Monday, October 25, 2021
Home Blog

১২৬ দিনত কোন সুখী , কোন দুখী..

  • পাৰ্থ প্ৰতীম লহকৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


অসমৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ চমু কালছোৱাত লোৱা বিভিন্ন  পদক্ষেপক অসমৰ মানুহে কি ভাবে লৈছে সেই কথা জানিবলৈ আমি অসমৰ বিভিন্ন প্ৰান্তৰ বিভিন্ন জনগোষ্ঠীৰ মানুহৰ মাজত যোগাযোগ কৰিছিলোঁ । যোগাযোগৰ উদ্দেশ্য এজনো ব্যক্তিক জনোৱা নাছিলোঁ । মাত্ৰ এক ভাৱৰ আদান প্ৰদান হে আছিল । আমি লগ কৰিছিলোঁ কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ অধীনত কৰ্মৰত চৰকাৰী চাকৰিয়ালক , আমি লগ কৰিছিলোঁ চিলেণ্ডাৰৰ কলা ব্যৱসায় কৰি ধনবান হোৱা একাংশ যুবকক , আমি লগ কৰিছিলোঁ মৌলবী আৰু দুজনমান পুৰোহিতক , ছাত্ৰ সংগঠনৰ নেতাক , বিজেপিৰ পৰা টিকট নোপোৱা প্ৰাক্তন বিধায়কক , যোৱা বিশটা বছৰে কংগ্ৰেছ দলত থকা নিভাজ কংগ্ৰেছী যুব নেতাক , যোৱা পাঁছ বছৰত বিজেপিৰ বিভিন্ন  দায়িত্বত থাকি ধনবান হোৱা একাংশ নেতা -পালী নেতা  , আমি লগ কৰিছো বিভিন্ন চৰকাৰী স্কিমত নাম থকা নিম্ন আয়ৰ পৰিয়ালক আৰু কংগ্ৰেছৰ পৰা বিজেপি লৈ অহা একাংশ ক্ষমতাশালী নেতাক ।
এই চেগমেন্টৰ ব্যক্তি সকলৰ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা সম্পৰ্কে অনুভৱ খিনি আমি ৰাজনীতি অসমৰ পাঠকক জনাব বিচাৰো ।
ছাত্ৰ সংগঠনৰ নেতা: প্ৰথম কথা কভিডৰ কাৰণে তেওঁলোকৰ ব্যৱসায় বেয়া । তথাপি আগৰ চৰকাৰৰ সময়ত দুই এটা ট্ৰেন্সফাৰ , ঠিকাৰ মধ্যস্থতাকাৰী হিচাপে পকেট খৰছ এটা আহি আছিল । এইবাৰ হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই দায়িত্ব লোৱাৰ পিছত আন্দোলন কৰিবলৈ ইচ্ছ্যু কমি গৈছে আৰু আন্দোলন নাই মানে কালেকচন নাই । বিশেষকৈ চৰকাৰী কাৰ্য্যালয়ত চলা অভিযানে ছাত্ৰ সংগঠনৰ নেতাৰ আৰ্থিক দিশটোত গুৰুতৰ প্ৰভাব পেলাইছে।
 টিকট কটা যোৱা বিধায়ক: বিধায়কৰ আসনখন হেৰুওৱা ব্যক্তি সকল ভিতৰি ভিতৰি ক্ষোভিত । এআইইউদিফৰ নেতা বা ওৱেচিত কৈও এই নেতা সকলৰ পৰম শত্ৰু হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা । আৰ এছ এছক লৈও তেওঁলোক ক্ষোভিত । ক্ষমতাত থাকোতে যোৱা পাঁচ বছৰত আৰ এছ এছৰ কাৰ্য্যক্ৰমত পাঁচবাৰো গৈ নোপোৱা এইসকল প্ৰাক্তণ বিধায়কৰ বৰ্তমান আদৰ্শ ব্যক্তি কানাইয়া কুমাৰ হৈছে । আমিনুল ইচলাম, বদৰুদ্দিন আজমলৰ ভাষণত যুক্তি বিচাৰি পাইছে এই সকল নেতাই ।
কংগ্ৰেছত থকা নিভাজ কংগ্ৰেছী যুবক: এওলোক হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ প্ৰতি বেছি প্ৰতিক্ৰিয়াশীল নহয় । দুবন্ত নাও কংগ্ৰেছ দলৰ শোচনীয় অৱস্থাত তৰুণ গগৈৰ কাৰ্য্যকালৰ ফেন্টাচি সময় বিলাক ৰোমন্ঠন কৰাৰ বাহিৰে বিশেষ কোনো ৰাজনৈতিক কাম নাথাকে ।
কংগ্ৰেছৰ পৰা বিজেপিলৈ অহা নেতা: বিভিন্ন পৰিষদীয় নিৰ্বাচনত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ লগত অতি নিকট ভাবে ফটো উঠিবলৈ পোৱা একাংশ প্ৰাক্তন কংগ্ৰেছী নেতা আৰু একাংশ পুৰণি বিজেপিৰ কাৰণে বৰ্তমানৰ চৰকাৰখন পুৰ্বৰ চৰকাৰতকৈ কঠিন সময় হিচাপে বিবেচিত হৈছে । নিকৃষ্ট মানৰ কাম কৰি ঠিকাৰ বিল সৰকাই ,বিধায়কক মেনেজ কৰি সয়ম্ভু ঠিকাদাৰ হৈ থকা সুদিন বোৰ নিমিষতে শেষ হৈ গ’ল । মুখ্যমন্ত্ৰীৰ লগত সুসম্পৰ্ক থকা বিধায়কৰ লগত ঘুৰা পালি নেতা সকলক কোনো প্ৰকাৰে বিধায়কে সহায় কৰিব পৰা নাই । স্বয়ং দাদা ব্ৰিগেদকেই মুখ্যমন্ত্ৰীয়ে নিয়ন্ত্ৰণ কৰি ৰাখিছে । যোৱা পাঁচ বছৰৰ দৰে এই কেইবছৰো সহজলভ্য  টকা ঘটাৰ সকলো পৰিকল্পনা ধ্বংস হোৱাৰ উপক্ৰমত পালিনেতা সমুহ ক্ষোভিত ।
সাধাৰণ ব্যক্তি : সাধাৰণ বুলি কওতে এই শ্ৰেণীটোত আমি অন্তৰ্ভুক্ত কৰিছিলোঁ কিছুমান পৰিয়ালক , যি পৰিয়ালত চৰকাৰী স্কিম পোৱা ব্যক্তি নাই আৰু ঘৰৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ ৰাজনৈতিক পচন্দ বিলাকো ভিন্ন  আৰু এওঁলোকৰ কোনো এটা প্ৰজন্মই ক্ৰিকেটত পাকিস্তান জয়ী হ’লে ফঁটকা ফুটাই পোৱা নাই ।এই পৰিয়ালবোৰত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা অতি জনপ্ৰিয় । ড্ৰাগচ বিৰোধী অভিযান , মণ্ডল বিৰোধী অভিযান , দালাল বিৰোধী অভিযানত সাধাৰণ মানুহ অতি সুখী । এই মানুহখিনিৰ জনসংখ্যা অসমত ৪০% ৰ ওচৰে পাজৰে আছে ।
মৌলবী আৰু পুৰোহিত : মৌলবী বিলাকে মুল্যবৃদ্ধিক লৈ অতি সৰৱ ভুমিকা লৈছে । চচিয়েল মিডিয়াত কোৰানৰ আলোচনাত কৈ কেৰাচিন আৰু পেট্ৰলৰ দামৰ ওপৰত হে আলোচনা কৰে ।পুৰোহিত শ্ৰেণীৰ যিকেইজনক লগ পাইছিলোঁ তাৰ প্ৰায় বিলাকেই সুখী । কিন্তু চৰকাৰী বিভিন্ন অনুষ্ঠানত অসমৰ বাহিৰৰ পুৰোহিতৰ আগমনে এওঁলোকক কিছু নিৰুৎসাহো কৰিছে ।
দালাল , চোৰ , ডকাইত আৰু ভঙা লোহাৰ ব্যৱসায়ী : আটাইতকৈ ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে এই শ্ৰেণীৰ মানুহখিনি । চোৰ বিলাক জেলত সোমোৱা বাবে লোহা টিংৰ ব্যৱসায় অতি বেয়া হৈছে । গেছ চিলেণ্ডাৰ কলা ব্যৱসায় কৰা যুবক সকল অতি দুখী আৰু ক্ষোভিত । সংখ্যালঘু সম্প্ৰদায়ৰ মানুহ খিনিয়ে এই শ্ৰেণীটোত সংখ্যাগৰিষ্ঠ বাবে অৰ্থনৈতিক ভাবে সংখ্যালঘু মানুহ খিনিয়ে  দুৰ্ভোগ ভুগিছে । লগতে গৰুখুটিৰ দৰে ঘটনাই এওঁলোকক ক্ষোভিতও কৰিছে ।

সৰ্বানন্দ সোণোৱাল লাহে লাহে অপ্ৰাসংগিক হৈছে?

  • নৰেন কলিতা

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


ৰাজ্যসভালৈ নিৰ্বাচিত হোৱা কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী সৰ্বানন্দ সোণোৱালে ৩০ অক্টোবৰত ৰাজ্যখনৰ পাঁচখন আসনত উপ-নিৰ্বাচনৰ সময়সূচী ঘোষণা কৰাৰ কেইঘণ্টামান পিছত মঙলবাৰে অসম বিধানসভাৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। মাজুলী আসনৰ পৰা একেৰাহে দুবাৰকৈ বিধায়ক হোৱা সোণোৱাল সোমবাৰে ৰাজ্যসভালৈ বিনা প্ৰতিদ্বন্দিতাৰে নিৰ্বাচিত হয়। সোণোৱালৰ পদত্যাগৰ লগে লগে ১২৬ জনীয়া অসম বিধানসভাত বিজেপিৰ শক্তি ৫৯ লৈ হ্ৰাস পাইছে। শাসকীয় মিত্ৰদল অগপ আৰু ইউপিপিএলৰ ক্ৰমান্বয়ে ন আৰু পাঁচজন বিধায়ক আছে। বিৰোধী কংগ্ৰেছৰ ২৭ জন, এআইইউডিএফৰ ১৫ জন, বিপিএফৰ তিনিজন আৰু চিপিআই(এম)ৰ এজন বিধায়ক আছে। সদনত এজন নিৰ্দলীয় বিধায়ক আছে।
আৰম্ভণিতে, নিৰ্বাচন আয়োগে অসমৰ পাঁচখন আসন – মৰিয়নি, থাওৰা, ভাবানীপুৰ, তামুলপুৰ আৰু গোসাইগাঁওত উপ-নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত কৰাৰ তাৰিখ ঘোষণা কৰিছিল। মাজুলী সমষ্টিক এই তালিকাত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হোৱা নাছিল ।
ৰাজ্যসভাৰ আসনখন কিয় সোণোৱালক দিয়া হ’ল ? তেওঁ পুৰ্বতে এৰি দিয়া লক্ষীমপুৰ লোকসভা সমষ্টি কিয় ঘুৰাই নাপালে ?  নবিজেপি প্ৰদান বৰুৱাক ৰাজ্যৰ নেতৃত্বই সমষ্টিটো এৰি দিবলৈ পৰামৰ্শ দিছিল নে ?  ২০২৪ চনত অনুষ্ঠিত হন লগা লোকসভা নিৰ্বাচনত সোণোৱালৰ ভুমিকা কি হ’ব ? প্ৰাৰ্থী হৈ নিৰ্বাচনত অংশগ্ৰহণ কৰিব নে ষ্টাৰ কেম্পেনাৰ হৈ আহিব ? নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ মন্ত্ৰী সভাত নিতীন গাডকাৰীৰ বাহিৰে এজনো মন্ত্ৰী নাই যিজনে ৰাজনৈতিক প্ৰভাবক বাদ দি বিভাগ চলোৱা পাৰদৰ্শীতা নিপুন । সমান্তৰাল ভাবে অসমত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই মুখ্যমন্ত্ৰীৰ দায়িত্ব লোৱাৰ পিছত যিধৰণে কাম কৰি আছে সেই কামৰ তুলনাত পুৰ্বৰ চৰকাৰৰ কাম কাজৰ জনপ্ৰিয়তা কিছু পৰিমাণে ম্লান হৈছে । বিশেষকৈ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ জনপ্ৰিয়তা অধিক বৃদ্ধি পাইছে । ফুলদানিৰ ভুমিকা লৈ সোণোৱালৰ ৰাজনীতিৰ ঘোৰা কিমান দৌৰিব সেয়া বিচাৰ সময়ত হব । কিন্তু এটা কথা স্পষ্ট যে নিৰ্বাচনী ৰাজনীতিত সৰ্বানন্দ সোণোৱাল লাহে লাহে অপ্ৰাসংগিক হৈ পৰিব পাৰে । মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পৰা কেবিনেট মন্ত্ৰী আৰু কেবিনেট মন্ত্ৰীৰ পৰা ৰাজ্যপাল হোৱাৰ পথ মসৃণ হৈ আছে সোণোৱালৰ ।

শ্ৰেষ্ঠ সাংসদঃ গৌৰৱ প্ৰথম, দ্বিতীয় দিলীপ

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


ভাৰতৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচন অনুষ্ঠিত হৈছিল ২০১৯ চনত। অসমৰ পৰা নিৰ্বাচিত ১৪জন সাংসদৰ ভিতৰত ৯ জন আছিল বিজেপিৰ, ৩ জন কংগ্ৰেছৰ, এআইইউদিএফৰ এজন আৰু এজন নিৰ্দলীয় আছিল। যোৱা দুবছৰত তেওঁলোকৰ কাম কাজকলৈ ৰাইজ কিমান সন্তুষ্ট সেয়া জানিবলৈ আমি যোৱা মাহত কৰিছিলো অপিনিয়ন প’ল। ১ ছেপ্তেম্বৰ ২০২১ৰ পৰা ২০ ছেপ্তেম্বৰ ২০২১লৈ চলা আমাৰ অ’পিনিয়ন পলৰ প্ৰতি ৰাইজৰ সহাৰি আছিল অভূতপূৰ্ব। আমাৰ অ’পিনিয়ন প’লৰ ফলাফল আছিল এনে ধৰণৰঃ
১৩.৩% ভোট পাই শীৰ্ষ স্থান দখল কৰে কলিয়াবৰৰ সাংসদ গৌৰৱ গগৈয়ে। আজিৰ পৰা প্ৰায় ৩ বছৰ আগৰ অ’পিনিয়ন প’লটো গৌৰৱে শীৰ্ষ স্থান দখল কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল। কিন্তু এইবাৰ আন সাংসদ কেইজনমানে তেওঁক তীব্ৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা আগবঢ়াইছে। ১২.৪% ভোটেৰে দ্বিতীয় স্থানত আছে মংগলদৈৰ প্ৰতিনিধি আৰু বিজেপিৰ ৰাষ্ট্ৰীয় সাধাৰণ সম্পাদক দিলীপ শইকীয়া। তৃতীয় স্থানত আছে অসমৰ প্ৰাক্তন মন্ত্রী তথা তেজপুৰৰ সাংসদ পল্লৱলোচন দাস। দাসে লাভ কৰে ১১.৫% ভোট। বৰপেটাৰ সাংসদ আব্দুল খালেকে ১০.৬% ভোটেৰে চতুৰ্থ স্থান দখল কৰিবলৈ সক্ষম হয়। পঞ্চম স্থানত থাকে লখিমপুৰৰ সাংসদ প্ৰদান বৰুৱা। বৰুৱাই লাভ কৰা ভোটৰ পৰিমান আছিল ৯.৭%।
কংগ্ৰেছৰ জ্যেষ্ঠ নেতা আৰু নগাঁওৰ সাংসদ প্ৰদ্যুত বৰদলৈয়ে ৮.৮% ভোটেৰে ষষ্ঠ স্থানত থাকে। ৮% ভোট লাভ কৰে শিলচৰৰ ৰাজদ্বীপ ৰয়ে। ৰয় আছে সপ্তম স্থানত। কেন্দ্ৰীয় ৰাজ্যিক মন্ত্রী ৰামেশ্বৰ তেলী ‍আছে অষ্টম স্থানত। তেলীয়ে লাভ কৰে ৭.১% ভোট। ৫.৩% ভোট লাভ কৰি নবম স্থানত আছে ধুবুৰীৰ সাংসদ বদৰুদ্দিন আজমল। দশম স্থানত আছে কোকৰাঝাৰৰ পৰা সাংসদ নৱ শৰণীয়া। নৱ শৰণীয়াই ৪.৪% ভোট লাভ কৰে।
এতিয়া আহো শেষৰ ৪ জনলৈ। ০.৯% ভোটেৰে অন্তিম স্থানত আছে যোৰহাটৰ সাংসদ তপন গগৈ। গুৱাহাটীৰ সাংসদ কুইন ওঝাৰ প্ৰদৰ্শনকলৈ সমষ্টিবাসী সিমান উৎসাহিত নহয়। শ্ৰীমতী ওঝাই ১.৮% ভোটেৰে ১৩ নম্বৰ স্থানত আছে। কৰিমগঞ্জৰ সাংসদ কৃপানাথ মাল্লাই পায় ২.৭% ভোট। মাল্লা আছে ১২ নম্বৰ স্থানত। ডিফুৰ সাংসদ হৰেণ সিং বেই লাভ কৰে ৩.৫% ভোট। হৰেণ সিং বে তালিকাৰ ১১ নম্বৰ স্থানত আছে।
এয়া আছিল আমাৰ অ’পিনিয়ন প’লৰ ফলাফল। লোকসভা নিৰ্বাচনলৈ মাজত ৩ বছৰতকৈও কম সময় আছে। ৰাইজৰ সমৰ্থন হেৰুওৱা সাংসদ সকলে হাতে কামে নালাগিলে বিপদ অনিবাৰ্য্য।

মোদীৰ পিছত কোন?

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


২০২৪ চনৰ সাধাৰণ নিৰ্বাচনলৈ মাজত প্ৰায় আঢ়ৈ বছৰ আছে। যিকোনো নিৰপেক্ষ মানুহক যদি সোধা হয়_ পৰৱৰ্তী প্ৰধানমন্ত্রী কোন হ’ব, নিসন্তেহে ক’ব যে নৰেন্দ্ৰ মোদী ২০২৪ত পুনৰ নিৰ্বাচিত হ’ব। সাংঘাতিক ভাবে ৰাজনৈতিক পট পৰিবৰ্তন নহ’লে ২০২৪তো মোদীক ৰোধ কৰা বিৰোধীৰ বাবে সম্ভন নহয়। কেইদিনমান আগতে প্ৰকাশ পোৱা ইণ্ডিয়া টুডেৰ অ’পিনিয়ন প’লটো নৰেন্দ্ৰ মোদী তেওঁৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বী সকলতকৈ বহু আগবাঢ়ি আছে। সেইবাবে এতিয়ালৈকে এটা প্ৰশ্ন উত্থাপন হোৱা নাই যে _ মোদীৰ পিছত কোন? বিৰোধীক বাদ দিলেও বিজেপিৰ ভিতৰতো এনে কোনো প্ৰশ্নৰ অবতাৰণা হোৱা নাই। তাৰ কাৰণ হ’ল মোদী ডাঙৰীয়াৰ শক্তিশালী ব্যক্তিত্ব। কেইদিনমান আগতে তেখেতৰ ৭১তম জন্মদিন পালন কৰা হ’ল। ২০২৪ত তেখেত পুনৰ শাসনলৈ আহিলে মাত্র এবছৰ পিছত তেখতৰ বয়স হ’ব ৭৫। তেখেতে নিজে সৃষ্টি কৰা নিয়ম অনুসৰি ৭৫ বছৰৰ উৰ্দ্ধৰ কোনো ব্যক্তি সক্ৰিয় ৰাজনীতিত থাকিব নোৱাৰে। সেই নিয়মমতেই  মন্ত্রীত্ব হেৰুৱালে নাজমা হেপতুল্লা, কলৰাজ মিশ্ৰ, য়েদুৰাপ্পা আদিয়ে। মোদী ডাঙৰীয়াই নিজৰ ক্ষেত্রত এই নিয়ম প্ৰযোজ্য কৰিব নে সেয়া এতিয়াই কোৱা টান। তথাপিও ২০২৪ৰ পিছতে ৰাজনৈতিক মহলত চৰ্চা হ’ব লগা বিষয়টো হ’ল _মোদীৰ পিছত কোন? এই ক্ষেত্রত মাত্র দুটা নাম মনলৈ আহে_অমিত শ্বাহ আৰু যোগী আদিত্যনাথ। গৃহমন্ত্রী অমিত শ্বাহে নিজৰ team বনোৱা আৰম্ভ কৰি দিছে য’ত আছে অসমৰ মুখ্যমন্ত্রী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাও। শ্বাহে আশা কৰি আছে যে মোদী কেবিনেটৰ দুই নম্বৰ মন্ত্রী হিচাপে মোদীৰ পিছত তেওঁকে পতা হ’ব ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্রী। ৫৪ বছৰীয়া শ্বাহৰ সন্মুখত প্ৰধান প্ৰতিদ্বন্দ্বী হিচাপে আছে উত্তৰ প্ৰদেশৰ মুখ্যমন্ত্রী আদিত্য নাথ। উত্তৰ প্ৰদেশৰ পৰা হোৱা বাবে তেখেতৰ এদভান্টেজ এটা আছে। তাৰ উপৰিও আছে আদিত্যনাথৰ সাধাৰণ মানুহৰ মাজত জনপ্ৰিয়তা। কেইদিনমান আগতে ‘আব্বাজান’ বুলি বিৰোধীক কটাক্ষ কৰি সোপন্থী সকলৰ ব্যাপক সমৰ্থন আদায় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছে। মোদী-শ্বাহে যদি কোনো এজন বিজেপি মুখ্যমন্ত্রীক সমীহ কৰে সেয়া হ’ল যোগী আদিত্যনাথ। নিজৰ কেবিনেটত কোন থাকিব, কোনে কি বিভাগ পাব সেয়া তেওঁ নিজে নিৰ্ধাৰণ কৰে।বাকী প্ৰায়বোৰ ৰাজ্যৰে সকলো সিদ্ধান্ত লয় মোদী-শ্বাহৰ জুতিয়ে। বুদ্ধিমত্তাৰ ক্ষেত্রত অমিত শ্বাহো অবশ্যে আদিত্যনাথতকৈ কোনো গুণে কম নহয়। বিজেপি সভাপতি হিচাপে শ্বাহৰ চমকপ্ৰদ প্ৰদৰ্শন,   গৃহমন্ত্রী হৈ কাশ্মীৰৰ পৰা আৰ্টিকল ৩৭০ প্ৰত্যাহাৰ শ্বাহৰ ৰাজনৈতিক পৰিপক্কতাৰ পৰিচায়ক। বিজেপি ২০২২ত উত্তৰ প্ৰদেশত পৰাজিত হ’লেই শ্বাহৰ পথ হ’ব মসৃন। অমিত শ্বাহ প্ৰধানমন্ত্রী হ’লে লাভবান হ’ব অসমো যিহেতু মুখ্যমন্ত্রীৰ লগত তেখেতৰ সুম্পৰ্ক আছে।

স্থান-কাল-পাত্ৰ অনুযায়ী পোচাক পিন্ধাটো সুস্থ ৰুচিবোধৰ পৰিচায়ক

  • ৰঞ্জনা ভট্টাচাৰ্য

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


স্বাধীনতা,অধিকাৰৰ নামত অনুশাসন,সংস্কাৰ,আদি দলিয়াই পেলোৱাৰ প্ৰৱণতাই গা কৰি উঠিলে ‘হাফপেন্ট’ক লৈ এনে ঘটনা হোৱাটো আচৰিত নহয়।মান্ধাতা যুগৰ এলান্ধুকলীয়া মনোবৃত্তিৰ গোড়া মানসিকতাৰ ঠেক চিন্তাধাৰাৰ মানুহ হিচাপে মোক ভাবিলেও ভাবক,তথাপি ক’ম সাধাৰণ জ্ঞান থকা মানুহে নাইটিটো পিন্ধি ৰাজহুৱা স্থানত নোলায়,লুঙীখন পিন্ধি অফিচলৈ নেযায়,পাটৰ কাপোৰ এসাজ পিন্ধি শুবলৈ নেযায়,গহনা-গাঠৰি পিন্ধি খেলিবলৈ নেযায়,গেঞ্জি পিন্ধি পাঠদান কৰিবলৈ নেযায়,হাফপেন্ট পিন্ধি হোমৰ গুৰিত নবহে।এইবোৰ কোনেও কাকো বাধ্য কৰা কথা নহয়।কোনেও কাকো হকা-বাধা কৰা কথাও নহয়।সাধাৰণ জানিবলগীয়া কথা,Simple Common Sense। লগতে সুবিধা অসুবিধাৰো কথা।
‘নাৰীবাদ’,’পুৰুষতান্ত্ৰিক’,’তালিবান’ আদি বিয়াগোম শব্দৰ দ্বাৰা এই ঘটনাটো ব্যাখ্যা কৰিব গ’লে জটিলতাৰ সৃষ্টি হয়।অযথা বাক-বিতৰ্ক!কাম নোহোৱাৰ কাম!একে পানী ঘোলা কৰা কাৰ্য্য।
স্থান-কাল-পাত্ৰ অনুযায়ী পোচাক পিন্ধাটো সুস্থ ৰুচিবোধৰ পৰিচায়ক।সংস্কাৰ,শিষ্টাচাৰ আৰু ৰুচিশীলতাই মানুহৰ মান মৰ্যাদা নকমায়,বঢ়াইহে।ভিতৰৰ মানুহজনক বাহ্যিক আচৰণ,মাত-কথা,পোচাক-পৰিচ্ছদে চিনাই দিয়ে।
এই কথাবোৰ ঘৰ,পাৰিপাৰ্শ্বিক সমাজ,শিক্ষানুষ্ঠান আদিৰ পৰা মানুহে শিকি বুজি লয়।দেখি-শুনি-লেখি-ঠেকি শিকে।এবাৰ হৃদয়ংগম কৰিলে তাক এৰিব নোৱাৰে।ইয়াৰ দ্বাৰা কাৰো একো বিঘিনি নহয়।বৰং এক সুস্থ,সমতুল বাতাৱৰণৰ সৃষ্টি হয়।সুস্থ-সুস্থিৰ পৰিৱেশত ইতিবাচক চিন্তা-চৰ্চা সম্ভৱ হয়,সৃষ্টিশীলতাই ঠন ধৰি উঠে,সমাজখন পোহৰৰ দিশত আগবাঢ়ি যায়।
ইয়াৰ বিপৰীত হ’লে অশুভ ঘটনা সংঘটিত,জোটপোট লাগে কি এৰিম,কি ধৰিমক লৈ।
পৰীক্ষাহ’লত সোমাব নিদিয়া সিদ্ধান্তটোও আমি সমৰ্থন নকৰোঁ।কিমান দোষত কি শাস্তি হ’ব সেয়া পৰিস্থিতি নিৰ্ভৰ।হাফপেন্ট পিন্ধি অহাটো আইন ব্যৱস্থাত  লিপিবদ্ধ অপৰাধ হয় নে নহয় সেয়া বিচাৰ কৰাৰ দৰকাৰ নাই।তাৰ শাস্তি কি হ’ব পাৰে সেয়াও আমাৰ বিচাৰ্য নহয়।
পৰীক্ষাহ’লৰ নিৰীক্ষকৰ সিদ্ধান্তটো সমৰ্থন নকৰোঁ।কিন্তু তাকে প্ৰতিপন্ন কৰিবলৈ গৈ চৰ্বিত চৰ্বন কৰি হাফপেন্ট পিন্ধা কাৰ্যটো উচিত হিচাপে যুক্তি দিয়াৰ প্ৰয়োজনবোধ কৰা নাই।
দুইটা কথাই অতি বেছি ( too much)হৈছে!
শিক্ষা -দীক্ষা,বিজ্ঞান-প্ৰযুক্তিৰে আমি কি গৈ পাব লাগিছিল আৰু ক’ত আছোঁ?

জনপ্ৰিয়তাৰ শীৰ্ষত মুখ্যমন্ত্রী

  • ৰিতু তালুকদাৰ

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


ৰাস্তাই ঘাতে, বজাৰে দোকানে, সভাই সমিতিয়ে সকলোতে মুখ্যমন্ত্রী হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ চৰ্চা। যোৱা ৩০ বছৰ ধৰি অসমৰ ৰাজনীতি প্ৰত্যক্ষ কৰি আহিছো কিন্তু কোনো এজন মুখ্যমন্ত্রীৰে জনপ্ৰিয়তা অসমৰ মূলসুতিৰ মানুহৰ মাজত ইমান দেখা নাছিলো। ইয়াৰ আগতেও স্বাস্থ্য, শিক্ষা বা বিত্ত মন্ত্রী ৰূপে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাৰ পাৰদৰ্শিতা ৰাইজে দেখিছে। কিন্ত সকলো জানি শুনিও কিছুমান মানুহে হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাক ইয়াৰ কৃতিত্ব দিব বিচৰা নাছিল। কংগ্ৰেছী সকলে কব খোজে যে স্বাস্হ্য আৰু শিক্ষা বিভাগৰ সংস্কাৰ তৰুণ গগৈ মুখ্যমন্ত্রী থকা বাবে হৈছিল। সেইসময়ত ৰাজহ বা কৃষি বিভাগৰ সংস্কাৰ কিয় হোৱা নাছিল বুলি প্ৰশ্ন কৰিলে তেওঁলোকৰ কোনো উত্তৰ নাথাকে। যোৱা ৫ বছৰো শৰ্মাৰ কামৰ কৃতিত্ব বহুখিনি আদায় কৰিলে সৰ্বানন্দ সোণোৱালে। কিন্ত এইবাৰ কাৰো হাতত কোনো অজুহাত নাই। মুখ্যমন্ত্রীৰ বিৰুদ্ধে একো কবলৈ নাপাই শেষত বিৰোধীয়ে এটা নতুন শব্দৰে তেখেতক সম্বোধন কৰিবলৈ আৰাম্ভ কৰিছে। বিৰোধীৰ মতে শৰ্মা হ’ল চুপাৰ চি.এম বা একনায়কত্ববাদী। যোৱা চাৰিমাহত ড° শৰ্মাই যিখিনি কাম কৰিবলৈ সাহস কৰিছে তাক যদি কোনোবাই একনায়কত্ববাদ বুলি কয় তেন্তে অসমৰ মানুহে বিচাৰিব এনে একনায়কত্ববাদ অসমত চিৰকাল চলি থাকক। আন্না হাজাৰে যেতিয়া দুৰ্নীতিৰ বিৰুদ্ধে আন্দোলন কৰিছিল তেতিয়া প্ৰয়াত তৰুণ গগৈদেৱে ধেমেলীয়া সুৰত কৈছিল_ ময়ো মাটিৰ কাম কৰিলে মণ্ডলক চাহ খাবলৈ টকা দিব লাগে। আমি দেখা হিতেশ্বৰ শইকীয়া, প্ৰফুল্ল মহন্ত, তৰুণ গগৈ আৰু সৰ্বানন্দ সোণোৱাল কোনো এজনে সাধাৰণ মানুহৰ দুখ দুৰ্দশা বুজি পাবলৈ চেষ্টা নকৰিলে। সাধাৰণ মানুহ এজন প্ৰতি পদে ঘাত-প্ৰতিঘাতৰ সন্মুখিন হয়। পুলিছ ষ্টেছন,চক্ৰ বিষয়া, ডিটিও,পেনছন, চাকৰি সকলোতে দুৰ্নীতিৰ পোহাৰ। আজিলৈকে কোনো এজন মুখ্যমন্ত্রীয়ে আন্তৰিকতাৰে এই সমস্যা বিলাক সমাধানত গুৰুত্ব আৰোপ কৰা দেখা নগ’ল। বৰং সাংবাদিকে প্ৰশ্ন কৰিলে হাঁহি ধেমালিৰে উৰুৱাই দিয়াৰ এটা প্ৰবনতা সৃষ্টি হ’ল। মই নিজে ড্ৰাইভিং লাইচেন্সৰ ৰিনিউ কৰাৰ বাবে তিনিদিন ডিটিঅ’ অফিচলৈ দৌৰিব লগা হৈছিল। ডিটিঅ’ জনে অফিছত থাকি ভালেই নাপায়। যোৱা চাৰিমাহত হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মা চৰকাৰে সাধাৰণ মানুহক সকাহ দিয়াৰ বাবে যি চেষ্টা চলাই আছে তাক সকলোৱে সাধুবাদ দিছে। ৰাইজে বিশ্বাস কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছে যে এতিয়াৰ পৰা টকা নিদিয়াকৈ তেওঁলোকৰ কাম বিলাক সমাধা হ’ব। হাতৰ পাছটা আঙুলি সমান নহয়। মন্ত্রীসভাৰ সকলো মন্ত্রী পাৰদৰ্শী হ’ব বুলি আশা কৰা অবাস্তব। বিশেষকৈ আমাৰ দেশত যত সকলো জাতি- জনজাতিৰ পৰা প্ৰতিনিধিত্ব দিব লাগে। সেয়হে মুখ্যমন্ত্রীয়ে যদি মন্ত্রীসকলক মাইক্ৰ মেনেজ কৰে তেন্তে আপত্তি কিহৰ? আমাৰ লক্ষ্য কেবল ফলাফলৰ ওপৰত। যদি output ঠিকে ঠাকে ওলায় তেন্তে কোনে কি বিষয়ত কৃতিত্ব পাইছে সেয়া ৰাইজৰ বিচাৰ্য বিষয় নহয়। যোৱা চাৰিমাহত চৰকাৰখনে যেনেধৰণে কাম কৰিছে, আগন্তুক চাৰে চাৰি বছৰত যদি তেনেকৈ চলে তেন্তে অসমৰ চেহেৰাই সলনি হৈ যাব। দৈনন্দিন জীবনত ৰাইজক দুৰ্নীতিৰ নাগপাশৰ পৰা মুক্ত কৰাৰ উপৰিও ড° শৰ্মাৰ পৰা ৰাইজে বিদেশী সমস্যা সমাধান কৰাটো আশা কৰে। যি ধৰণে বৰ্তমান চৰকাৰী ভূমিৰ বেদখল মুক্ত কৰি আছে তাকে দেখি ৰাইজৰ মনত আশাৰ সঞ্চাৰ ঘটিছে। ৮৩ৰ পৰা চলি থকা বিদেশী আন্দোলনৰ সফল সমাপ্তি ঘটোৱাৰ কৌশল আছে একমাত্র শৰ্মাৰ হাতত। সেয়েহে ৰাইজে আশাৰে বাট চাইছে।

পঞ্জাৱত সিদ্ধু চাৰ্কাছ

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


বিজেপিৰ পৰা গৈ কংগ্ৰেছত যোগদান কৰা নৱজ্যোত সিং সিদ্ধুৰ লক্ষ্য এটাই, সেয়া হ’ল পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্রী হোৱাৰ। প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্রী অমৰিন্দৰ সিংৰ বিৰূদ্ধে দিনে নিশাই যুদ্ধ কৰি অৱশেষত সফল হৈছিল সিদ্ধু। তেওঁৰ এই যুঁজখনত সহায় কৰিছিল ৰাহুল আৰু প্ৰিয়ংকা গান্ধীয়ে। ৰাহুল গান্ধীয়ে অমৰিন্দৰ সিংক অপচন্দ কৰাৰ কাৰণ আছিল ২০১৭ চনৰ পঞ্জাৱ বিধানসভাৰ নিৰ্বাচনত তেওঁ ৰাহুলক নিজৰ ৰাজ্যত প্ৰচাৰ কৰিবলৈ দিয়া নাছিল। সিদ্ধুৰ জড়িয়তে ৰাহুলে কেপ্তেইনৰ ওপৰত লৈছিল প্ৰতিষোধ। অমৰিন্দৰ বিৰোধিতা স্বত্বেও ৰাহুলে সিদ্ধুক পঞ্জাৱ প্ৰদেশ কংগ্ৰেছ কমিটিৰ অধ্যক্ষ পদ দিলে। কিন্তু সিদ্ধুৰ লক্ষ্য আছিল মুখ্যমন্ত্রীৰ চকীখনত। সিদ্ধু তথা গান্ধী ভাই-ভনীৰ হাতত ধাৰাবাহিক ভাবে অপমান সহি শেষত কেপ্তেইনে পদত্যাগ কৰিলে। সিদ্ধুৱে নিজৰ সম্ভাবনা দেখা পালে। কিন্তু বিধায়িনী দলৰ সভাত সিদ্ধুৰ সমৰ্থনত খুব কম বিধায়ক ঠিয় দিলে। গান্ধী পৰিয়ালৰ প্ৰথম পচন্দ আছিল অম্বিকা চোনী। চোনী যিহেতু খ্ৰীষ্টান সম্প্ৰদায়ৰ সেয়েহে তেওঁ শিখ সম্প্ৰদায়ৰ এজনক মুখ্যমন্ত্রী হোৱাৰ খাতিৰত এই পদ গ্ৰহণ নকৰিলে। তাৰ পিছত নাম আহিল ৰান্ধাৱা আৰু বাজৱাৰ । এইবাৰ সিদ্ধুৰ আপত্তি। সিদ্ধুৱে নিবিচাৰে আন কোনো জাট শিখ পঞ্জাৱৰ মুখ্যমন্ত্রী হওক। শেষত সিদ্ধান্ত হ’ল ৩২% দলিত থকা পঞ্জাৱে এজন দলিত মুখ্যমন্ত্রী পাব। চৰনজিত সিং চন্নীয়ে শপত গ্ৰহণ কৰিলে। ৰাষ্ট্ৰীয় মিডিয়াত বহুতে ইয়াক কংগ্ৰেছৰ মাষ্টাৰ ষ্ট্ৰোক বুলি অভিহিত কৰিলে। সিদ্ধুৱে ভাবিছিল যে চন্নী তেওঁৰ নিৰ্দেশত কাম কৰিব। সকলো সিদ্ধান্ত লোৱাৰ আগতে সিদ্ধুৰ অনুমতি ল’ব। পৰবৰ্তী নিৰ্বাচনৰ পিছত হাইকামাণ্ডে চন্নীক গুছাই সিদ্ধুক মুখ্যমন্ত্রীৰ পদ যাচিব। কিন্তু দুদিন পিছতে চন্নীয়ে নিজৰ ৰং দেখুৱই দিলে। পুতলা মুখ্যমন্ত্রী হৈ থাকিবলৈ তেওঁ অপৰাগ। সিদ্ধু বিৰোধী কিছুমানক মন্ত্রী পৰিষদত স্থান দিলে। সিদ্ধুও বুজি উঠিলে যে দলিত এজনক মুখ্যমন্ত্রী পদত বহুওৱা যিমান কঠিন তাতোকৈ কঠিন তেওঁক অপসাৰণ কৰা। সকলো ফালৰ পৰা নিজৰ ভবিষ্যত অন্ধকাৰ দেখি ভাৰতৰ প্ৰাক্তন বেটছমেন জনে কংগ্ৰেছ প্ৰদেশ অধ্যক্ষ পদৰ পৰা পদত্যাগ কৰে। কংগ্ৰেছ হাইকামাণ্ড বৰ্তমান ব্যস্ত সিদ্ধুক শান্ত কৰাত। সিদ্ধুৰ লগে লগে তেওঁৰ অনুগামীসকলেও মন্ত্রী পদ ত্যাগ কৰিছে। এইফালে কেপ্তেইন বিজেপিমূখী হ’ব বুলি চৰ্চা চলি আছে। বহুতে সিদ্ধুৰ ক্ষেত্রত এশাৰি বাক্য বহুল ভাবে প্ৰয়োগ কৰিছে “না মায়া মিলি না ৰাম”

চক্ৰ বিষয়া যাব লাগিব জেললৈ

  • হৰকুমাৰ ঠাকুৰীয়া

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


সাধাৰণ লাট মণ্ডল এজনে কি কৰিব নোৱাৰে ? মন্ত্ৰীৰ ঘৰ-মাটি কিনিব পাৰে , মাৰোৱাৰী বেপাৰীৰ লগত ব্যৱসায় কৰিব পাৰে , পত্নীৰ নামত শ্বৰুম খুলিব পাৰে , চৰকাৰী মাটিক একে বহাই নিজৰ কৰি লব পাৰে , পত্নী-পুত্ৰক সপ্তাহৰ সাতোটা দিন কে এফ চিত দিনাৰ কৰাব পাৰে আৰু লগতে নিজৰ খুলশালী ,ভাগিনক চাকৰি , পত্নীৰ প্ৰেমিকক কাছাৰলৈ বদলি ইত্যাদি সকলো কৰিব পাৰে । আৰক্ষীৰ হাতত গ্ৰেপ্তাৰ হৈ গামোচাৰে মুখ ঢাকি জেলত সোমোৱা মণ্ডল ৰূপী দালাল বোৰৰ বিৰুদ্ধে সুৰুঙা নথকা চাৰ্জশ্বিত দাখিল হওক , আয়ৰ লগত মিল নথকা সম্পত্তি সমুহ বাজেয়াপ্ত হওক । অন্তত: চৰকাৰী চাকৰি কৰি দালালৰ লগত মাটিৰ চিণ্ডিকেট চলোৱা মণ্ডল সকলৰ বিৰুদ্ধে অসম চৰকাৰ কঠোৰ হোৱা দৰকাৰ । একাংশ মণ্ডলৰ প্ৰচুৰ সম্পত্তিয়ে অনিল আম্বানিকো হয়টো অতিক্ৰম কৰিব । তেনে স্থলত চুপাৰ চিএম হিমন্ত বিশ্ব শৰ্মাই দালালৰ বিৰুদ্ধে যাতে অলপো দুৰ্বল স্থিতি গ্ৰহণ নকৰে সেয়া ৰাইজে তেওঁৰ পৰা আশা কৰে । বিভিন্ন সুত্ৰই দাবী কৰা মতে মণ্ডল দালাল আৰু প্ৰাইভেট দালালক প্ৰচুৰ টকা পইচাৰ  দ্বাৰা সহায় কৰি আছে একাংশ চিকিৎসকে । ৮ লাখ টকাৰ টেক্স ফাইল থকা চিকিৎসকেও ৮ কৌটিৰ ঘৰ বান্ধে দালালীৰ পইচাৰে ।  নামজাৰী ৫ হাজাৰ , পাৰ্মিচন ৬ হাজাৰ , ট্ৰেচ মেপ দুই হাজাৰ , আয়ৰ প্ৰমাণ পত্ৰ এক হাজাৰ আদি বিভিন্ন ধৰণৰ নিৰিখৰ পৰা ৰাইজ মুক্ত হব বিচাৰে । চক্ৰ বিষয়াৰ সমৰ্থন অবিহনে লাট মণ্ডল এজনৰ দুৰ্নীতিত লিপ্ত হোৱা সম্ভব নহয়। ৭০-৩০, ৬০-৪০ আদি চক্ৰ বিষয়াৰ কাৰ্য্যালয়ত সঘনে শুনা যায়। প্ৰাপ্ত খৱৰ মতে সকলোতকৈ দুৰ্নীতিগ্ৰস্থ চক্ৰ বিষয়াৰ এখন তালিকা মুখ্যমন্ত্রীয়ে তৈয়াৰ কৰিছে। বৰ্তমান আইনী মেৰপেছ বিলাকৰ বিষয়ে আলোচনা চলি আছে। অতি শীঘ্ৰে কেইবাজনো চক্ৰ বিষয়া ৰঙা ঘৰৰ আলহী হ’ব। তাৰ পিছতহে ৰাইজৰ মনত বিশ্বাস হ’ব যে সচাকৈ চক্ৰ বিষয়াৰ কাৰ্য্যালয় দুৰ্নীতি মুক্ত হ’ব।

লণ্ডনৰ পৰা ৱেলছলৈ

  • পাৰ্থ সাৰথি দত্ত

ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ


ইংলেণ্ড, স্কটলেণ্ড,ৱেলছ আৰু নৰ্দান আয়াৰলেণ্ডকলৈ গঠিত ইউনাইটেড কিংদম বা সংযুক্ত যুক্তৰাষ্ট। লণ্ডনত মই প্ৰায় ৫ বছৰ কাল অতিবাহিত কৰিলো যদিও ৱেলছ ভ্ৰমণ কৰা হোৱা নাছিল। কৰোণাৰ সংক্ৰমণ কিছু কমাৰ লগে লগে আমি সিদ্ধান্ত ললো আমি ৱেলছ চাবলৈ যাম। চাৰিজন বন্ধু লগ হৈ ২৮ আগষ্ট শনিবাৰে ৰাতিপুৱা ৭ বজাত লণ্ডনৰ পৰা ৱেলছলৈ ৰাওনা হলো। এখন ফৰ্দৰ চাৰিচকীয়া গাড়ী ভাৰালৈ ললো। ভাৰতৰ মুদ্ৰাৰ হিচাপত তিনিদিনৰ ভাড়া প্ৰায় ৩০ হাজাৰ টকা। ইয়াত পেট্ৰলৰ মুল্য ভাৰতৰ সমানে; লিটাৰত ১০০ টকা মান পৰে। এজন বন্ধুৰ ইংলেণ্ডত চলোৱা ড্ৰাইভিং লাইচেন্স আছে বাবে সুবিধা হ’ল। আমাৰ ঘৰৰ পৰা ৱেলছৰ লানদুদনো ২৫০ মাইল। ইয়াৰ ৰাস্তাবোৰ খুৱ আহল বহল আৰু সকলোৱে নিয়ম মানি গাড়ী চলায় বাবে ঘন্টাত ৮০ ৰ পৰা ১০০ মাইল বেগেৰে অতি সহজে যাত্রা কৰিব পাৰি। অৱশ্যে বহু ঠাইত গতি নিয়ন্ত্রনৰ ফলক লগোৱা থাকে যত কাৰৰ গতিবেগ হ্ৰাস কৰিব লগা হয়।  হাইৱেৰ ১৫-২০ মাইলৰ অন্তৰে অন্তৰে গাড়ী ৰখোৱা সুন্দৰ ব্যৱস্থা আছে। ইয়াত পেট্ৰল ভৰোৱাৰ লগতে যাত্রীৰ  খোৱাৰ বাবে ৰেষ্টুৰেন্ট, কফিৰ দোকান আৰু টইলেট আছে। আমি যাত্রাপথত দুবাৰ ৰৈ অলপ জিৰনি ললো। দুপৰীয়া প্ৰায় দুটা বজাত লানদুদনো পালো। সমুদ্ৰ তীৰত অবস্থিত ই এটা সুন্দৰ পৰ্য্যটন স্থলী। আটলান্টিক মহাসাগৰৰ পানী খুব ঠাণ্ডা। তাত গা ধুবৰ সাহস আমাৰ কাৰোৱে নহ’ল। জাহাজ এখনত উঠি সমুদ্ৰ ভ্ৰমণ কৰিলো। বতৰ ফৰকাল বাবে তাত মানুহৰ সমাগম যঠেষ্ট হৈছিল। তাৰ পিছতে গ’লো ব্ৰিটেইনৰ সকলোতকৈ দীৰ্ঘতম কেবল কাৰৰ দিশে। দিঘলীয়া শাৰীত থিয় দি প্ৰায় ১ ঘন্টা পিছত টিকট পালো। কেবল কাৰ বা ৰোপৱেদি আমাক লৈ যোৱা হ’ল পাহাৰৰ ওপৰলৈ। তাত আমি দেখা পালো আটলান্টিকৰ নৈষৰ্গিক দৃশ্য। তাৰ পিছত লানদুদনো পিয়েৰত কিছু সময় অতিবাহিত কৰিলো। ব্ৰিটেইনৰ সাগৰৰ তীৰ বিলাকত পৰ্য্যটকৰ বাবে পাৰৰ পৰা সাগৰৰ মাজলৈ আধা কিলোমিটাৰ মানৰ এখন দলং বনাই দিয়ে। ইয়াতো আছিল অনুৰূপ ব্যৱস্থা। দিনটোৰ শেষত আমি গলো মেৰিন ড্ৰাইভলৈ। লানদুদনোৰ গাতে লাগি থকা মেৰিন ড্ৰাইভ ২ মাইলৰ ৰাস্তা। সোফালে সাগৰ আৰু বাওঁফালে পাহাৰ। থেক ৰাস্তাটোৰ কিছু অন্তৰে অন্তৰে পৰ্য্যটকৰ বাবে গাড়ী ৰখাই প্ৰাকৃতিক সৌন্দৰ্য উপভোগ কৰা আৰু ফটো লোৱাৰ ব্যৱস্থা আছে। সন্ধিয়া ৭ বজাত আমি যাত্রা কৰিলো হেছৱেললৈ যত আমি ৰাতি থকাৰ বাবে এয়াৰ বিএনবিৰ(Air BNB) যোগেদি বুকিং কৰিছিলো। আমাৰ ভ্ৰমণ পৰিকল্পনা কৰাত কিছু দেৰি হোৱা বাবে লানদুদনোৰ কোনো হোটেল খালি নাই। সেয়েহে ইয়াৰ ৪৫ মিনিট দুৰৰ হেছৱেলত থাকিব লগা হৈছে। অবশ্যে নিজা গাড়ী থাকিলে কোনো অসুবিধা নাই। আমি আছিলো এহাল পৰিয়ালৰ ঘৰত। ৰিছাৰ্ড আৰু ক্লডিয়াই আমি গৈ পোৱাৰ লগে লগে আমাক নিজৰ ৰূম কেইটা দেখুৱাই দিলে। ৰিছাৰ্দ বোটানীৰ শিক্ষক আৰু ক্লডিয়া স্কুলৰ ক্লাৰ্ক। দুয়ো অবসৰ লৈছে। ঘৰত এটা মেকুৰী আছে যাক তেওঁলোকে খুৱ মৰম কৰে। দুটা সন্তানে বিয়া বাৰু কৰাই নিজৰ বেলেগ ঘৰত থাকে। মেকুৰীটোৱে বুঢ়া বুঢ়ীৰ সংগী। তেওঁলোকে দুদিনত আমাৰ লগত বহুতো কথা পাতিলে।
২৯ আগষ্ট ৰবিবাৰে ৰাতিপুৱা ব্ৰেকফাষ্ট কৰি আমি ওলাই গলো কনৱে কাছল (Castle) চাবলৈ। ৱেলছত বহু কাছল আছে কিন্তু সময়ৰ অভাবৰ বাবে আমি বাচি ললো সকলোতকৈ জনপ্ৰিয় কাছল কনৱে। কাছল আৰু ইয়াৰ চাৰিওফালৰ দৃশ্য ইমান মনোমোহা আছিল যে ভাষাৰে বুজাব নোৱাৰি। তাৰ পিছত আমি স্নদানিয়া নেছনেল পাৰ্কলৈ যাত্রা কৰিলো। swallow falls, Fairy Glenn আছিল খুব সুন্দৰ। আমি জিপ ৱৰ্লডলৈও গৈছিলো। শিশু আৰু চেমনীয়া সকলৰ বাবে ইয়াতকৈ আকৰ্ষনীয় ঠাই একো হ’ব নোৱাৰে। আদহীয়াসকলৰ বাবেও ইয়াত বিভিন্ত এদভেনছাৰ ৰাইদ আছে। দিনটোৰ শেষত আমি গ’লো লানবেৰিছ ষ্টেছনলৈ। তাৰ পৰা আমি যাত্রা কৰিলো দেশৰ উচ্চতম পাহাৰৰ শিখৰলৈ। টিকট আগতীয়াকৈ বুকিং কৰিব লাগে। আমি দেখিছিলো বহুতে ট্ৰেকিং কৰি ওপৰলৈ উঠি গৈছে। ৰেলখন প্ৰায় ৪৫ মিনিট ধৰি যাত্রা কৰি আমাক স্নোদানিয়াৰ পিকলৈ লৈ গ’ল। আধাঘন্টা আমাক ঘুৰি ফটো তুলিবলৈ দি পুনৰ লানবেৰিছ ষ্টেছনলৈ লৈ আহিল। এই অভিজ্ঞতা আছিল খুৱ ৰোমাঞ্চকৰ। সন্ধিয়া প্ৰায় ৮ বজাত আমি ৰিছাৰ্দৰ ঘৰলৈ উভতি গ’লো।
৩০ আগষ্টৰ ৰাতিপুৱা আমি যাত্রা কৰিলো লিভাৰপুললৈ। হেছৱেলৰ পৰা লিভাৰপুল মাত্র ৩০ মিনিটৰ ৰাস্তা। ৰাস্তাটো বনাইছে নদীৰ তলেৰে সেয়ে ৫০০টকাৰ টোল দি পাৰ হ’ব লগা হল। বিকল্প ৰাস্তাৰে গ’লে ২ ঘন্টা সময় লাগে। লিভাৰপুলত ভ্ৰমণ কৰিলো এলবাৰ্ট ডেক। সাগৰৰ তীৰত খুব সুন্দৰকৈ সজাই থৈছে সকলো। লিভাৰপুল মিউজিয়াম, ৰেদিঅ’ ষ্টেছন আদি  আছে এলবাৰ্ট ডকত। আমি ক্ৰজ এখনত উঠি লিভাৰপুলৰ সৌন্দৰ্য উপভোগ কৰিলো। প্ৰায় ১ ঘন্টাৰ এই যাত্রাপথত গাইডে বুজাই গ’ল লিভাৰপুলৰ সকলো ঐতিহ্যৰ কথা। শেষত চাবলৈ গলো কেথেদ্ৰেল গীৰ্জা। এইটো ইংলেণ্ডৰ সকলোতকৈ ডাঙৰ গীৰ্জাঘৰ। গীৰ্জাৰ ভিতৰত আছিল এটা সুবিশাল লাইট, ইয়াৰ নীলা অভ্ৰই সকলোকে আলোকিত কৰি তুলিছিল। ৱেলছ আৰু লিভাৰপুলক বিদায় জনাই দুপৰীয়া ২টা বজাত লণ্ডন অভিমুখে গতি কৰিলো। লগত লৈ আহিলো বহুতো ভাল লগা স্মৃতি।

কংগ্ৰেছ বচাবলৈ দুই নেতা

‘ৰাজনীতি অসম’ অসমৰ প্ৰথম ৰাজনৈতিক ই-আলোচনীৰ প্ৰতিবেদন


ৰাজনীতি অসম’ (WWW.RAJNITIAXOM.COM) : তিনি বছৰ: ২ লাখ ১২ হাজাৰ পঢ়ুৱৈ 


এতিয়া কংগ্ৰেছ বচাবলৈ বহুতো নতুন নেতাৰ আবিৰ্ভাব হৈছে। অসমত অখিল গগৈয়ে দলটোক বচাবলৈ প্ৰচেষ্টা অব্যাহত ৰাখিছে। ৰাইজৰ দলৰ লগত মিত্রতা কৰিবলৈ সুযোগ দি অখিলে কংগ্ৰেছক উদ্ধাৰ কৰিবলৈ যত্ন কৰিছে। ২৮ চেপ্তেম্বৰত দুজন যুৱ নেতাই কংগ্ৰেছত যোগদান কৰে। বিহাৰৰ কানহাইয়া কুমাৰে কংগ্ৰেছত যোদগান কৰি কয় যে _কংগ্ৰেছ ভাৰতৰ সৰ্ব বৃহৎ বিৰোধী দল, কংগ্ৰেছক বচাব নোৱাৰিলে দেশক বচাব পৰা নাযাব। ২০১৬ত জে.এন.ইউত আফজাল গুৰুৰ সমৰ্থনত শ্লোগান দিয়াৰ অভিযোগত কানহাইয়াক গ্ৰেপ্তাৰ কৰা হৈছিল। জামিনত মুক্তি পোৱা কানহাইয়াই ২০১৯ত বিহাৰৰ বেগুচৰাই লোকসভা সমষ্টিৰ পৰা চি.পি.আই দলৰ টিকটত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছিল। তেওঁ বিজেপিৰ গিৰিৰাজ সিংৰ হাতত ৪ লাখৰো অধিক ভোটৰ ব্যৱধানত পৰাস্ত হৈছিল। পৰাজয়ৰ এটা কাৰণ অৱশ্যে ৰাষ্ট্ৰীয় জনতা দলৰ প্ৰাৰ্থী তনবিৰ হাছানো আছিল। আৰ.জে.দিয়ে কানহাইয়াক সমৰ্থন নকৰাৰ কাৰণ আছিল তেওঁৰ প্ৰতি লালু পুত্রৰ ভয়। কানহাইয়াক নিজৰ ভৰিৰ তলৰ মাটি দিয়াত অপৰাগ আছিল তেজস্বী যাদব। পৰাজয়ৰ পিছত বহুদিন নিৰবে আছিল কানহাইয়া। পিছত কা আৰু এন.আৰ.চিৰ বিৰোধত ভাষণ ৰাখিবলৈ আৰম্ভ কৰে। তেওঁক চাবলৈ মানুহৰ ভিৰ হৈছিল বিভিন্ন ঠাইত। কিছুমানত অবশ্যে ৰাইজৰ আক্ৰমনৰো বলি হৈছিল। সেইজন কানহাইয়াই কংগ্ৰেছত যোগদান কৰি নিজৰ ভবিষ্যত ৰাজনীতিৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাব। তেওঁৰ ভাষাৰে _ নিজৰ মিত্র চিনাক্ত কৰাৰ আগতে নিজৰ শত্ৰুক চিনি পাব লাগিব। কংগ্ৰেছত যোগদান কৰা আন এজন নেতা হ’ল গুজৰাটৰ জিগনেছ মিৱানী। দলিত সম্প্ৰদায়ৰ জিগনেছে বিভিন্ন সময়ত দলিতৰ ওপৰত হোৱা অত্যাচাৰৰ বিৰূদ্ধে মাত মাতি আহিছে। যোৱা গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনত জিগনেছে নিৰ্দলীয় প্ৰাৰ্থী হিচাপে অবতীৰ্ণ হৈ বিশাল ভোটৰ ব্যবধানত জয়ী হ’বলৈ সক্ষম হৈছিল। ভবা হৈছে যে জিগনেছৰ যোগদানে কংগ্ৰেছক গুজৰাটত সহায় কৰিব। গুজৰাটত সদ্য পৌৰসভাৰ নিৰ্বাচনত আম আদমী পাৰ্টীৰ সাফল্যই কংগ্ৰেছক বিৰোধী দলৰ মৰ্য্যাদাৰ পৰাও অপসাৰিত কৰাৰ পৰিস্থিতিৰ উদ্ভৱ হৈছে। তেনে ক্ষেত্রত এজন শক্তিশালী দলিত চেহেৰাই কংগ্ৰেছক উৎসাহিত কৰিব। দুজন যুৱ নেতাৰ যোগদানে দলত যে কিছু আশাৰ সঞ্চাৰ কৰিছে সেয়া ধুৰূপ।