কিন্তু সকলোকে আচৰিত কৰি আপে ৭০ খনৰ ভিতৰত ২৮ খন আসন দখল কৰিলে আৰু কংগ্ৰেছৰ সমৰ্থনত চৰকাৰ গঠন কৰিলে। তাৰ পিছৰ খিনি ইতিহাস। ২০১৫ চনত অভিলেখ সংখ্যক ভোটেৰে ৭০ৰ ভিতৰত ৬৭ খন  আসন দখল কৰে। ২০২০চনতো পুনৰ নিৰ্বাচিত হয় আপ।
২০২১ চনৰ অসম বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ আগে আগে অসমত জন্ম লাভ কৰিছে বহু ৰাজনৈতিক দলৰ। কোনো দলকে উপলুঙা কৰা উচিত নহয়। কিন্তু প্ৰশ্ন হ’ল এই দলকেইটাক ৰাইজে বিশ্বাসত ল’বনে? কোনকেইটা দলৰ ৰাইজৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতা আছে? কোন হ’ব মুখ্যমন্ত্রী পদৰ প্ৰাৰ্থী? অসমৰ ৰাইজে আগতে বহু ঠগ খাইছে। আছুৰ পৰা জন্ম হোৱা অগপই দুবাৰ ঠগিলে। সেয়েহে আঞ্চলিক দলৰ প্ৰতি একপ্ৰকাৰ বীতশ্ৰদ্ধ হৈ ৰাইজে অসমত সৰ্বভাৰতীয় কংগ্ৰেছ আৰু বিজেপিক প্ৰধান দলৰ মৰ্য্যাদা দিলে। ৰাইজৰ সন্দেহ দুৰ কৰি কেনেকৈ এওঁলোকে আস্তা অৰ্জন কৰিব সেয়া হ’ব লক্ষণীয়। এই কাম হ’ব অত্যন্ত কঠিন। মুছলমান সকল কংগ্ৰেছ-আজমলৰ লগত আছে। হিন্দু বঙালী -চাহ জনজাতি বিজেপিৰ লগত। বড়ো সকলৰ নিজৰ দল আছে। বৰাকৰ ১৬ টা সমষ্টি , কাৰ্বি পাহাৰৰ ৪ টা, মুছলমান আৰু বঙালী অধ্যুসিত ৩৫টা, বড়োৰ ১২ টা, চাহ জনজাতিৰ ১৫ টা সমষ্টি বাদ দিলে থাকে প্ৰায় ৪৬টা সমষ্টি। মুখ্যত এই সকলো নতুন দলৰেই টাৰ্গেট হ’ব এইকেইটা সমষ্টি। কিন্তু তেওঁলোকে প্ৰতিদ্বন্দ্বিতাত নামিব লাগিব কংগ্ৰেছ আৰু বিজেপিৰ শক্তিশালী প্ৰাৰ্থীৰ লগত। এই কথা নতুন দলবোৰে নজনা নহয় । কিন্তু মন্ত্রী বিধায়ক হোৱাৰ হেপাহ পুহি ৰখা অনেকৰে সন্মুখত অন্য বিকল্প নাই। কংগ্ৰেছ -বিজেপি ইতিমধ্যে প্ৰাৰ্থীত্ব প্ৰয়াসীৰে গিজগিজাই আছে। অগপই নিৰ্বাচন খেলিবলৈ পাব মাত্র ২০খন মান অাসন। তেনেক্ষেত্রত নতুন দল অবিহনে নিৰ্বাচনত টিকট পোৱা বহুতৰে বাবে অসম্ভব। সকলোৰে আছে নিজা নিজা অংক। লুৰিণে বিজেপি-কংগ্ৰেছৰ পৰা সমদুৰত্ব ৰাখি যদি ২০-৩০ খন আসন পায় তেন্তে ওলোমা বিধানসভাত তেওঁ হৈ পৰিব কিং মেকাৰ। অজিত ভূঞাৰ আকৌ সুকীয়া চিন্তা। তেওঁ  জানে যে কংগ্ৰেছ অবিহনে অকলে তেওঁ নিজৰ অনুগত সকলক বিধানসভালৈ জিকাই আনিব নোৱাৰে। সেয়েহে কংগ্ৰেছ আৰু জাতীয় পৰিষদ দুয়োৰে সমৰ্থনত তেওঁ অন্ততঃ নিজৰ তিনিজন নেতাক বিধায়ক বনোৱাৰ চেষ্টা কৰিব। মীৰা বৰঠাকুৰ, মনজিত মহন্ত আৰু লাচিত বৰদলৈক বিধায়ক বনোৱাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে ভূঞাই। সেই সুত্রে কংগ্ৰেছৰ লগত মিত্রতা কৰি তিনিখন আসন বিচাৰিব তেওঁ। লগতে জাতীয় পৰিষদৰো সমৰ্থন পালে জয়ৰ সম্ভাবনা উজ্জ্বল বুলি তেওঁ ধাৰণা কৰে। কেইমাহমান আগলৈকে বিজেপি বিৰোধী মঞ্চ গঠন কৰি অসমৰ মুখ্যমন্ত্রী হোৱাৰ সপোন দেখা অজিত ভূঞাই এতিয়া অন্ততঃতিনিজন বিধায়কৰ নেতৃত্ব লোৱাৰ আশা কৰিছে।

এজন বিহাৰীৰ দৃষ্টিত বিহাৰৰ ৰাজনীতি

  • ৰুপেছ কুমাৰ সিং

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : দুই বছৰ – ১ লাখ ৬৯ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


“মিট্টি কা গৌৰৱ”;  আমাৰ দশম মান শ্ৰেণীৰ হিন্দী বিষয়ৰ পাঠ্যক্ৰমৰ এটা অধ্যায় অাছিল। ইয়াত গুণ গান কৰা হৈছিল সেই সময়ৰ মুখ্যমন্ত্রী লালু প্ৰসাদ যাদবক। মই লালু প্ৰসাদক ইমানেই বেয়া পাইছিলো যে সেই পাঠটো পঢ়া নাছিলো। আনকি পৰীক্ষাৰ সময়ত সেই পাঠটোৰ পৰা অহা দহ নম্বৰ হেৰুৱাব লগা হোৱাত মোৰ মনত অকনো বেজাৰ লগা নাছিল। মোৰ লগতে আন বহুতো সহপাঠীয়ে সেই অধ্যায়টো পঢ়া নাছিল। ১৯৯৮ চনৰ সেই সময়ছোৱাত বিহাৰত অপহৰণ , লুট পাট, দুৰ্নীতি আদি খুব সাধাৰণ কথা আছিল। কিন্তু জাত পাতৰ ৰাজনীতি কৰি লালু প্ৰসাদ বাৰে বাৰে মুখ্যমন্ত্রী পদত অধিষ্ঠিত হৈছিল। মুলতঃ যাদৱ, মুছলমান আৰু কিছু পিছপৰা জাতিৰ সমৰ্থন লাভ কৰি তেওঁ ক্ষমতালৈ আহিছিল। ২০০৫ চনলৈ বিহাৰত লালু-ৰাবৰীৰ শাসন চলে। মোৰ ঘৰ বিহাৰৰ ভাগলপুৰ জিলাত। অভিযান্ত্রিক পৰীক্ষাত উত্তীৰ্ণ হৈ চাকৰীৰ সুত্রে কিছু বছৰ মুম্বাই আৰু বাংগালোৰত থাকি এতিয়া লণ্ডনত আছো। মুম্বাইত মই চৰকাৰী চাকৰি কৰিছিলো যদিও বহুজাতিক প্ৰতিস্থানত চাকৰি পাই চৰকাৰী চাকৰিৰ পৰা ইস্তফা দিও। বৰ্তমান মই  নিজৰ ৰাজ্য বিহাৰৰ পৰা বহুত দুৰত যদিও আজিৰ টেকনোলোজীৰ যুগত তাৰ প্ৰতিটো খৱৰ পাই থাকো। ২০০৫ চনত নীতিশ কুমাৰ বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্রী হোৱাৰ লগে লগে আমাৰ দৰে বহু শিক্ষিত যুবক আনন্দত আত্মহাৰা হৈ পৰিল। নীতিশ কুমাৰেও আমাক নিৰাশ নকৰিলে। আজি পোন্ধৰ বছৰ তেখেত বিহাৰৰ মুখ্যমন্ত্রী হৈ আছে। যিসকলে লালুৰ বিহাৰ আৰু নীতিশৰ বিহাৰ দুয়োটা দেখিছে তেওঁলোকে হে বুজিব নীতিশক কিয় সুশাসন বাবু বুলি কয়। লালুৰ দিনত বিধ্বস্ত হৈ পৰা আইন শৃংখলা পৰিস্থিতি খুব কম সময়ৰ ভিতৰতে তেখেতে নিয়ন্ত্রণলৈ আনে। বিহাৰত দুৰ্নীতি আগতকৈ বহু কমিছে। ২০১৫ চনৰ বিশেষ পৰিস্হিতিত পৰি তেখেতে লালুৰ দলৰ লগত সন্ধি কৰিবলগীয়া হৈছিল। ৰাইজে এই বিষয়ে প্ৰশ্ন কৰাত তেওঁ মাথো কৈছিল “মুখ্যমন্ত্রী হ’ম হি না ৰহেংগে”। জনতা দল আৰু আৰ.জে.দিৰ মিত্রজোঁটৰ চৰকাৰ গঠন হোৱাৰ লগে লগে তাত পুৰণি দুষ্ট চক্ৰটো সক্ৰিয় হৈ পৰে। আইন শৃংখলাৰ অবনতিৰ লগতে আৰম্ভ হয় দুৰ্নীতি। সেয়েহে লালুৰ দলক এৰি বিজেপিৰ লগত চৰকাৰ গঠন কৰাৰ বাহিৰে নীতিশ কুমাৰৰ হাতত একো বিকল্প নাথাকিল।
২০২০ ত কোন জিকিব
বিহাৰৰ নিৰ্বাচনী তাৰিখ ইতিমধ্যে ঘোষণা কৰা হৈছে। অক্টোবৰৰ শেষৰ পিনে নিৰ্বাচন আৰম্ভ হ’ব আৰু দহ নবেম্বৰত ফলাফল ঘোষণা কৰা হ’ব। বিহাৰত বৰ্তমান তিনিটা ডাঙৰ দল আছে ; বিজেপি, আৰ.জে.দি আৰু জে.দি.ইউ। ইয়াৰ দুটাদল একেলগ হলেই নিৰ্বাচনত জয়ী হোৱা আমি প্ৰত্যক্ষ কৰিছিলো। এইবাৰ নিতীশ কুমাৰৰ লগত আছে বি.জে.পি , জিতন ৰাম মাঝীৰ হাম আৰু ৰামবিলাসৰ লোক জনশক্তি। আৰ.জে.দিৰ লগত আছে কংগ্ৰেছ। উপেন্দ্ৰ কুছৱাহা কাৰ লগত থাকিব নিশ্চিত হোৱা নাই। ইয়াৰ উপৰিও আছে জন অধিকাৰ পাৰ্টীৰ পাপ্পু যাদব, মুকেশ চাহানীৰ বিকাশশীল ইন্সান পাৰ্টী আৰু আচাদুদ্দিন ওৱেছিৰ এ.আই.এম.আই.এম। এন.দি.এৰ মুখ্যমন্ত্রী পদৰ প্ৰাৰ্থী নীতিশ কুমাৰ; সেয়া স্পষ্ট কিন্তু আৰ.জে.দিৰ পৰা কোন হ’ব সেয়া স্পষ্ট নহয়। আৰ.জে.দিৰ পোষ্টাৰত তেজস্বী যাদব আছে কিন্ত্ত লালু যাদবৰ ফটো নাই। আৰ.জে.দিয়েও হয়তো বুজি উঠিছে যে লালু তেওঁলোকৰ বাবে এতিয়া বোজা।
বিহাৰত নীতিশ কুমাৰে বিকাশৰ ওপৰতে নিৰ্বাচন খেলিব বিচাৰিব যদিও ইয়াত জাত পাতৰ সমীকৰণকো উলাই কৰিব নোৱাৰি। বিহাৰৰ জাতি হিচাপত মানুহৰ সংখ্যা প্ৰায় এনে ধৰণৰঃ
মুছলমানঃ১৮%
উচ্চ বৰ্ণঃ১৭.৫%
ও.বি.ছিঃ ৪৯%
এছ.ছি- এছ.টিঃ১৫.৫%
ইয়াৰে আৰ.জে.দিৰ সপক্ষত আছে মুছলমানৰ ১৮% আৰু যাদবৰ ১২% ভোট। বিজেপি- নীতিশৰ লগত আছে উচ্চ বৰ্ণৰ ১৭.৫% ভোটৰ লগে যাদবক বাদ দি অান ২০% ও.বি.ছি ভোট। ৰামবিলাস পাছোৱানৰ লগত মিত্রতাৰ বাবে দলিতৰ বুজনসংখ্যক ভোটো পাব এন.দি.এ। বিকাশ আৰু জাতীয় সমীকৰণ দুয়োটাতে আগত আছে নীতিশ কুমাৰ। ২০২০ত বৃহৎ ব্যবধানত জয়ী হবলৈ গৈ আছে এই বৰ্ষীয়ান নেতাজনে। সেইবাবে হয়তো বিহাৰ নিৰ্বাচনক বাদ দি বলিউদৰ চিন্তাত মগ্ন হৈ আছে টি.ভি চেনেলবিলাক।